Fotonávod: Nošení dětí v šátku

Dítě v rodičovském náručí vnímá naši blízkost, což mu dodává pocit bezpečí. Lidské mládě patří mezi tzv. nošence, tedy mláďata, pro které je vývoj v bezprostřední blízkosti rodičů na jejich těle přirozený.

Šátek je výbornou pomůckou, která nám stránku soužití s dětmi v mnohé usnadní. S miminkem v šátku zvládneme mnoho činností a navíc ho přitom neustále sytíme svou blízkostí a zdravě stimulujeme. Tělesný vývoj nošených dětí přitom nijak nezaostává, naopak – mnohé studie ukazují, že se lépe vyvíjejí fyzicky i psychicky.

Délku šátku volíme podle postavy těch, kdo budou dítě nosit. Pro štíhlou ženskou postavu do 170 cm je vhodná délka šátku 4,2 m, pro vyšší či baculatější 4,6 m. Pokud dítě nosí oba rodiče, většinou jim vyhovuje délka 4,6 m.
Šátky určené na nošení dětí by měly mít atest zdravotní nezávadnosti.

Dítě lze nosit od narození (tzv. klokánkování v šátku je doporučováno dokonce i dětem nedonošeným). Zpočátku je ideální poloha v klubíčku, ale můžeme miminko nosit i svisle, pokud šátek správně utáhneme tak, aby pevně podpíral každý bod páteře. V prvních měsících, nebo pokud dítě spí, podpíráme i hlavičku. Pevné uvázání můžeme ověřit tak, že se s dítětem v šátku předkloníme – mělo by být pevně přivázané na naší hrudi bez výraznějšího prověšení (a neměli bychom mít dojem, že ho musíme přidržovat rukama). Svislá poloha je ideální pro podporu správného vývoje kyčelních kloubů.

Nosit dítě v šátku můžeme tak dlouho, jak to bude oběma vyhovovat, třeba do tří let věku dítěte.

Je však dobré pečovat o vlastní kondici – pravidelně plavat, zařadit alespoň párkrát týdně desetiminutovku protahovacích cviků a posilovat zádové i břišní svaly.

Fotonávod

1. Pro tento úvaz můžeme použít kratší šátek (3,6 – 4,2 m). Střed šátku přehodíme přes ramena tak, aby vzadu visel až pod pas. 

 

2. Vepředu překřížíme.

3. Jeden z cípů pak protáhneme ohybem vzadu. Vytáhneme ohyb až pod lopatky, popotahujeme přitom za protažený cíp.

4. Na boku uvážeme dva uzly, ideálně do tzv. ambulantní smyčky.

5. Kříž protáhneme mezi palci a ukazováčky tak, aby byly oba cípy souměrné.

6. Vkládáme miminko – položíme ho na levé rameno, protáhneme levou nohu do šátku, položíme na levé rameno, protáhneme pravou nohu do šátku.

7. Oba cípy pečlivě roztáhneme. Napřed spodní od kolenní jamky ke kolenní jamce, pak svrchní.

8. V prvních měsících, či pokud dítě spí, překryjeme pevně šátkem i hlavičku.

21.5.2010 10:41 | autor: Petra Sovová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist