Nebezpečný krém na bradavky

Na evropském trhu zaplaveném čínskými plagiáty se mnozí domnívají, že jedinou cestou, jak se lze vyhnout eventuálním problémům, je kupovat originální výrobky prověřených výrobců. Realita je však jiná. Výrobky americké provenience byly vždy určitým symbolem kvality a něčeho, po čem řada obyvatel Evropy (obzvláště pak východní) touží. Ani americký trh se však nevyhne nekvalitním produktům a varování Úřadu pro kontrolu léků a potravin (FDA) před nebezpečným výrobkem jsou na denním pořádku.

Požehnání od maminky

Jedním takovým příkladem z poslední doby je krém na bolestivé bradavky a prsní dvorce kojících matek od firmy MOM Enterprises Inc. Tento přípravek poeticky pojmenovaný Mommy’s Bliss Nipple Cream, totiž obsahuje potenciálně škodlivé složky, které mohou kojeným dětem způsobit dechovou tíseň, zvracení nebo průjem. Možnost rozvoje těchto příznaků je navíc umocněna doporučením v příbalové informaci, kde se praví, že před kojením není nutno odstraňovat zbytky krému či jakkoli čistit bradavky a dvorce.

Nebezpečnými látkami v krému jsou chlorfenesin a fenoxyetanol. Chlorfenesin relaxuje kosterní svalstvo a může vyvolat potlačení funkce CNS, což v důsledku může vést k rozvoji respirační tísně, fenoxyetanol je konzervant, který také může tlumit CNS a vyvolávat zvracení a průjem, následkem čehož se u kojence může rozvinout dehydratace. Chlorfenesin má po aplikaci na kůži navíc paradoxně potenciál způsobit dermatitidu, která jenom zhorší stávající suchost, popraskání a bolestivost bradavek a dvorců kojící matky.

Zdravotnické noviny

Více o tématu: bradavkymaminkyprsní dvorce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist