Nespokojenost s jídelníčkem ve školce

DOTAZ TÝDNE: Doma se snažíme stravovat zdravě (nakupuji převážně biopotraviny), jenže s nástupem do školky začala dcera nad některými jídly „ohrnovat nos“. Mimo jiné ke svačině dostávají třeba kupovaný perník (takový ten lepený marmeládou a celý obalený čokoládou). Rovněž se mi nezdá jako vhodné pro malé děti jídlo typu hrachová kaše s párkem nebo sladké kynuté knedlíky. Můžete mi, prosím, odpovědět, zda se školky řídí nějakými stravovacími předpisy, podle kterých by měly sestavovat jídelníček pro děti? Nechci ve školce „prudit“, ale opravdu mi přijde, že když se tolik mluví o obezitě u dětí a nezdravém stravování, měly by na to myslet především školky a školy, kde děti tráví většinu času.

Odpovídá MUDr. Martin Gregora, dětský pediatr a spolupracovník Babywebu:

To, co trápí vás, trápí i další maminky. Jídelníčky ve školách a školkách jsou bohužel převážně orientovány na tradiční jídla a nové trendy pronikají do těchto zařízení pomalu. Doporučení, podle kterých se jídelníčky sestavují, říkají jen obecně kolik bílkovin, masa, zeleniny, ovoce apod. by měl jídelníček obsahovat. Ale na obranu kuchařek je třeba také říci, že musí vystačit s omezeným finančním obnosem, protože ne každý rodič by si rád za jídlo pro dítě připlatil, a bohužel cenová politika v potravinářství znevýhodňuje kvalitní potraviny.

Další problém je, že některé cenově dostupné a zdravé potraviny, jako jsou např. luštěniny, většina dětí nejí, protože na ně není z domova zvyklá. A co si budeme říkat, nezdravá jídla bývají chutná a děti je rády upřednostní. Jako správnou cestu vidím změnu jídelních návyků rodin samotných, tak aby většina dětí i rodičů vyžadovala jiné typy jídelníčků, protože si na zdravá jídla zvykli doma.

Co přesně by měly děti ve školce jíst, určuje tzv. spotřební koš potravin – norma, kterou naleznete ve vyhlášce o školním stravování č. 107/2005 Sb., v platném znění a návazné vyhlášky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist