Než se z jablíčka stane Hamánek

Je skutečně doma připravená strava pro kojence kvalitnější než jsou hotové kojenecké výživy prodávané v obchodech?

Kromě času, který nám zakoupené hotové výrobky bezpochyby ušetří, rozhodně stojí i za zmínku kvalita výchozích surovin, kterou rozhodně pouhým zrakem nezkontrolujeme.

K notoricky známým látkám, které nelze u vstupních surovin jednoduše zrakem, čichem nebo jinak rozpoznat patří notoricky známé dusičnany,které se vyskytují především u ranné nebo ve skleníku pěstované zeleniny.

Avšak existují i jiné látky, které nelze jednoduše rozpoznat?

K látkám, které není možno jednoduše zachytit a vyloučit, a které jsou odhalovány až na základě podrobných analytických testů, patří např. i pesticidy.

Pesticidy jsou postřikové přípravky, které chrání rostliny v různých obdobích vegetace proti škůdcům mohou zanechávat určité množství zůstatků (reziduí) . Množství rezidují v ovoci, které je přípustně pro dospělé, může být pro dětské zdraví škodlivé.

I napohled pěkné ovoce zakoupené v obchodě může mít až 200x překročen limit reziduí pesticidů přípustných pro malé kojence.

Hnilobu nelze odříznout

Další látkou, která může, ale i nemusí, být našimi smysly rozpoznána, jsou mykotoxiny. Mykotoxiny jsou toxické organické látky, které produkuje řada mikroskopických hub (plísní).

To, jestli je ovoce napadeno plísní, lze však rozpoznat až v určitém stádiu jeho vývoje. Napadené ovoce se navenek v pozdějším stádiu vývoje projevuje např. hnilobou ovoce. K odstranění mykotoxinů však nestačí jen postiženou část odříznout. Ovoce je v tomto okamžiku již kontaminováno celé. Dokonce stačí, aby se v koši s ovocem nacházel jen jeden takový plod, který prodejce odstranil, a zbylé plody mohou být již plísní postiženy.

Určité množství pesticidů a mykotoxinů může především u citlivějších jedinců a tedy i u miminek vyvolat celou řadu potíží, podráždění nebo dokonce i alergické reakce většího rozsahu.

Speciální režim pro Hamánka

Ovoce a zelenina, která je nakupována společností Hamé a dále zpracovávána do kojeneckých výživ zn. Hamánek je pěstována v tzv. speciálních režimech.

Ne veškeré suroviny dosažitelné na trhu splňují přísná, legislativně daná kritéria a parametry pro suroviny, ze kterých je možno následně vyrábět kojeneckou stravu. K tomu, aby byly suroviny co nejkvalitnější jsou pěstovány v tzv. speciálních režimech tedy v co ekologicky nejčistším prostředí. Společnost Hamé přesto i u takových vstupních surovin provádí celou řadu testů, které ověřují jejich prvotřídnost, stejně jako provádí celou řadu kontrol a testů v průběhu celé výroby kojeneckých výživ zn. Hamánek a BIO Hamánek.

6.4.2009 1:02 | autor: Redakce Babywebu
Více o tématu: ovocestravazdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist