Jak odhalit leváka a jak s ním pracovat

Mnozí rodiče si ještě pamatují nepříjemné zkušenosti s přeučováním leváků na praváky. Proto si mnohem pečlivěji všímají, jakou ruku má jejich potomek obratnější, k čemu inklinuje. Ono mnohdy bedlivé pozorování a malý testík stačí k tomu, abychom odhadli, která ruka bude pro něj ta hlavní.

profimedia-0035010914-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Výběr ruky neovlivňujeme

Rodiče by si měli uvědomit, že do tří let se dítě učí koordinovat své pohyby. Pomáhá si oběma rukama, když chce třeba něco uchopit nebo kreslit. Teprve pak postupně přechází k lateralitě. Cizí slovo, které znamená přednostní užívání jednoho z párových orgánů pohybových či smyslových, tedy nejen ruky. Kolem čtvrtého roku se dítě v tomto smyslu vyhraňuje, někdy mu to trvá až do nástupu do školy, někdy třeba až do dvanácti let, což může být právě ve škole problém.

Psychologové radí nebrat za hotovou věc, že z dítěte roste levák, když před třetím rokem používá víc levou ruku či stranu těla než pravou. Dítě v tomto stadiu rádo napodobuje dospělé. Takže pokud jste k němu čelem, krmíte ho nebo si s ním hrajete a jste pravák, dítě, to vidí zrcadlově, proto k té samé činnosti používá levou. Takže se vyplatí čas od času si při různých aktivitách, stoupnout vedle svého dítěte a nechat na něm, kterou ruku si vybere. Skvělé je to udělat třeba při krájení zeleniny, to děti rádi svými pomůckami napodobují.

Stavíme komín, posloucháme hodinky

Noha, oko, ucho, ruka. Každý z těchto orgánů prozradí, jak na tom dítě s lateralitou je. Vyzkoušet to můžeme po jeho třetím roce malým testem. Pokud budeme dítěti zadávat úlohy, při nichž se chce blýsknout, bude výsledek ještě pregnantnější. Pozor, nesmí však tušit, že ho zkoušíme, že je to důležité. Děti se rády předvádějí, jak jsou šikovné, jak třeba hravě všechno zvládnou jednou i druhou rukou

Zkuste s dítětem tyto aktivity:

  • Necháme dítě kopnout v rozběhu do stojícího míče.
  • Požádáme dítě, aby nohou zastavilo koulící se míč.
  • Vyzveme dítě, aby si poslechlo, jak dělá budík tik tak.
  • Srolujeme papír a necháme do něj dítě nakouknout jako do dalekohledu.
  • Stavíme spolu komín z kostek a necháme dítě, by položilo nahoru tu poslední kostičku tak, aby to celé nespadlo.

Sledujeme, jakou dítě používá ruku při nejrůznějších činnostech: jak jí, čistí si zuby, češe se, sahá po různých předmětech. Pokud ruce střídá, tak test zopakujeme později, třeba několikrát, při hře, a můžeme si i výsledky zaznamenávat. Může se to hodit později, pokud by nevyhraněnost přetrvávala a vy jste měli dojem, že by bylo dobré se poradit s odborníkem. Avšak když školkové dítě maluje obrázek oběma rukama, levou polovinu levou a pravou pravou, není třeba se znepokojovat, děti to prostě dělají. Navíc předškoláky nezajímá, jestli jsou leváci nebo praváci, nevidí v tom nic zásadního, berou to prostě tak, jako že mají světlé nebo tmavé vlasy.

Má šikovné obě ruce

Problém s nevyhraněností leváctví či praváctví může však nastat ve škole, při výuce čtení a psaní. Dítě může být částečný pravák či levák, to znamená, že proces, jímž se dospěje k lateralitě, ještě není dokončený. Tady už je dobré se obrátit na odborníka na psychomotoriku. Ten zpravidla vyvrátí to, čeho se rodiče obávají, totiž že se u jejich dítěte projevuje ambidextrie, tedy že má stejně obratnou (neobratnou) levou i pravou ruku a další párové orgány. Takových případů je skutečně málo.

Dítě může být šikovné na obě ruce, ale jen jedna je ta hlavní. Častěji, u starší generace, si můžeme všimnout, že někdo dokáže používat obě ruce. Může to být vlivem přeučování z leváka na praváka, ale třeba také po úrazech pravé ruky. Pak jsou tu i případy zkřížené laterity, kdy má člověk třeba dominantní levé oko a pravou ruku. To nebývá tak vzácné.

Levák není méněcenný

Pokud se zjistí, že je dítě levák, rodiče se nemusí obávat toho, že je nějak méněcenný, jen kvůli převaze praváků v naší společnosti. Nijak mu to neubere na jeho inteligenci a zdárném vývoji. Prostě jen má dominantnější pravou hemisféru. Má to i své výhody – lépe mu půjde orientace v prostoru, bude třeba až úzkostlivě pečlivý a přesný, prostě schopnější a výkonnější při konkrétních realizacích. Může z něj být třeba tenisový šampion nebo fotbalista, mezi těmi je leváků poměrně dost (třeba Martina Navrátilová, Rafael Nadal i Petra Kvitová).

Naštěstí už je pryč doba, kdy se dítěti-levákovi různě poutala levá ruka, aby se naučil používat tu pravou. Při přeučování leváků byly vrozeně aktivní oblasti v mozku utlumovány a jiné naopak násilně aktivovány. To odstartovalo problémy, například v dominantnější hemisféře se hromadila energie, která si hledala cestu ven. Důsledkem mohly být třeba nečekaně výbušné reakce. Každopádně taková převýchova poznamenala osobnost dítěte.

Pomocníci na míru

Navíc se už dneska s leváky počítá, a spousta předmětů denní potřeby od per a nůžek až po škrabku na brambory je už pro ně uzpůsobena. Zpočátku můžeme svému malému levákovi pomoct i tím, že ho naučíme, aby si papír, na který chce kreslit či psát, umisťoval tak, aby byl levý horní roh poněkud výše než pravý.

A ještě jedna zajímavost. Pokud jsou oba rodiče leváci, má dítě šanci jedna ku dvěma, že bude taky levák. Když je levákem jen jeden z rodičů, u dítěte je tato možnost jedna ku třem. Jen jeden levák z deseti má rodiče praváky.

15.10.2018 12:32 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist