U nosítek nejde jen o typ, ale také o jejich vhodné nastavení

Nabídka nosítek pro děti je čím dál tím větší a pro rodiče je čím dál tím těžší se v ní zorientovat. Proto vznikl tento článek, který nabídku ergonomických nosítek zpřehledňuje.

noseni-deti-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Věk, který u nosítek uvádějí výrobci, je často zavádějící. Stejně tak kilogramy, které může nošené dítě mít. Jedná se totiž o maximální nosnost výrobku, ne o věk/kilogramy, při kterých bude dítěti nošení příjemné a vhodné.

Každé dítě má jinak dlouhé nohy, takže mu maximální šířka nosítka (od kolene ke koleni) bude v jinou dobu. Stejné platí i pro  minimální věk a minimální váhu dítěte – to že se do nosítka dá miminko vložit, neznamená, že v něm je správně usazeno (tzn. v souladu s jeho psychomotorickým vývojem). Dítě totiž musí být vždy v ergonomické poloze. Pozor, poloha čelem vpřed není vhodná pro žádnou věkovou kategorii!

Některá nosítka mají příliš úzkou látku mezi kolínky – nedosahují od kolene ke koleni, jiná zas příliš nízký zádový panel – nesahá dítěti až ke krku. Pro krátké nošení sedících dětí kratší panel nevadí, ale dítě se v takovém nosítku nevyspí. Pro nesedící miminka je to zcela nevhodné.

Kontrolujte vždy výšku zádového panelu za současného „zakapsování“ dítěte do nosítka – tzn. dítě musí mít kolínka výš než zadeček, podsazenou pánev a zadeček má přesahovat přes bederní pás. (Bederní se jen jmenuje. Na rozdíl od nošení krosny, při nošení miminek ho musíte mít výše – třeba i nad pasem, aby se docílilo správné pozice. Čím je dítě starší, tím níže se bederák zapíná.)

Nosítka jsou dále roztřízena podle různých kritérií, některé kategorie se překrývají.

Šátková nosítka

Nosítka vyrobená z šátku na nošení dětí.

Skvělý kompromis mezi rychlostí nasazení (nosítko) a pohodlností pro dítě i rodiče (šátek).

Mnoho druhů je vhodných už od narození a některé typy unesou i čtyřleté děti.

Šátková nosítka typu Mei Tai

Nosítka předvázaná z pevného šátku. Nejpohodlnější z nosítek pro rodiče – nikde nic netlačí. Vázání je trochu zdlouhavější, než u jiných typů nosítek.
Pozor, některá nejsou vhodná pro novorozence!

Šátková nosítka s bederákem na přezku

Hybridní nosítka, která urychlují nasazování dítěte a ponechávají pohodlné ramenní popruhy – ta jsou buď šátková, nebo polstrovaná zakončená šátkovými cípy.

Šátková přezková nosítka

Nejrychlejší způsob nasazení dítěte. Zároveň materiál nosítka zaručuje dobrou přizpůsobivost tělíčku dítěte. Existuje mnoho druhů, některé jsou vhodné už i od narození, jiné unesou i čtyřleté dítě bez potíží.
Pokud hledáte jeden výrobek, ve kterém chcete nosit dítě od narození až do konce nosícího období, a zároveň nechcete šátek, volte šátkové nosítko.

Látková (pevná) nosítka

Nosítka vyrobená z bavlněného plátna nebo funkčních materiálů s výplní.

Nejméně přizpůsobivá varianta nošení dětí – nosítko se musí velmi dobře nastavit a být promyšleně vyrobené, aby v něm bylo miminko stále ve správné pozici. Existují samozřejmě i velmi povedená látková nosítka.

Látková nosítka od narození

Všeobecně nejsou látková nosítka pro novorozence ideální – nedokáží dokonale zajistit jejich hlavičku a neobepínají jejich zatím nezpevněná tělíčka těsně. Pokud hledáte nosítko už před porodem, poohlédněte se radši po jiném typu.
Pokud už miminko doma máte, vybírejte z nosítek, která jsou označená jako vhodná od narození i bez vložky (i když už je miminku třeba pět týdnů).

Látková nosítka od 4–6 měsíců

Klasická látková nosítka. Patří sem nosítka, do kterých můžou děti, které už udrží hlavičku (pasou koníky). I v téhle kategorii platí, že šátkové nosítko by byla vhodnější volba.

Látková nosítka batolecí

Nosítka skvělá na výlety s chodícími dětmi. Patří sem nosítka, do kterých můžou děti, které už samy sedí. Pokud potřebujete nosítko jen občas, je tohle ideální.
Pokud chcete nosit více (i doma na uspávání) a delší čas (celodenní výlety), podívejte se i na šátková nosítka.

Látková nosítka rostoucí

Nosítka skvělá z ekonomického pohledu. Na občasné nošení po velkou část nosícího období jsou ideální. Existují i rostoucí šátková nosítka.

 

Ať už vyberete kterékoliv nosítko, dbejte na jeho správné nastavení, aby bylo miminko vždy v ergonomické pozici.

V podrobnějším článku najdete konkrétní značky nosítek, s uvedením cenového rozpětí a doporučeného věku, roztříděné do stejných kategorií jako v tomto článku.

 

Chcete se dozvědět více nošení dětí, o společném spaní, o kojení, kontaktním rodičovství, respektující výchově a další užitečné informace? Dozvíte se je na mém blogu LucieMachutova.cz
Najdete mě na Facebooku: Zažraná máma i Instagramu: zazrana.mama

29.11.2019 2:58 | autor: Lucie Machutová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist