Klokanky, babyvaky a krosny

Pokud chcete nosit miminko při sobě, ať už doma, po městě či na delší procházku, jistě přemýšlíte, který „nosič“ bude pro vaše miminko nejlepší. Můžete si vybrat z několika typů, nejpoužívanějšími jsou dnes především klokanky, babyvaky a krosničky.

Klokanky

jsou jedním z dalších velice populárních nosičů dětí do jednoho roku. Jsou další ukázkou výrobků, kde cena opravdu dělá rozdíly. U klokanek jsou rozdíly patrné hlavně ve stavbě. Levnější klokanky neposkytují dostatečnou oporu hlavy a polohu kyčlí, takže se pro dítě stávají nebezpečné a zdravotně závadné. Většinou se pořizují na kratší vycházky ven.

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru: 

1.) Při nákupu klokanky si všimněte nejdříve, jak má tvarovanou dolní část (kvůli kyčlím) a vršek (kvůli opoře hlavičky).

2.) Všimněte si, zdali má dobrou podporu hlavičky, jestli můžete dítě otočit, jaká je s ní manipulace, jak se z ní dítě vyndá a jak se do ní vloží.

3.) Vyberte si model, který má bederní podporu pro dospělého. Pokud s ní chcete trávit více času než 10 minut denně, vyhnete se tak nepříjemným bolestem zad. Podpora roznese váhu dítěte po celých zádech a klokanku tak netaháte jen rameny.

4.) Fakt, že určitá značka vyrábí kvalitní kočárky neznamená, že vyrábí kvalitní klokanky. Nepoléhejte tedy na to.

5.) U klokanky platí, že kvalita odpovídá ceně.

Babyvaky

jsou velice praktické řešení ke krátkodobému přenášení dítěte, na rozdíl od šátků jsou již připraveny k užití a nemusíte je tedy složitě zavazovat a upevňovat. Jsou také levnější než šátky. Vaky se nosí střídavě přes obě ramena a slouží pro přenášení dětí do 9 měsíců. Potom už má dítě jiné zájmy než aby bylo nošeno ve vaku. Prodávají se v rozmezí 800 – 1000 Kč. Velmi často si maminky vak kupují na doma, aby měly při práci volné ruce a stále byly s miminkem. Jsou, stejně jako šátky, také praktické na kojení.

Krosny

Pokud patříte mezi aktivní rodiče, kteří si rádi vyrazí do hor či na delší túru a vaše ratolest je již schopná sedět, můžete přemýšlet o nákupu krosničky. Uvolní vám ruce a nejste omezeni kočárkem. Opět si krosnu před koupí pořádně prohlédněte, zkontrolujte bederní opěrku (výhodou je posuvná opěrka – může ji nosit jak maminka, tak tatínek), pevné polstrování, kvalitní popruhy, výškově stavitelné sezení. Výhodou je pláštěnka. Krosničku můžete koupit buď v dětské prodejně či v outdoorových obchodech. Počítejte, že druhá varianta vás může vyjít o několik tisíc dráž.

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru: 

„Nevýhodou krosny je, že rodič, který dítě nese, nevidí, co miminko vyvádí. Pokud jste horalové či zkušení turisté, vyberte krosničku stejně, jako byste vybírali kletr. Krosničky jsou výbornou současnou výbavou, která vám umožní vrátit se ke stylu života, na který jste případně byli zvyklí dříve. Je výborná na dovolenou, pokud si nemůžete vzít kočárek.“

19.3.2009 1:03 | autor: Jaroslava Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist