Bolest ke zdravému těhotenství nepatří

Možná si myslíte, že bolest k těhotenství tak nějak normálně patří. Ale opak je pravdou. Těhotenství by si žena měla užívat bez bolesti, hezky v radosti a těšení se na miminko. Jak toho docílit, ví porodní asistentka Anna Kohutová.

tehotenstvi-bolest-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dlouho jsem si kladla otázku, zda je v pořádku, že bolest v těhotenství je naší společností často vnímána jako součást „jiného stavu“. Došla jsem k závěru, že je třeba věnovat více pozornosti problematice bolesti těhotných žen,“ říká Anna Kohutová, komunitní porodní asistentka a dodává:

Bohužel je velmi málo terapeutů a odborníků, kteří se této problematice věnují a dokáží těhotné ženě ulevit od bolesti.“ 

Podle statistik 50-70 % těhotných žen trpí bolestí zad nebo pánve. Proč se to neřeší? Protože mezi odborníky převládá velký strach z terapeutické práce s těhotnou ženou.

Jako komunitní porodní asistentka jsem začala bolest v těhotenství více pozorovat a zkoumat její příčiny a také dopady,“ vysvětluje Anna.

Bolest ovlivňuje psychiku těhotné ženy

Bolest a dysbalance ovlivňuje negativně nejen fyzickou stránku těhotné ženy, ale také její psychiku, což se projeví téměř vždy na síle dělohy, na síle dítěte ale i na síle, kterou potřebuje k porodu. A to je důvod, proč by těhotná žena neměla být ponechána v pocitu bolesti. Protože bolest ke zdravému těhotenství jednoduše nepatří.

Při práci s těhotnou ženou je nutno pracovat vždy na dvou úrovních, na úrovni matky, ale také na úrovni dítěte, protože je to jeden společný prostor, kde se odehrávají dva lidské příběhy, které se navzájem ovlivňují, a proto je nelze oddělit.

Problémy, které způsobuje nepravidelná poloha dítěte

Zkoumala jsem souvislosti a některé společné znaky u žen, které jsem měla v péči nebo které vyhledaly mou pomoc. U 30 % svých klientek, které si stěžovaly na diskomfort,  jsem pomocí zevních hmatů diagnostikovala nepravidelnou polohu dítěte, nejčastěji to byly zadní pozice, příčné pozice, asynklitické naléhání dětí, které nenaléhaly na pánevní vchod centricky,“ říká Anna Koutová.

„Těhotné ženy měly často tyto společné znaky diskomfortu – bolest pánve, častější tvrdnutí dělohy, bolest symfýzy, SI skloubení, bolest při pohybech dítěte, bolesti v oblasti beder a kosti křížové. Jedna skupina žen měla při palpaci přílišnou pevnost bříška a dělohy a samotná palpace dítěte byla pro ně bolestivější a také obtížnější, častěji byly děti v zadní pozici.

Druhá skupina žen měla naopak malé napětí, povolenou břišní stěnu, spojenou často s rozestupem břišních svalů – diastázou. Pozice dětí se častěji měnila, hlavička nenaléhala na vchod pánevní centricky, protože samotná děloha neměla dostatečnou oporu břišní stěny.“

Je tedy zcela jasné, že dysbalance a nestabilita v těle ženy může negativně ovlivňovat nejen polohu samotné dělohy ale také dítěte.

Bolest k těhotenství nepatří

Bolest v těhotenství ženu svazuje, nedovolí jí prožívat své těhotenství pohodově, v radosti a naopak ženu udržuje v napětí  a strachu, který si nese až k samotnému porodu. Strach je nejhorší emocí u porodu a také možný důvod, proč některé ženy rodí tak dlouze a bolestivě. Je-li tedy nutno zasahovat a bojovat s bolestí a strachem, pak raději více v těhotenství a méně u porodu.

Čtěte dále

Nejčastější příčiny nevyváženosti a disharmonie?

Jaké jsou tedy nejčastější příčiny nevyváženosti, disharmonie a změn v napětí měkkých tkáních u těhotných žen? Tělo ženy je po staletí adaptováno na změny, které v těhotenství přicházejí a je schopno se s nimi vyrovnat a vytvořit přirozené adaptační mechanismy. Bohužel, tuto přirozenou adaptační schopnost negativně ovlivňují moderní a negativní jevy naší moderní společnosti, a to je sedavý způsob života.

V historii měly ženy mnohem zdravější pohybové stereotypy, pracovaly na polích, ohýbaly se, dřepěly, klečely, své ruce zvedaly vzhůru při sběru ovoce. Paradox dnešní doby je, že i u práce ženy převážně sedí. Chybí nám také správné pohybové a dechové stereotypy. Často volíme nevhodnou obuv a oblečení, které přispívá ke stavu, kdy měkké tkáně, vazy, svaly a fascie nejsou v harmonii.

A to vše negativně ovlivní celkové držení těla, ale také psychiku těhotné ženy a postavení dítěte v děloze. Často se přidává zvýšené psychické napětí, jednostranná pracovní zátěž, zvýšené nároky na ženu, málo pohybu nebo naopak nevhodné posilovací aktivity.

Jak si sama pomoci?

„Osobně doporučuji těhotným ženám vyhledat si odborníka, specialistu na těhotenství  a případné potíže s ním spojené – porodní asistentku, fyzioterapeuta nebo jiného odborníka na pohybové aktivity těhotných žen,“ radí porodní asistentka. „Doporučuji také vhodný výběr prádla a obuvi, zdravou a pestrou stravu bez zátěžových látek, které mohou vyvolat zácpu.

Pravidelné, minimálně třiceti minutové procházky v rychlejším tempu, pobyt na čerstvém vzduchu. Doporučuji zavinout dělohu do šátku. Zavinovací šátek dokáže odlehčit těhotné bříško a pomůže ženě miminko snáze nést, také odlehčí její pánevní dno a stabilizuje kost křížovou, čímž sníží napětí v oblasti beder. 

Doporučuji vyhýbat se negativnímu zobrazování porodu a obklopit se radostnými a stejně smýšlejícími lidmi. Najít si takové informace, které eliminují strach z porodu. Užívat si své těhotenství ve zdraví, radosti, harmonii a těšení se na porod,“ uzavírá Anna Kohutová.

O autorce:

Anna Kohutová je komunitní porodní asistentka, zakladatelka holistického vzdělávání porodních asistentek v ČR a SR.

18.4.2023 12:26 | autor: Anna Kohutová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s porodní asistentkou Annu Kohutovou., www.annakohutova.cz, www.vzdepa.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist