Pomozte partnerce zbavit se strachu z porodu

Očekáváte-li v brzké době narození potomka, jistě jste už začali přemýšlet nad porodem. Vaše partnerka se sice na něj celé těhotenství intenzivně připravuje, ale to nic nemění na tom, že se porodu přirozeně obává. Právě v tuto dobu byste měli být její oporou a s jejími obavami jí pomoci.

V době těhotenství a obzvláště v případě, kdy se vaše partnerka velmi bojí porodu, je důležité, aby cítila vaši podporu a měla pocit, že v této situaci není sama. Ano, rodit bude ona, ale čím lépe bude porod zvládat psychicky, tím snadněji to půjde.

Proč se nemá partnerka příliš bát?

Ženské tělo se řadou fyziologických změn připravuje na stresovou situaci po celé těhotenství. Porodní činnost, délka porodu ale i náhlé příhody představují fyzickou i psychickou zátěž, která vyvolává v organizmu ženy stresovou reakci. Během tohoto procesu se v těle zvýší hladina hormonů katecholaminů, hlavně kortizolu, jehož maximální hladina v krvi je právě při porodu.

Organizmus ženy je tedy na určitou dávku strachu přizpůsobený, ale pokud je strach moc velký, může průběh porodu negativně ovlivnit. Neovládá-li rodička svůj strach, může porodní proces velmi zkomplikovat. Vysoká hladina kortizolu může při stresové situaci za porodu způsobit poruchu děložní činnosti a snížení průtoku krví placentou. To vede k nedostatečnému zásobení plodu kyslíkem.

Víte-li tedy, že má vaše partnerka z porodu opravdu velký strach, měl byste ji co nejvíce podporovat. Toto jí pomůže:

Mluvte s partnerkou o jejích pocitech a obavách

Partnerce můžete pomoci tím, že s ní budete o jejích obavách a strachu souvisejícím s porodem opakovaně mluvit. Ptejte se, projevte zájem, probírejte s ní, co ji čeká. Partnerka tak pocítí, že v těhotenství a při porodu není sama, že s ní všechno prožíváte.

Čtěte také:

Nezlehčujte její strach

Věty typu „Prosím tě, Mařka od vedle taky porodila, a nic jí není,“ rodičce nepomohou. Naopak se před vámi uzavře a nebude další obavy s vámi sdílet. Uvědomte si, že porod je jedna z největších událostí v životě ženy, a věnujte mu proto takovou dávku pozornosti, jakou si zaslouží.

Doprovázejte ji na přípravné kurzy k porodu

Pokud partnerka projeví zájem účastnit se přípravných kurzů či prohlédnout si porodnici a porodní sál, udělejte si čas a doprovoďte ji. Není to jen pro dobrý pocit partnerky, aktivní příprava k porodu pomůže také vám, chcete-li být u toho.

Zúčastněte se porodu

V případě, že si partnerka přeje při porodu vaši účast, rozhodně se porodu zúčastněte. Během porodu bude pro ni vaše přítomnost velkou podporou.

V krajní situaci vyhledejte psychologickou pomoc

Když se vám bude zdát, že strach vaší partnerky z porodu výrazně negativně ovlivňuje její psychický nebo fyzický stav během těhotenství, zkuste jí nabídnout možnost odborné psychologické pomoci. Zdá-li se vám psycholog či terapeut moc velké sousto, vyhledejte například porodní asistentku či dulu.

22.6.2017 2:56 | autor: Jaroslava Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist