Nenechte se odbýt! Návod pro rodiče, kteří již dočerpali rodičovský příspěvek

Ještě je šance, jak získat vyšší rodičovský příspěvek, i když jste už celou částku vyčerpali. Zda jej nakonec dostanete, záleží na rozhodnutí Ústavního soudu. Ale musíte pro to něco udělat.

matka_dcera-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jste rodiče dítěte do čtyř let, ale příspěvek už vyčerpali? Nenechte se odradit! Lidovci zveřejnili návod na to, jak se nepřipravit o šanci dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek, přestože už jste ten původní vyčerpali.

Poslanci v prosinci odhlasovali, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou jen ti, kdo ho před 1. 1. 2020 nevyčerpali kompletně. Lidovci považují takovéto navýšení příspěvku za diskriminační, protože se netýká všech rodičů, kteří mají dítě do čtyř let věku. Na navýšení nedosáhne pětina všech rodin.

 

Podejte si žádost o navýšení rodičovského příspěvku co nejdříve!

Zástupci iniciativy #TAKEPECUJEME upozorňují rodiče dětí do čtyř let s vyčerpanou částkou rodičovského příspěvku, aby nepromeškali termín na podání žádostí. „Než Ústavní soud rozhodne, dovrší tisíce dětí věku 4 let, a bez podání patřičné žádosti by tito lidé mohli o navýšení rodičovského příspěvku přijít úplně,“ upozorňuje Petra Bořilová Linhartová, mluvčí iniciativy #TAKEPECUJEME a dodává, že žádost o navýšení příspěvku je zapotřebí podat nejlépe ihned. To především u rodin s dětmi, které se narodily počátkem roku 2016.

Spousta otázek a málo odpovědí

Iniciativa je momentálně doslova zavalena dotazy od rodin, které v současné době nevědí, jak mají dále postupovat a co mají udělat pro to, aby o své peníze v případě kladného rozhodnutí Ústavního soudu nepřišly. „Proto jsme ve spolupráci s advokátem Ondřejem Stravou připravili jednoduchý návod, jak mají lidé konkrétně při podávání žádosti postupovat,“ uvedla autorka návodu Lenka Máchová, zástupkyně iniciativy #TAKEPECUJEME

Nenechte se připravit o šanci na získání zvýšeného rodičovského příspěvku

„Bez papírování to ale nepůjde,“ upozorňuje předem senátor Lumír Kantor, který všem doporučuje zajít na příslušný Úřad práce (ÚP) a zde o navýšení písemně požádat. Přitom se nesmí nenechat odradit formulářem ani zaměstnancem ÚP. „Je rozhodně lepší se o tyto peníze nyní aktivně zajímat a odevzdat včas správně vyplněný formulář, než svojí nečinností přijít až o osmdesát tisíc korun, bude-li naše ústavní stížnost úspěšná,“ konstatoval Kantor.

Praktický návod najdete ZDE.

 

5.1.2020 3:41 | autor: redakce Babyweb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist