Mateřství a roztroušená skleróza? Jde to

„Roztroušená skleróza (RS) už neznamená, že by se pacientka musela vzdát mateřství,“ říká Doc. MUDr. Eva Havrdová, CSc. z neurologické kliniky Univerzity Karlovy v Praze. „Je však třeba dodržovat jistý režim.“Roztroušená skleróza je onemocnění, které si nejčastěji vybírá mladé lidi mezi 20 – 40 lety, tedy i ženy, které touží po mateřství. Jde však těhotenství s touto nemocí dohromady. To se už dnes nevylučuje. My jen chceme, aby pacientky otěhotněly v době, kdy je ta choroba ve stabilizovaném stavu, a pak, aby dlouho nekojily. V tom jsme sice v rozporu s pediatry, ale pro dítě je zdravá matka důležitější než kojení.

Může těhotenství u matky nemocné RS znamenat i obrat k lepšímu, vycházíme-li z toho, že je příroda mocná a těhotenství je vlastně v životě každé ženy jakýsi biologický vrchol?
Samozřejmě může, ale většinou ten zlom nastane spíše k horšímu. Občas jsme ale svědky, že těhotenství naopak ženě pomůže. Děti jsou však vždy v pořádku.

Takže dědičnost, i když je u této nemoci všeobecně nízká, zde nehraje žádnou roli a matka nemocná RS porodí vždy zdravé dítě?
Myslím, že dědičnost zde skutečně nehraje žádnou roli, protože v populaci je to jedno promile případů a u příbuzných, tedy matka a dítě, kolem 3 – 4 procent. U těch těžších případů je nutno léčit matku i během těhotenství, nebo je možno léky na tuto dobu zcela vysadit? V podstatě je během těhotenství možná nízká dávka kortikoidů, ale ty nové, účinnější léky, tedy i s výraznějšími vedlejšími účinky, se v těhotenství nepoužívají.

Je nezbytné, aby ženy otěhotněly po dohodě s vámi?
Je to lepší.

Když však žena otěhotní na začátku nemoci a není ještě stabilizovaná, co se dá v tu chvíli dělat?
Nedá se dělat nic moc. Zvažujeme, jestli není ataka RS v prvních třech měsících, pak to těhotenství necháme proběhnout. Pokud je těžší ataka v prvních třech měsících, většinou se přistupuje k ukončení těhotenství, protože ta matka potřebuje kortikoidy v dávce, která už by plod poškodila.

Bavíme se o jednom těhotenství nebo může mít pacientka s RS více dětí?
Může mít více dětí, ale každé další těhotenství je zase další riziko.

Jeden z faktorů, které se podílejí na spuštění RS, je nedostatek vitamínu D. Podle nejnovějších údajů se těhotným ženám doporučuje vystavovat se sluníčku v prvních třech měsících těhotenství. Dá se nějak tato dávka slunečního svitu laicky upřesnit, aby nebyla v rozporu s varováním dermatologů?
Já bych mluvila spíše o vitamínu D, ne o sluníčku. Varování kožařů je třeba brát vážně. Za důležitou prevenci onemocnění RS bych považovala užívání vitamínu D, samozřejmě po dohodě s gynekologem.

21.6.2010 6:24 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist