Lahvičky

Výběr lahvičky bychom měli přizpůsobit přirozenému vývoji dítěte. Savičky se stejně jako dudlíky vyrábějí především z latexu anebo silikonu. Proto se při nákupu lahvičky řiďte tím, jaký druh dudlíku svému dítěti dáváte. Pokud si miminko zvykne na silikonový dudlík, je lépe koupit lahvičku se silikonovou savičkou, a naopak.

Lahvičky jsou k dostání zpravidla ve čtyřech velikostech. Jsou uzpůsobeny věku dítěte a jeho schopnosti pojmout určitý objem tekutiny: do tří měsíců, dále od tří do šesti měsíců, od půl roku do osmnácti měsíců a konečně od osmnácti výše.

Dírky v savičce pak určují, jak rychlý je průnik tekutiny. Pro nejmenší miminka jsou k dostání savičky s jednou až dvěma zdířkami, které zaručují pomalé sání.

Lahvičky s pítky a speciálním ventilem zabraňují vytékání nápoje. Většina z nich je také opatřena zvláštním ventilačním systémem, který zabraňuje polykání vzduchu, a tím pádem také nebezpečí dětských kolik.

Samozřejmě stejně jako u dudlíků i lahvičky jsou ortodontické. Jejich tvar pomáhá dítěti správně umístit jazyk a sát přirozeně. Při používání ortodontických saviček je zaručeno, že se patro a čelist dítěte bude vyvíjet správně.

Kromě běžných lahviček, které jsou na pulty prodejen dodávány v objemu od 125 ml do 330 ml, můžete už od šesti měsíců pořídit lahvičku, která dítě naučí správnému a pevnému uchopení nádoby, čímž se usnadní přechod na pití z hrníčku. Pohodlné uchopení lahvičky umožňují široké úchyty tvarované tak, aby dítěti nevyklouzly z rukou.

Na některé lahvičky se dodávají víčka umožňující nádobu neprodyšně uzavřít, a uskladnit tak například mateřské mléko v lednici. Koupit si ale můžete i celou sadu, která kromě dvou lahviček už víčka obsahuje a navíc je kompatibilní například i s odsávačkami mléka. Kvalitní savičky se dají pořídit od 100 Kč, za lahvičky pak dáte v průměru o stokorunu víc. Záleží na objemu nádoby a na tvaru a jiných vymoženostech. Kromě specializovaných prodejen pro maminky je část tohoto zboží běžně k dostání také v lékárnách nebo v drogériích (kde ale bohužel nemají odsávačky a systémy na zamražení).

Rada odborníka, dlouholetého specialisty v tomto oboru:

  • Vybírejte lahvičku podle dobré značky
  • Jestliže se rozhodnete pro jednu firmu, nakupte od ní vše – odsávačku, hrneček, savičky, zamražovací láhve i všechny lahvičky. Nebudete mít pak problém vzájemně prvky kombinovat.
  • Nekupujte savičky velkým průtokem – miminko začne odmítat prs. Zvykne si totiž, že z lahvičky se pije daleko lehčeji.
  • Je lepší si připlatit pár desetikorun a mít kvalitnější lahvičku než riskovat odmítání prsu, koliky či jiné problémy spojené s levnými výrobky na trhu.

 

18.2.2009 12:35 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist