Noční počurávání u pětiletého dítěte

VÁŠ DOTAZ Naše pětiletá dcera se začala znovu v noci počurávat, stává se to každou třetí čtvrtou noc. Trvá to už skoro dva měsíce. Zkoušíme ji budit předtím, než jdeme s manželem sami spát, a dáváme ji vyčurat, večer před spaním už nic nepije. Zdá se mi ale, že také chodí na záchod přes den méně často, někdy nejde vůbec ráno a vydrží celé dopoledne, než potřebuje na malou. Máme s ní jít k nějakému specialistovi?

shutterstock_694028467-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Babyweb odpovídá:

Určitě bychom jako první doporučili návštěvu pediatra. Sekundární noční enuréza, jak se problém vaší dcery nazývá, mívá nezřídka organický podklad, tedy může být příznakem nemoci, například zánětu močových cest, ale i cukrovky. Nejčastější příčinnou nočního pomočování dětí je nedostatek hormonu zvaného vazoprezin, který snižuje tvorbu moči v ledvinách během noci. Jinými slovy mechanismy, které tuto tvorbu řídí, dozrávají u malého pacienta pomaleji.

Zhruba u čtvrtiny „počůraných“ pacientů jsou příčinnou buď poruchy močového měchýře (většinou jeho hyperaktivita) anebo psychické problémy, například rozvod rodičů, narození sourozence, nástup do školy. Pro děti je noční počurávání natolik silné trauma, že se řadí na třetí místo nejzávažnějších situací, hned po rozvodu a hádkách rodičů. S nočním pomočováním předškoláků jsou také spojené stud, stranění se kamarádů, ale i sourozenců.

„Vyšetření je namístě. Pomočování je urologický problém, proto spadá do kompetence dětského neurologa či urologa,“ doporučuje pediatr MUDr. Martin Gregora.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist