„Připojené“ dítě – nebezpečné bezpečí

Chůvičky, kamery a pro starší chytré hodinky se sledováním polohy. Pomáhají nebo spíše škodí? Na první pohled ideální pomocníci, někdy však mohou i neblaze zasáhnout do vztahu rodič-dítě.

shutterstock_1294656940-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pod dohledem 24/7

Moderní technická zařízení umožňují mít dítě nepřetržitě pod dohledem. Kamery s maximálním zoomem zabírají prostory, kde se dítě pohybuje. Ultracitlivé snímače zachytí pohyb, zvuk, teplotu a vlhkost v místnosti, ale i otevření dveří či oken a okamžitě dají echo o jakékoliv změně. Matka může na dálku kdykoliv přes den zkontrolovat chůvu, jestli se o dítě stará, tak jak má.

Speciální GPS, jíž je vybavená dětská bunda, umožní zjistit, kde se dítě pohybuje. Rodiče o tom dostávají informaci prostřednictvím chytrého telefonu. Kojenecké lahve se speciálním zařízením upozorní, že dítě už vypilo svoji dávku. Volací hodinky se sledováním polohy pohlídají i malého předškoláka.

To, co rodičům přináší pocit bezpečí, však dítěti tak úplně nesvědčí. Vzniká totiž nezdravá oboustranná závislost, z níž se pak obtížně hledá cesta ven. Navíc když dítě povyroste a uvědomí si, že nemá ani špetku soukromí, nechává si pro sebe aspoň to, co se mu honí hlavou, hledá si způsob úniku před svými „dohlížiteli“.

Zdraví pod kontrolou

Kdo by se nebál o své dítě, zvlášť o kojence, který si ještě nedovede říct, co ho bolí a trápí. Díky novým technologiím mohou rodiče doma neustále kontrolovat, jestli je jejich dítě zdravotně v pořádku. Speciální miniaturní snímače umístěné na pyžamku sledují srdeční rytmus, dech, zaznamenávají pohyby dítěte.

Rodiče můžou miminko denně vážit, měřit, sledovat křivku růstu a index tělesné hmotnosti. Málem by se dalo říct, že pediatr už není potřeba.

V případě obav z náhlého kojeneckého úmrtí lze takové sledování dítěte pochopit. Existuje také chytré zařízení, které je hlídačem klidného spánku. Umístí se pod matraci do postýlky a zaznamená, kdy dítě přichází do hlubokého spánku (non-REM fáze), kdy se nejčastěji objevují noční děsy.

Rodiče pak mohou nastavit tento detektor, aby se v pravý čas na tři minuty rozvibroval, nenechal dítě upadnout do hlubokého spánku a ochránil ho tak od děsů. Monitory dechu jsou bezesporu skvělou pomůckou, která uklidní rodiče předčasně narozených dětí, nebo dětí nemocných.

Porucha rodiče vyděsí

„Pokud dítě neupadne do hlubokého spánku díky tomuto zařízení, nebudou ho sice pronásledovat noční děsy, bude ale připravené o spánkové cykly, které jsou pro jeho vývoj nezbytné,“ připomíná francouzský psychiatr Serge Tisseron.

A podotýká, že noční děsy obvykle spontánně vymizí. Stejně skeptický je i k dalším důmyslným zařízením, která hlídají zdraví dítěte. Rodiče sice ve svém chytrém telefonu mohou sledovat srdeční rytmus, pokud se však změní a oni neznají příčinu, může je to pořádně vylekat. Navíc nevědí, co dělat, zda volat okamžitě lékaře, anebo vyčkat, až vše se samo od sebe upraví.

A pak ještě existuje možnost poruchy onoho sofistikovaného zařízení, kterou rodiče nezjistí a zkreslené informace je pak můžou vyděsit.

Mluv, mluv, chybíš mi

Celý den v práci, byť je sebezajímavější, nedokáže nahradit kontakt s dítětem. A tak se ho zaměstnaní rodiče snaží udržovat aspoň na dálku, po telefonu. Mluví na své miminko, zpívají mu, vidí jeho obrázky snímané kamerou. Často si neuvědomují, že kontakt na dálku nejenže nemůže nahradit doteky a mateřskou náruč, ale dokonce může ty nejmenší zmást.

Dítě totiž nechápe, proč slyší jen hlas matky, ale ona u něj není. Čím déle matka mluví, tím víc chce, aby pokračovala, protože si myslí, že už ji konečně uvidí ve své blízkosti. Malé dítě není schopné vyhodnotit danou situaci a ve finále jen vzrostou jeho obavy, že se matka už třeba nikdy neobjeví.

Pomocníci pro novice

Všichni čerství rodiče mají strach, aby v péči o dítě neudělali nějakou chybu. Tak hledají pomocníky, kde se dá. Třeba si pořídí speciální dětskou láhev, která se „ozve“, pokud ji při krmení drží špatně. Pípnutím upozorní i na ucpanou savičku. Velkolepým vynálezem je i kolíbka, která dokáže napodobit pohyby matky, když se v náručí snaží ukonejšit své miminko.

Prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu lze nastavit kolébání na různé způsoby: jako v autě, jako v nosítku, jako v normální kolébce. Samozřejmě se dá tato kolébka i polohovat a na hrazdičku nad ní zavěšovat hračky. Výrobce podotýká, že toto zařízení zbavuje matky bolestí v kříži, protože nemusí tak často zvedal a nosit dítě.

Existuje i hlídač vypadlého dudlíku a také zařízení na kočárek, které sleduje rychlost, vnitřní teplotu, počet ujetých kilometrů i správnou polohu dítěte. Doma pak mohou rodiče, kteří vyznávají podobné vynálezy, převléknout dítě do speciálního pyžamka, které za ně povypráví pohádku na dobrou noc.

Čtěte také:

Pozor, nesahat

Každý rodič je jednou začátečníkem. Pokud však veškerou důvěru v péči o dítě svěříme chytrým přístrojům, nenaučíme se číst v dětském těle, výrazu, gestech, nepoznáme, co nám chce dítě, které ještě nemluví, sdělit. Připravíme miminko o svou blízkost, o dialog.

„Tato zařízení určená k tomu, aby rodičům usnadňovala život, připraví dítě nejen o láskyplné dotyky a něhu, které jsou pro rozvoj dítěte nezbytné, ale přinášejí i riziko, že dítě bude trpět sociální fobií,“ varuje psycholog. Ochuzeni o tělesný kontakt s dítětem budou i rodiče.

Panenka poradí nejlíp

Mluvící hračky už nepatří do kategorie sci-fi. Panenky dokážou konverzovat se svými malými velitelkami, poučovat je. Připomenou holčičce, že ji rodiče mají moc rádi, a taky aby se nešťourala v nose. Poučují ji v naprogramovaném stylu, a tím ji vlastně někdo cizí ovlivňuje.

Rodiče se koupí takové hračky nejen zříkají své role vychovatele, ale navíc nechtěně navedou dítě na to, že poslušně naslouchá virtuálnímu našeptávači. Pro pozdější manipulaci po síti je takový človíček jako stvořený.

Pokud tedy chtějí rodiče udělat radost svému dítěti podobnou hračkou, tak až v příhodném věku, nejlépe kolem sedmi let. Tehdy už je dítě schopné alespoň v základu porozumět přínosům i nebezpečí virtuálního světa.

Mohou to být ale dobří sluhové

Na druhé straně je potřeba poznamenat, že pokud k moderním vymoženostem přistoupíte s rozumem, mohou se stát skvělými pomocníky.

Kamery se snímači pohybu mohou pomoci pohlídat postižené dítě a dát mamince aspoň pár minut klidu. Monitory dechu pomáhají rodičům nedonošených dětí. Edukativní hračky mohou novými způsoby rozvíjet dětské schopnosti.

Jen nesmíme zapomínat, že ani nejdokonalejší zařízení nenahradí mámu a tátu, jejich plnou pozornost.

11.5.2023 5:45 | autor: redakce Babyweb | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s dětskými psychology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist