Těhotná žena – stručný průvodce pro budoucí tatínky

Vaše žena otěhotněla a vy se cítíte ztracen? Nevíte, co se s ní děje, natož jak jí pomoci? Možná vám pomůže pár užitečných informací, které vám ušetří listování mnoha knihami.

Abyste svou těhotnou partnerku lépe chápal, měl byste vědět, co se s ní fyzicky děje, tedy porozuměl fázím těhotenství a jejich změnám:

  • Těhotenství trvá 40 týdnů a bývá tradičně členěno na třetiny (trimestry). Každý trimestr je odlišný z hlediska vývoje i vyšetření, která v něm probíhají.
  • V ženském těle se mění téměř vše – pohlavní orgány, prsa, nároky na srdce a dýchací systém, trávicí ústrojí, kvalita vlasů i pokožky. Vše se přizpůsobuje rostoucímu děťátku. Žena se po devět měsíců připravuje na to, aby byla schopna porodit a kojit.

Těhotenství je makačka

Kvůli těmto změnám se bude potýkat s několika problémy. Patří mezi ně nevolnosti, únava, omdlévání, bolesti zad a kyčlí, potíže s dechem, zácpa, křeče, hemeroidy, časté močení, nespavost. S tím vším, pravděpodobně najednou, se bude vaše partnerka potýkat celých devět měsíců. Umíte si to představit?

1. trimestr

Co prožívá:

Prvních několik týdnů těhotenství bývá nejsložitějších. Žena se o své budoucí roli matky právě dozvěděla, je to pro ni převratná informace. Musí začít hlídat jídelníček a hodně věcí omezit. Může mít problém se s tím vyrovnat – změnit sportovní zaměření, přestat kouřit, pít alkohol a jíst zdravě.

Musí také dostatečně odpočívat, nemá se přemáhat a zároveň už myslí na to, jak to oznámí zaměstnavateli, rodině atd. Začíná si zvykat na myšlenku, že za několik měsíců bude mít dítě, začínají se jí hlavou honit myšlenky, bude-li dobrá matka. Je to bezpočet otázek, na které hledá odpovědi. Některé ženy ještě trápí těhotenské nevolnosti, které ustávají až v polovině druhého trimestru.

Stresovat je může i obava z potratu, k němuž někdy dochází během prvního trimestru (od začátku druhého trimestru šance potratu rapidně klesá).

Jak mohu pomoci:

  • V první fází těhotenství potřebuje žena hlavně podpořit.
  • Snažte se s ní o všem mluvit, těšte se spolu na děťátko, povídejte si o těhotenství a jejích pocitech a hlavně o jejím strachu. Ujištění, že stojíte při ní, je velmi důležité.
  • Vaše partnerka se určitě vrhne do nakupování knih o těhotenství a sbírání všech podstatných informací o životosprávě. Bude potěšena, projevíte-li také zájem. Vrcholem vaší těhotenské kariéry by bylo, kdybyste jí některou z publikací dokonce sám koupil.
  • Snažte se dozvědět alespoň něco o životním stylu v těhotenství. Partnerku mile překvapíte, že jí chcete pomoci i se získáváním informací.
  • Naplánujte společně, kdy těhotenství oznámíte. Partnerka může mít obavy, jak tuto zprávu přijmou v zaměstnání.

2. trimestr

Co prožívá:

Další tři měsíce těhotenství bývají pro mnoho žen nejhezčím obdobím. Už se sžily s myšlenkou, že budou matkami, a zvykly si na nový režim. Ustávají těhotenské nevolnosti, ale bříško ještě není tak velké, aby je omezovalo při sportu či jiných každodenních činnostech. Hodně obtíží, na které ženy v prvním trimetru narážely, mizí. Pozornost těhotných se většinou začíná přesměrovávat k miminku: Je v pořádku? Stres mohou přinášet různá genetická vyšetření a očekávání jejich výsledků.

Jak mohu pomoci:

  • Žena už bude potřebovat v některých situacích vaši pomoc, proto ji neváhejte nabídnout.
  • Určitě partnerku potěšíte, budete-li ji doprovázet na gynekologické prohlídky, kterých se může obávat.
  • Na konci druhého trimestru už začíná být bříško větší a proto se dostaví bolesti zad, nespavost a další drobné potíže. Osvojte si některé masáže, naučte se, jak partnerce ulevit.
  • Toto období těhotenství byste si měl společně s partnerkou užívat, protože je nejlepší fází gravidity. Chcete-li například jet na dovolenou, naplánujte ji přesně do tohoto období.

Čtěte také:

3. trimestr

Co prožívá:

Lékařské prohlídky jsou častější, stejně jako myšlenky na nadcházející porod. Žena se může bát bolesti, nové role matky či jen vstupu do neznáma, protože ještě nerodila. Bříško už bývá pěkně veliké a ženě překáží při všech aktivitách.

Jak mohu pomoci:

  • Udělejte si čas, abyste s ní večer poležel na gauči a pohladil bříško.
  • Žena má před sebou jednu z největších událostí svého života – porod – a většina jejích myšlenek se k němu upíná.. Mluvte s ní o porodu a o děťátku.
  • Nezlehčujte její obavy z porodu, pomozte partnerce se jich zbavovat.
  • Uděláte velmi dobře, když budete chodit společně na předporodní kurz. Naučí vás tam, jak ženě ulevit od bolestí, jak jí pomoci při porodu a jak se starat o novorozeně.
  • Pomozte s praktickými věcmi – zařizování dětského pokoje, vybírání výbavičky či jména.

Kde můžete narazit

Náladovost partnerky
Změna hladiny hormonů s sebou nese i změny nálad. „Náladovost doprovázená zvýšenou plačtivostí je v těhotenství naprosto normální. Partner by si tyto přecitlivělé reakce neměl brát příliš osobně,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Petra Vondráčková.

Strach, že při sexu ublížíte dítěti
Jestliže je žena zdravá a těhotenství probíhá normálně, nemusí se během těhotenství pár sexu vyhýbat. Miminku sex nemůže ublížit. Dítě je v děloze chráněno. Jestli se přesto o zdraví miminka bojíte, vyberte polohu, která vám přijde šetrnější.

„Jestliže je strach opravdu nepřekonatelný, může pár zvolit jinou sexuální praktiku, například orální sex či manuální uspokojení. Nicméně velmi důležité je o strachu s partnerkou hovořit, aby neměla dojem, že se jí partner vyhýbá. Možná pár dojde ke společnému řešení, které bude příjemné pro oba dva,“ vysvětluje sexuoložka Mgr. Kateřina Hollá.

Žena nemá chuť na sex
„Některé ženy nemají problém s libidem po celé těhotenství, naopak, některé jsou mnohem vzrušivější než netěhotné. Nicméně v prvním trimestru může chuť na sex komplikovat nevolnost a v posledním trimestru zase tělesné nepohodlí při zvětšování břicha. Každopádně manželský – partnerský sex není záležitostí pouze ženy, ale pro oba dva. Takže opět nezbývá nic jiného, než o svých chutích či nechutích spolu mluvit a pokusit se je sladit,“ říká Kateřina Hollá.

Mnohé páry se během těhotenství docela dobře shodnou na méně častém sexu, u některých může docházet k nesouladu – žena nechce, muž ano, ale také naopak. „Podle některých sexuologů se má sex páru řídit tím, kdo touží méně – podobně jako při chůzi po horách se tempo chůze přizpůsobuje tomu pomalejšímu. Nicméně se zdá, že výhodnější je hledat určitý kompromis a například ten, kdo po sexu touží méně, by mohl občas svého partnera uspokojit i ve chvíli, kdy sám/a na to příliš chuť nemá. A naopak ten, kdo touží více, by měl ze svých potřeb trochu slevit,“ radí sexuoložka.

„Jestliže muž přestane během partnerčina těhotenství mít chuť k sexu, je možné situaci vysvětlit z biologického či evolučního hlediska, kdy partner i partnerka splnili svoji biologickou funkci a tudíž jejich hormony jim říkají „teď není potřeba souložit““, vysvětluje sexuoložka.

Problém nastává, když k takovému asexuálnímu chování a potřebám dochází pouze u jednoho z nich anebo toto chování přetrvává i po porodu.

Žena se bojí porodu
Porodit sice musí vaše partnerka, ale od vás se čeká podpora. Sežeňte si o porodu dostatek informací a snažte se svou partnerku strachu z porodu zbavit.

22.2.2019 8:45 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist