Premiéra ve školce se může obejít bez stresu

Nástup do školky je velkou událostí pro dítě i pro rodiče. Aby se z toho nestala zbytečně stresující záležitost, je dobré se na tuto změnu oboustranně připravit. Nabízíme odpovědi na otázky, které si rodiče obvykle v této souvislosti kladou.

shutterstock_412870546-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jak dítěti představit školku?

Především jako místo, kde se bude setkávat se stejně starými dětmi. Společně si budou hrát a taky se učit nové věci. Je dobré se i zmínit o paní učitelce, třeba jako o tetě, která dobře zná děti a má je ráda. Není to ani maminka, ani chůva, ale paní, která se tam stará o všechny děti, vymýšlí, co budou dělat, zná různé hry i jiné věci, co doma nedělají a mohou být hodně zajímavé. Určitě se o nich i rodiče od něj něco rádi dozvědí.

Není příliš malý na to, aby tam zůstával celý den?

Je to individuální, záleží na dítěti. Někdo se dobře adaptuje na kolektiv už od mala a těší se na to, že bude s dětmi dopoledne i odpoledne, pro jiné dítě to znamená zátěž. Je dobré tohle zjisti a případně, pokud to pracovně jde, zařídit si, aby dítě mohlo být odpoledne s vámi nebo s někým blízkým, v prostředí, jež mu vyhovuje.

Doma po obědě nespí. Jak to zvládne ve školce?

I v tomhle je každé dítě jiné. Ve školce nebývá zvykem děti do spaní nutit, je dobré si předem zjistit, jak kde to funguje.

Jak mu vysvětlit, že jsem doma s jeho mladším bráškou a on musí do školky?

Zahrát na to, že už je velký. Trávit doma čas s miminem by už pro něj byla nuda, určitě si líp vyhraje ve školce se stejně starými kamarády. A vy se budete zatím starat o brášku tak, jak jste se starala o něj, když byl malý. To, že ho posíláte do školky, ale neznamená, že byste na něj míň mysleli, míň ho měli rádi.

Prosí mě, abychom ho neposílali do školky. Jak na to reagovat?

Třeba by stálo za to, pokud to jde, ho nechat ještě chvíli doma. Zřejmě ještě není na školku dost zralý. Je dobré to probrat s učitelkou, zjistit, zda nejde jen o nějaký chvilkový rozmar. Pak mu vysvětlíme, že se nic špatného neděje, že to zkusí se školkou později.

Od té doby, kdy chodí do školky, spí neklidně, pronásledují ho ošklivé sny. Má to nějakou souvislost?

Patrně ano, protože školka je pro dítě velká změna, která mu přináší směs vzrušení i obav. Je to vlastně první vkročení do společnosti, setkání se s hierarchií, se svými vrstevníky. Tam může dojít k různým zádrhelům, třeba si těžko hledá své místo v kolektivu, nesedla mu učitelka, nějaké dítě se mu vysmívá… Pokuste se s ním hrát na školku, odlehčit situaci. Možná právě při tom může vyjít najevo, co dítě trápí. Ale pozor na to, hra neodráží realitu, ale pocity dítěte. Když dítě zahraje zlou paní učitelku, nemusí to nutně znamenat, že skutečně taková je, ale vyjadřuje tím svůj pocit, tedy že má z učitelky strach.

Čtěte také:

Každé ráno se na mě ve školce věší, nechce mě nechat odejít. Co s tím?

Někdy pomůže, když jde do školky ještě s jinými dětmi, které vede jejich maminka. To nebývá vždy reálné, a tak je třeba se obrnit klidem a zůstat pevná. Dítěti vysvětlit, že teď má každý z vás svou práci, zájmy, ale večer se sejdete a budete spolu. Pak je dobré odejít bez otáčení.

Tvrdí, že ho učitelka nemá ráda. Jak zjistit, zda je to pravda?

Určitě není dobré nad tím příliš dumat, lepší je si rovnou promluvit s učitelkou. Třeba se za tím skrývá ještě nějaký jiný problém a ona vám ho pomůže rozkrýt.

Chtěla bych mu dát s sebou nějakou malou věc, která mu mě bude připomínat. Je to dobrý nápad?

Ve školce obvykle neradi vidí, když si tam děti nosí své věci. Ale nějaká drobnost, která nevadí, to by šlo. Něco, co bude vaším společným tajemstvím, o čem se kamarádi nemusí dozvědět, aby se mu nevysmívali. Co třeba nějaký šátek, gumičku do vlasů?

Nedaří se mu se skamarádit. Jak mu pomoct?

Je dobré si všímat, jestli dítě se straní vrstevníků úplně, nebo jen v určitých situacích. Možná potřebuje jen trochu víc času, aby se okoukalo, našlo si cestu k ostatním. Můžete zkusit zorganizovat u vás doma pro děti nějaké setkání, oslavu, při které se dají navázat bližší kontakty.

Nevypráví mi, co bylo ve školce. Neskrývá něco přede mnou?

Možná si jen uvědomuje, že školka je jeho výlučnou záležitostí, chce mít nějaké své tajemství. Ale třeba ho můžete nechat namalovat, co se ten den dělo, založit si nějaký společný deník, kam se lepí tyhle obrázky i fotografie z rodinných událostí.

Jak mu vysvětlit, že pro něj chodím později než ostatní maminky nebo ho vyzvedává někdo jiný?

Řekněte mu, že pracujete, že jste dlouho v práci stejně jako paní učitelka ve školce nebo tatínek, který chodí až večer. Každá maminka to má jinak, neznamená to však, že ho máte míň ráda a že byste nechtěla být co nejdřív s ním.

26.8.2019 4:57 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist