Kdy se v těhotenství obrátit na lékaře

V průběhu těhotenství prochází vaše tělo řadou změn. Posouvá se vaše těžiště, nesete větší váhu a vaše bříško rychle narůstá. To všechno jsou důvody, proč o sebe pečovat a pozorně naslouchat svému tělu. Zvláště, věnujete-li se aktivně pohybu a žijete naplno. Tělo vám dá vědět, kdy už překračujete hranice a kdy hrozí nebezpečí. Poznejte, kdy je potřeba se obrátit na lékaře.

Důležitým ukazatelem zdravého těhotenství jsou pohyby plodu. Jakmile pocítíte pohyby, které jste předtím necítila, zpozorněte. Přerušte to, co zrovna děláte, a vnímejte, co se ve vás děje. Někdy je samozřejmě těžké určit, jestli děťátko reaguje pohybem na vaše činnosti, nebo je to spíše náhodné. Jestli pravidelně cvičíte, pamatujte na jídlo a přísun tekutin před cvičením, i to totiž může mít vliv na pohyby plodu.

V případě pochybností se neváhejte obrátit na svého lékaře. Jestli se vaše děťátko nepohybuje způsobem, jakým jste zvyklá, nebo zaznamenáte náhlé snížení pohybů, může jít o náznaky, které může být potřeba řešit.

Dalšími záležitostmi, které není radno podceňovat, jsou závratě. Zvláště pokud přetrvávají společně s únavou a bolestí hlavy. Mohou být příznakem anémie nebo i jiných závažných onemocnění. Na lékaře se obraťte, pokud se závratě dostavují opakovaně, i poté, co si odpočinete a napijete se vody.

Přehřátí se vyhněte

Velký pozor si dávejte na přehřátí. Jestli je vám na omdlení, máte závratě nebo vás bolí hlava, je vám nevolno, máte křeče nebo se vaše srdce příliš rozběhne, to všechno mohou být reakce na regulaci vnitřní teploty. To může být škodlivé pro dítě, i ono se může přehřát, stejně jako vy, ale na rozdíl od vás nemá možnost termoregulace.

Není ale nutné se přehřátí nějak zvlášť obávat, přehřátí z pohybu není zrovna obvyklé, více na pozoru byste se ale měla mít, jestliže je horko venku, také byste si měla odpustit horné koupele. Přehřátí vašemu dítěti bude nebezpečné tehdy, když bude nebezpečné vám.

Pozor na srdce a krevní oběh

Tluče vám srdce jako o závod? Jestliže máte potíže pokračovat v konverzaci, protože se vám nedostává dechu, nebo pokud při cvičení vypotíte celé kbelíky potu, je to pravděpodobně znak přílišného úsilí vašeho srdce. Bušení může být příznakem dehydratace, anémie, onemocnění štítné žlázy nebo obtíží, které souvisejí přímo s činností srdce. V tomto případě je lepší obrátit se na odborníka.

V průběhu těhotenství také možná zaznamenáte lehce nabývající objem vašich rukou a nohou. Ve většině případů není důvod k panice, na pozoru se ale mějte, dojde-li k bolesti v lýtkách nebo otokům. Může to značit žilní trombózu, ke které dochází srážlivostí krve a způsobuje krevní sraženiny.

Důvodem k obavám během těhotenství je vaginální krvácení. Zvláště v raném těhotenství může předznamenávat potrat. Pokud se krvácení objeví ve druhém či třetím trimestru, může značit jak předčasný porod, tak komplikace s placentou.

Čtěte také:

Varuje i zrak

Máte problém zaostřit zrak? Rozmazané vidění je dalším ukazatelem zdravotních obtíží. Samozřejmě je běžné, že krevní tlak během prvních šesti měsíců klesá, ale pokud dochází ke kombinaci nízkého tlaku s dehydratací, je na problém zaděláno. Někdy za rozmazané vidění může dehydratace, zvláště pokud se vám zrak rozostřuje během intenzivního pohybu. V takových případech všechno souvisí se vším – tlak prudce klesá a srdce se rozbuší, tak dochází k nedostatku krve, která se nedostává do životně důležitých orgánů pro rozvoj vašeho dítěte.

Mlhavé vidění, vysoký krevní tlak a otoky mohou být také příznakem preeklampsie. Musí ale být potvrzena přítomnost bílkoviny v moči. V důsledku toho nedochází k průtoku krve do placenty, a dítěti se tak dostává méně kyslíku a živin. Hrozí také předčasné odloučení placenty.

Nepodceňujte omdlévání

V těhotenství by se rozhodně neměly brát na lehkou váhu pocity na omdlení. Těžko se totiž odhaduje, co předznamenávají. Můžou být znakem nedostatku tekutin stejně jako problémů hlavního oběhu nebo srdečních obtíží. Nedostává-li se vám do mozku dostatek kyslíku, pak je na tom stejně vaše děťátko.

Bolesti břicha nebo hrudníku taktéž nejsou vítané. Zvláště pokud se bolest vrací v pravidelných intervalech, není to dobré znamení, ať se jedná o ostrou, bodavou bolest břicha, nebo opakující se bolesti v zádech. V každém případě ihned přerušte jakoukoli aktivitu a odpočiňte si.

Tento výčet náznaků ústících ve zdravotní obtíže může působit poněkud katastroficky. V zásadě jde ale o to, citlivě vnímat změny ve svém těle a reagovat na ně. Ve většině případů bude vše v pořádku.

18.1.2019 9:45 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist