Otisky a odlitky rukou a nohou

První roky vašeho děťátka jsou něčím jedinečným. Proto si na ně určitě budete chtít uchovat co nejvěrohodnější vzpomínky, a to nejen v podobě fotografií. Schovat si můžete první vlásky (později výkresy a zoubky) či otisky nebo odlitky ručiček a nožiček vašeho miminka. Právě ty se v poslední době staly velice moderní.

Odlitky malých sádrových prstíků zdobí nejeden dětský pokoj. „Mám dvě děti a s manželem jsme udělali oběma otisky jak ruky, tak nohy. Každému z nich teď visí v pokoji nad postýlkou, společně se jménem a datem narození. Vždycky, když projdu okolo, uvědomím si, jak byli malinkatí,“ směje se matka čtyřletých dvojčat Lenka Kuncová z Karlových Varů.

OTISKY

Pokud chcete za deset let také vědět, jak mrňavá a líbezná byla ruka vašeho miminka v prvním roce jeho života, můžete si její otisk buď vyrobit sami, nebo využít specializovaných sad z obchodu.

V případě, že budete otisky dělat sami, bude vám na to stačit obyčejná sádra. Do sádrové placky (po mírném ztuhnutí) zatlačte plosku nohy miminka a jednoduše nechte obrys zaschnout. Necítíte-li se na rozmíchávání sádry, využijte jen zdravotně nezávadných barev, kterými potřete plosku nohy či dlaň ruky miminka a otisk udělejte na obyčejný papír.

V obchodě je k dostání jednoduchá sada, ve které najdete jak hmotu k otištění ručičky miminka, tak i rámeček na zarámování a pověšení na zeď. Výroba je velice jednoduchá. Miminku pouze otisknete chodidlo či dlaň do zakoupené hmoty a po několika hodinách můžete „dílo“ pověsit.

ODLITKY

Můžete mít doma i 3D odlitek nohy či ruky miminka. Samovýroba je v tomto případě trochu složitější, takže většina rodičů dá přednost sadě z obchodu. V té je vše potřebné, hmota na otisk i hmota na jeho zalití. Nohu či ruku děťátka ponoříte do měkké hmoty, ve které ji chvíli podržíte, a poté, co hmota trochu ztvrdne, ji sundáte a zalijete přiloženou směsí. Ta za několik minut ztuhne a po vyndání je z ní odlitek nožky či ručky vašeho děťátka. Po zaschnutí můžete dát svůj výtvor opět do rámečku či na podstavec.

Kromě odlitků končetin robátka si může maminka na památku pořídit i otisk svého bříška v době, kdy v něm ještě ten malý budoucí člověk dříme. Na trhu totiž seženete i sadu pro těhotné. Na památku těch slavných devíti měsíců pak mamince zůstane kromě miminka a vzpomínek i plastika jejího tvořivého těla.

 

18.2.2009 2:45 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist