Máte problém splácet hypotéku? Poradíme vám

Máte hypotéku, přišli jste o práci a jste postaveni před problém, jak dál? Bojíte se, že váš rodinný rozpočet situaci neutáhne?

Máme pro vás pět doporučení:

1. Využijte k pravidelným splátkám své finanční rezervy uložené na spořicích účtech a v jiných aktivech. Každý majitel hypotéky by měl mít vytvořenu rezervu optimálně ve výši šestinásobku měsíčního příjmu. Pokud jste si ji nevytvořili v předchozích letech, teď už to nedoženete. Můžete ale snížit své měsíční výdaje přerušením nebo snížením příspěvků na stavební spoření, penzijní připojištění nebo přerušením pravidelného zasílání peněz do podílových fondů. Rozhodně čerpejte vždy jen z vlastních zdrojů. Ve strachu o ztrátu nemovitosti nikdy neřešte splátku hypotéky další půjčkou.

2. Ověřte si pojistné podmínky, které jste si sjednali při uzavření hypotéky. Banky při uzavírání hypotečních smluv vyžadují zajištění formou životního pojištění a u některých pojišťoven je součástí tohoto zajištění i pojištění rizika ztráty zaměstnání. Nepočítejte ale s tím, že v tomto případě budete mít od pojišťovny peníze k dispozici hned. Výplata pojistného plnění je zpravidla vázána na podmínku uplynutí doby 3-5 měsíců od okamžiku ztráty zaměstnání.

3. Nevyhýbejte se jednání s vaší bankou. Kontaktujte člověka, který s vámi hypoteční smlouvu sepisoval, a hledejte společně možná východiska. Zcela obvyklá je v takových situacích úprava splátkového kalendáře, kdy se splátky odloží nebo se upraví jejich výše. Vzájemná dohoda je pro banku určitě lepším řešením než vyvlastnění nemovitosti a její prodej, který pro ni znamená vyšší náklady. Jednání o náhradním řešení s klientem je proto vždy i v jejím zájmu. 

4. Zajímejte se o trh s nemovitostmi. Zjistěte si, zda se dá pořídit bydlení odpovídající vašim potřebám za nižší cenu. Vlastníte-li luxusní nemovitost, jejíž splácení by se pro vás stalo neúnosné, přemýšlejte o koupi levnějšího bytu, který nebude znamenat takovou finanční zátěž. Dobře zvažte své finanční možnosti.

5. Nebraňte se spolupráci s finančními poradci. Situaci, která je pro vás zcela neobvyklá, jsou zvyklí řešit při své každodenní práci a budou schopni objektivně zvážit vaše možnosti a vyjednat s bankou co nejvhodnější úpravu podmínek splácení. Poradce také posoudí celkovou finanční situaci vaší rodiny a doporučí vám, kde hrozí riziko nedostatečného zajištění, kde naopak platíte na poplatcích a pojištění zbytečně mnoho. Poraďte se o sestavení finančního plánu vaší rodiny tak, abyste propříště podobným starostem předešli.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

26.2.2010 12:27 | autor: Jan Lener

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist