Monitory dechu

Syndrom SIDS (syndrom náhlého selhání dechové funkce) se může objevit i u zcela zdravých dětí až do jednoho roku věku. Pomocí monitoru dechu mohou rodiče dýchání svého dítěte účinně a spolehlivě kontrolovat.

Přístroj se skládá z kontrolní jednotky, která je propojena se senzorovou deskou, umístěnou mezi matrací a dnem postýlky. Dítě tak s přístrojem vůbec nepřijde do styku.  Senzory nejsou v přímém kontaktu s dítětem, proto jeho pohyb není nijak omezen. Jsou napojeny na kontrolní jednotku upevněnou na postýlce, která je poháněna tužkovými bateriemi. Na kontrolní jednotce je vypínač, kterým se přístroj zapíná a vypíná – zelená kontrolka dechové aktivity, červená poplachová kontrolka a indikátor nízkého napění baterií, který včas upozorní, kdy je třeba baterie vyměnit.

20 vteřin bez nadechnutí spustí poplach

V okamžiku, kdy se dýchání dítěte zpomalí (frekvence dechu klesne pod 10 nádechů za minutu) nebo úplně zastaví (či když se dítě přestane hýbat po dobu delší než 20 vteřin), upozorní na tento stav hlasitým zvukovým signálem. Tyto okolnosti mohou být symptomy centrální zástavy dýchání nebo nějaké jiné choroby a mohou vést k náhlému úmrtí dítěte. Jakmile zazní signál, musí být poskytnuta první pomoc.

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru:

„Pokud hodláte používat monitor dechu, nekupujte pružinovou matraci. Pružiny totiž vibrace způsobené dýcháním děťátka pohltí.“

19.3.2009 1:06 | autor: Jaroslava Mazancová
Více o tématu: dýchánípohyb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist