Mohu změnit délku mateřské?

DOTAZ TÝDNE V květnu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a v červenci mám porodit své první dítě. Zaměstnavatel chce samozřejmě vědět, jak dlouho plánuji být doma. Původně jsem řekla tři roky, což je doba, po kterou musí zaměstnavatel držet matce pracovní místo, pokud se nepletu.
Je možné se se zaměstnavatelem domluvit a nastoupit už po dvou letech a pracovat na poloviční úvazek, ale přitom nepřijít o rodičovský příspěvek?
A pokud bych v průběhu těch tří let doma podruhé otěhotněla, je zaměstnavatel povinen mi stále držet pracovní místo, když se můj pobyt doma protáhne z původních tří let třeba na šest let?
Andrea

Na Váš první dotaz odpovídám, že je možné po domluvě se zaměstnavatelem nastoupit třeba i na celý úvazek, ale abyste nepřišla o rodičovský příspěvek, musíte splňovat tuto podmínku: dítě do tří let nesmí navštěvovat jesle nebo MŠ mimo povolený rozsah tj. maximálně 5 kalendářních dní v měsíci.

Do práce tedy můžete, ale musíte zajistit řádnou péči o dítě jinou zletilou osobou (otec, babička, chůva apod.). Rodičovský příspěvek není vázán na výši příjmů rodiče.

Druhý dotaz je vázán na §47 zákoníku práce, ze kterého vyplývá, že zaměstnavatel zařadí zaměstnance po skončení čerpání rodičovské dovolené (RP a délku byste měla mít domluvenou) na jejich původní práci a pracoviště.

Pokud bylo toto místo zrušeno, je zaměstnanec zařazen na práci dle pracovní smlouvy.

Otěhotníte-li a nastoupíte novou PPM do tří let věku jednoho dítěte, pak by měl zaměstnavatel dle jeho podmínek posuzovat držení pracovního místa jako novou skutečnost.

Marcela Vyvadilová
ČSSZ

4.6.2009 12:44 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist