Pozor na zbytečná pojištění

Napadlo vás někdy projít všechny vaše pojistné smlouvy a zamyslet se nad tím, které jsou potřebné a které naopak zbytečné? Pokud ne, udělejte to.

Placení pojistek většina z nás bere jako samozřejmost. Některé pojistné smlouvy jsme uzavřeli my nebo naši rodiče před mnoha lety a na jejich platby jsme si už zvykli. Jsou však pro vás i po letech tyto pojistky výhodné? Vždyť všechno se stále mění, i naše rodinná situace.

Důležitá pojištění

Pojištění byste měli mít uzavřeno především pro případy a situace, které by vám a vaší rodině mohly způsobit takové problémy, které by ohrozily chod domácnosti. Z tohoto pohledu je pro rodinu nejrizikovější úmrtí některého ze živitelů rodiny.

Jako rodiče byste proto měli na prvním místě uzavřít životní pojistku pro vás a partnera a ochránit tak své potomky před finančními problémy v případě, že by museli v životě čelit takovýmto extrémním situacím.

Dalším důležitým pojištěním, které je dobré uzavřít, je pojištění trvalých následků nemocí a úrazů pro vás a partnera. V případě, že byste kvůli trvalým následkům nemohli dále vykonávat svou práci a přišli tak o finanční příjem, nezůstali byste díky tomuto pojištění bez prostředků.

Pojištění majetku vám může ušetřit také spoustu starostí. Vykrádání bytů není bohužel nijak neobvyklé a příroda občas také dokáže napáchat na majetku značné škody. Součástí pojištění domácností bývá také pojištění odpovědnosti. To vám zase přijde vhod, pokud vaše děti poškodí cizí majetek (třeba rozbijí okno ve škole) nebo se vám podaří vytopit byt sousedům. Pojištění odpovědnosti se vztahuje právě na tyto případy.

Doporučená pojištění

Pokud budete mít uzavřena výše zmíněná pojištění a zbudou vám peníze, můžete se poohlédnout po dalších pojistkách, např. pojištění denní dávky v pracovní neschopnosti, pojištění invalidity a malých úrazů a pojištění dětí.

Chcete-li uzavřít svým dětem spořící pojistku, zamyslete se nad tím, co vás k jejímu uzavření vede. Chcete-li jen dítěti spořit peníze, není pojištění tím nejefektivnějším nástrojem. Můžete zvolit výhodnější produkty jako např. stavební spoření, podílové fondy a další.

Malá „inventura“ vašich pojistných smluv vám možná zabere chvíli času, ale určitě se vyplatí. Je dobré přistupovat k životu zodpovědně a myslet na nepříjemné situace, ale určitě není nutné platit si pojištění, které je pro vás zbytečné. Optimalizací rodinných financí se také zabývají odborníci, jejichž služby můžete vyhledat.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

 

5.5.2009 6:50 | autor: Jan Lener
Více o tématu: dětipojištěnípříroda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist