Průvodce světem kočárků – dokončení

1. Pro novorozence potřebujete kočárek k tomu uzpůsobený. Buď s pevnou korbou nebo alespoň se speciální vložkou (taškou pro novorozence). Výhodou jsou velká kolečka a dobré odpružení konstrukce.

 

2. Praktické jsou kočárky, na které jde připnout i autosedačka. Usne-li dítě v autě, není nutné ho budit a přendávat do kočárku, ale jednoduše jen připevníte celou sedačku na podvozek. Autosedačka pro malé miminko se dá také velmi jednoduše přenášet. Ne každá autosedačka jde na libovolný model kočárku, proto je potřeba si to při výběru ohlídat. Vybíráte-li kočárek, měli byste se rozmyslet, chcete-li tříkolečkový či čtyřkolečkový model. Kočárek na třech kolech je lépe ovladatelný, většinou skladnější a lépe se hodí do terénu. Kočárek se čtyřmi koly se hodí spíše do města. Oba modely jsou stejně stabilní a splňují tytéž normy a oba se hodí do města i do terénu.

3. Vyberete-li dobrý podvozek kočárku, může vám vydržet až do třech let dítěte. Ve věku od osmi měsíců až jednoho roku věku dítěte jsou velmi populární sportovní kočárky. Při jejich výběru však dávejte pozor, aby mělo dítě při sezení dostatečně podepřená záda. Prozkoumejte také, jestli jde opěrka zad zcela položit – pro případ, že chce dítě spát. Je výhodné, když jde ve sportovním kočárku sezení otočit proti směru jízdy. Máte tak možnost být v kontaktu se svým dítětem (speciálně menší děti tuto skutečnost ocení).

4. Kola můžete vybrat nafukovací, komorová nebo plastová. Nafukovací a komorová jsou vhodnější pro procházky v přírodě i ve městě, plastová vám budou vyhovovat spíše jen ve městě na hladkém povrchu. Důležité je kvalitní odpružení. Jen takové totiž pochytá nerovnosti terénu, ale zároveň nedovolí, aby se kočárek nadměrně houpal. Přední kolečka u kočárků bývají u lepších modelů otáčecí a zároveň zamykatelná. V terénu i ve městě oceníte jednodušší manipulaci. V náročnějším terénu je lépe nechat kolečko zamknuté, na procházce po městě nebo v obchodě naopak oceníte, bude-li přední kolečko (kolečka) odemknuté.

5. Jelikož s kočárkem bude jezdit pravděpodobně více lidí, je šikovné mít nastavitelnou rukojeť. Výšku rukojeti si nastaví každý tak, jak je mu pohodlné. Na trhu můžete také najít kočárky s přehazovací rukojetí. Z praxe poslední doby však rodiče čím dál více dávají přednost otáčecímu sportovnímu sezení před přehazovací rukojetí – takové kočárky jsou lehčí, skladnější a zpravidla i méně poruchové.

6. Ruční brzda je velmi účelná věc. Nejen, že si můžete korigovat rychlost, jedete-li z kopce, ale také vám pomůže v případě, že potřebujete rychle zastavit. Brzda funguje stejně jako na kole, výhodou je, když ruční brzda ovládá zadní kola – pomůže to totiž i na eskalátorech – například v metru. Dnes je jí vybavena velká část lepších kočárků.

7. Kočárky musí mít v základní výbavě parkovací brzdu. Ohlídejte si, aby byla kvalitní. Pokud zastavíte někde před obchodem, bude brzdit pravděpodobně každá, ale například v autobuse některé méně kvalitní brzdy mohou při opakovaném rozjíždění a brždění autobusu mít tendenci uvolnit se. Na ilustračním obrázku je vidět právě jedno velmi kvalitní provedení parkovací brzdy. Méně vhodné jsou takové, kde se zacvakává brzda shora do ozubeného kolečka uchyceného ke kolu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist