Malá prsa – velký problém?

Prsa jako symbol ženství a mateřství jsou pro ženy i pro mnoho mužů předmětem neutuchajícího zájmu. Je to vděčné téma pro různá média. Prsa se stala jakousi ikonou módního světa.

Malá prsa mohou pro sebevědomí dívky a ženy představovat velký problém. Příliš velká prsa však mohou být také zdrojem různých komplexů.
Máme-li se tedy zabývat problémem malých (či velkých) prsou z psychologického hlediska, musíme se pokusit zjistit, co tento problém dělá s dívčinou či ženinou psychikou a schopností být sama se sebou spokojená a mít správné, adekvátní vědomí sebe, tedy přiměřené sebevědomí.

Komplexy

Důvodů, proč trpíme určitými negativními pocity o sobě, je mnoho,
od různých tělesných nedostatků přes různé druhy nedostatečných schopností, dovedností či vlastností.
Psychologové se rádi zabývají minulostí a dětstvím, kdy například nedostatek lásky a podpory projevované rodiči způsobí, že si děti všímají spíše svých nedostatků než předností.
V dospívání je zase velmi důležité vyrovnávat se s „normou“, s tím, co nám předkládají vrstevníci a média jako „to pravé a chtěné“. V tomto období si také naše sebepojetí konfrontujeme s různými ideály a mnohdy na tom závisí, jak se cítíme, jak vysoko si pomyslnou laťku postavíme.

„Něco“ s tím dělat

Pocity méněcennosti mohou být relativně konstruktivní a provokovat snahu, něco s určitým nedostatkem – v našem případě s malými prsy – udělat. Dívka může vyzkoušet nejrůznější modely podprsenek, různé druhy oblečení, které podtrhávají její přednosti. Může zdůrazňovat jiné vlastnosti své osobnosti, které útlý objem jejího hrudníku kompenzují.

Nepřiměřený stud

Když pocit nespokojenosti přeroste v komplex méněcennosti, mohou vznikat neurotické symptomy, například nepřiměřený stud a snaha vyhýbat se situacím, kdy by prsa byla více vidět – koupání v bazénu, a to až po vyhýbání se jakémukoli intimnímu kontaktu s mužem.
V takovém případě je již namístě psychologická pomoc. Komplex méněcennosti může být velmi tvrdý oříšek. Je třeba zmapovat priority a přeskupovat hodnoty, učit se rozlišovat, co v životě je a není důležité.

Prsa versus vztah

Malá prsa neznamenají překážku pro kojení, žena s malými prsy není horší matkou či méně mateřskou ženou než žena s prsy velkými.
Muži sice velká prsa obdivují, ale prsa mají pramalý vliv na vytvoření stabilního partnerského vztahu. Je třeba se naučit mít rád své tělo takové, jaké je, i s jeho nedostatky.

25.2.2009 7:25 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist