6 praktických tipů, jak připravit dítě na návrat do škol(k)y

Prázdniny jsou obdobím zábavy, výletů a spousty zážitků. Jejich konec znamená i konec rozvolněného denního režimu, což se některým dětem nemusí líbit. Aby děti nebyly roztržité, nesoustředěné a unavené, měli by je rodiče na začátek školního roku pomalu připravovat týden až dva před koncem prázdnin. Týká se to malých školkařů i těch větších školáků.

shutterstock_1446274943-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Nastupuje vaše dítko do školky či školy poprvé, nebo se vrací do již známého prostředí? První případ, zejména nástup do školky, představuje zásadní životní změnu často doprovázenou pláčem, obavami, nejistotou a stresem. Dejte dítěti najevo pochopení a ujistěte ho, že tyto pocity jsou přirozené. „Dítěti by se mělo dostat zejména pravdivých informací o tom, co ho čeká, jaký je režim mateřské školy, co nového se může naučit, že se seznámí s novými spolužáky a bude součástí kolektivu, že ho čekají jiné a atraktivní činnosti, než na jaké je zvyklé doma,“ vyjmenovává dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová. Na nástup do školy se však už většina dětí spíše těší, a proto je dobré toho využít a v těšení je podpořit. I tady je ale vhodné být pravdivý a autentický.

Ve druhém případě je pomoc rodičů nezbytná hlavně u mladších dětí. Motivujte je třeba tak, že se znovu uvidí se svými spolužáky, kterým budou moci vyprávět své zážitky z prázdnin. Neklaďte tedy důraz pouze na školní výuku a její výsledky, ale i na sociální vazby a psychickou pohodu dítěte ve třídě.

Včasný návrat domů a dostatek spánku

Pokud se v druhé polovině prázdnin chystáte na společnou dovolenou nebo děti vyšlete na tábor, mějte na paměti, aby se nevracely domů na poslední chvíli, ale alespoň týden před začátkem školy. Ten pak využijte na postupnou úpravu jejich denního režimu. Většina dětí ho má totiž během letních prázdnin úplně jiný než během školního roku. Chodí pozdě spát, pozdě vstávají. Dohlédněte, aby zhruba jeden až dva týdny před koncem prázdnin chodily včas spát a stejně tak i v rozumnou hodinu vstávaly. Přechod do školního režimu, kdy budou muset dodržovat časný začátek výuky, pak nebude takový šok a budou třeba i víc odpočaté. Můžete dětem pomoci třeba i nějakými doplňky stravy (zklidňující přírodní sirup Barny’s Dětský HypnoX, Radepur Pediakid nebo třeba bachovy esence vytvořené na míru vašemu dítěti) či třeba bylinkovými čaji na zklidnění (jednodruhové čaje nebo směsi s meduňkou, a třezalkou tečkovanou, levanduli nebo třeba i oregano) nebo třeba uklidňující koupel z lipových květů.

Opakování hrou

Děti snáze přivyknou školnímu režimu a budou více soustředění, když si s nimi dáte malé opáčko. Opakování učiva přitom nemusí být za trest. Nenechávejte ho až na konec prázdnin a procvičujte s dětmi formou her průběžně během celého léta. Dějepis můžete oživit při návštěvě hradu, angličtinu při sledování oblíbené pohádky, matematiku při počítání úrody ze zahrádky, přírodovědu při poznávání rostlinek během výletu atp. Pravopis si osvěží prázdninovým deníkem, do kterého mohou psát a kreslit své zážitky. A co nejvíce času věnujte čtení.

Čtěte také:

Plánujte kroužky a další zážitky

Společně se školní výukou začínají i kroužky.  Zapojte děti do jejich výběru, co by je bavilo? Berte ohled i na jejich přání. Pokud plánujete kroužků více, dbejte na to, aby dítěti zbyl dostatek volného času nejen pro domácí úkoly, ale i odpočinek a kamarády. Namotivujte ratolesti na další prázdniny, které je během školního roku čekají, ale i na víkendové aktivity. „Nezapomínejte na staré známé pravidlo, co funguje na jedno dítě, nemusí zafungovat na to druhé, každé dítě je originál. Vy svého potomka znáte nejlépe a víte, jak mu nejvíce pomoci. Snažte se do něj vcítit, představte si sebe na jeho místě. Řiďte se tedy především podle osobnosti vašeho dítěte a také podle svých vlastních možností,“ uzavírá dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová.

Výběr aktovky nechte na dětech

Nedílnou součástí konce prázdnin je také šílenství v podobě nakupování spousty školních pomůcek. Neodkládejte tuto povinnost na poslední chvíli a zapojte do ní i děti. Uvidíte, že pokud si budou moct samy vybrat sešity, penál (zejména s oblíbenou postavičkou z pohádky), aktovku nebo nové oblečení, budou se do školy těšit o to víc. A navíc se budou moci i pochlubit.

Povzbuďte imunitu

Přelom srpna a září znamená i pomalý, ale jistý příchod chladných dní a s ním podzimních viróz. Děti si ve škole předávají rýmu a kašel raketovou rychlostí, a proto nečekejte a začněte posilovat jejich imunitu ještě před nástupem do školy. Dohlédněte na to, aby mělo vaše dítko dostatek pohybu, zdravou stravu, dostatečný přísun vitaminů v podobě ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, masa a ryb. „Pravidelný přísun vitaminu C je nezbytný právě v době zvýšených nároků organismu u mladistvých, při infekcích horních cest dýchacích a při chřipkových a jiných infekcích. Vitamín D přispívá k mineralizaci kostí, udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální funkce imunitního, nervového a kardiovaskulárního systému, “ doporučuje imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. U dětí s opakovanými respiračními onemocněními se nejprve poraďte s jejich dětským lékařem. Pokud se vyloučí závažnější onemocnění a dítě je častěji nemocné pouze proto, že chodí do kolektivu a s řadou virů a bakterií se setkává poprvé, je možné podpořit funkci imunitního systému některým z doplňků stravy, např. přípravky, které obsahují kolostrum ( Betula, LR Lifetakt nebo třeba Barny’s Kolostrum s beta-glukany). Hodí se také zvýšit příjem selenu a zinku.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist