Pupeční šňůra: 10 věcí, které jste o ní možná nevěděli

Pupeční šňůrou je spojena placenta matky s pupkem dítěte v děloze. Pupeční šňůrou (pupečníkem) se od matky k dítěti dostává okysličená krev a živiny. Zároveň odvádí odpadní látky a odkysličenou krev.

2-shutterstock_91033490-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Záchranné lano pro vaše dítě

Vaše děťátko je jako potápěč při hloubkovém ponoru, který je zcela závislý na vnějším zdroji kyslíku a pupeční šňůra je pro něj jakýmsi pomyslným záchranným lanem. Pupeční šňůra se skládá z jedné žíly a dvou tepen. Žíla k děťátku dopravuje živiny a okysličenou krev a tepnami se vrací odpadní látky (například oxid uhličitý) a krev odkysličená zpět do placenty. Pupeční šňůrou za jednu minutu proteče asi půl litru krve.

2. Většina pupečních šňůr je zkroucená

Během svého růstu se šňůra přirozeně kroutí do tvaru šroubovice – pouze přibližně v 5 % se to nestane. Kroucení směrem doleva převažuje nad tím doprava sedm ku jedné.

3. Má různou délku a může se zamotat

Průměrná délka pupečníku u donošených novorozenců je mezi 50 a 60 cm, ale může se pohybovat mezi 30 až 130 cm. Průměr pupeční šňůry je obvykle 1 až 2 cm. Děti, které jsou více aktivní, zejména ve druhém trimestru, mají tendenci mít pupeční šňůru delší. Příliš krátká pupeční šňůra může zkomplikovat porod, u hodně dlouhé je zase riziko zamotání.

Se šňůrou nějakým způsobem zamotanou – často kolem krku – se rodí třetina všech dětí. Většinou ale tato skutečnost neznamená žádné problémy. Problém nastává ve chvíli, kdy je pupeční šňůra hodně utažená, tudíž stlačená, protože tím je ohroženo správné okysličování miminka. Tento stav je však včas identifikován pravidelným monitorováním srdeční akce miminka během porodu.

4. Je plná rosolu

Přesněji, Whartonova rosolu (želatiny). Rosol chrání žíly a tepny uvnitř pupečníku před zmáčknutím nebo pomačkáním. Povrch pupeční šňůry je pokrytý ochrannou membránou nazývanou amnion.

5. Nemá žádné nervy

To znamená, že přestřižení pupeční šňůry není pro vás ani pro vaše děťátko bolestivé.

6. Vaše krev se nikdy nesmíchá

Důvodem je tenká vrstva, která odděluje krevní cévy. Takže, i když mezi matkou a dítětem dochází k cirkulaci krve, je dokonce možné, že budou mít různé krevní skupiny.

7. Pomáhá léčit

Krev v pupeční šňůře je bohatá na krvotvorné kmenové buňky, které mohou být využity při léčbě některých onemocnění. Můžete si proto po porodu (po přestřižení pupeční šňůry) krev nechat odebrat pro případnou vlastní potřebu (pro sourozence narozeného miminka) nebo ji darovat. Veškeré náležitosti spojené s odběrem pupečníkové krve je však potřeba vyřídit ještě před samotným porodem.

Čtěte také:

8. Může být přestřižena ihned po porodu nebo po dopulzování

Mnozí odborníci ale věří, že je prospěšné počkat, dokud pupeční šňůra nedopulzuje, a až potom ji přestřihnout. Novorozenci je tak dopřána drahocenná krev, která by jinak po brzkém přestřižení pupečníku zůstala v placentě – pozdější přestřižení je spojováno s vyšší úrovní železa u dětí, naproti tomu nízké hladiny železa jsou spojovány s možnými kognitivními poruchami.

9. Stříhat se také nemusí

Říká se tomu „lotosový porod“. Pupeční šňůra zůstane po porodu nedotčena, dítě zůstane připojeno k placentě do té doby, dokud šňůra sama přirozeně neodpadne (přibližně po třech dnech). Díky tomu by mělo dítě i po porodu z placenty čerpat důležité látky. Nicméně, někteří porodníci a gynekologové říkají, že to nemá žádné výhody a nese to riziko infekce.

10. Tvar pupíku neovlivníte

Po porodu je pupeční šňůra zasvorkována dvěma svorkami. První svorka se umístí ve vzdálenosti 3–4 cm od bříška dítěte, druhá na konec k placentě. Poté se za první svorkou šňůra ustřihne. Pahýl postupně vysychá a do přibližně 15 dnů odpadne. Ať už bude mít vaše miminko pupík „vnitřní“ nebo „vnější“, jeho konečný vzhled nemá nic společného s tím, jak bylo přestřižení pupeční šňůry provedeno.

 

19.12.2023 5:00 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl konzultován s gynekoložkou MUDr. Radkou Gregorovou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist