Registrace v pražských porodnicích

Baby-boom sice pomalu opadá, ale i tak jsou pražské porodnice většinou přeplněné. Pak nezbývá nic jiného, než se včas ve vybrané porodnici osobně registrovat. Někdy ani to není jistota.

Je to důsledek nejen toho, že stále ještě rodí silné ročníky, ale i přílivu mimopražských rodiček a stoupajícího počtu rodících cizinek.

Registrace? Ani to není jistota

Kdy přesně se miminko rozhodne vydat na světlo světa, se nedá nikdy přesně odhadnout (pokud samozřejmě nejde o plánovaný císařský řez), a i když jste v některé porodnici tzv. registrovaná, nemusí vám to být nic platné, protože se tam prostě v tu chvíli nevejdete.
Jestliže vše vypadá na normální porod, obvolají zaměstnanci dané porodnice partnerské pražské a středočeské porodnice.
Porodnice se vám budou snažit poskytnout maximální péči, ale v případě, že jste zdravá a porod teprve začíná, počítejte s možností dalšího cestování.

Jaké zkušenosti máte s „registracemi“ vy? Přineslo vám to klid na duši nebo naopak? Nebo vás to teprve čeká? Zkušenosti pište a čtěte v naší diskusi.

Na sanitku nespoléhejte

Ze zkušeností přednosty porodnice na Bulovce profesora Halašky může nastat problém s převozem, takže raději vždy spoléhejte na soukromou dopravu (auto nebo taxi). Sanitka by vás po Praze dovezla kamkoli, ale požadavku na odvoz mimo Prahu nevyhoví, protože se to záchranné službě nevyplatí.

Jiné oddělení?

V případě plného poporodního oddělení je většina porodnic schopna maminku uložit na jiné oddělení. Problém je však s lůžky pro děti na novorozeneckém oddělení, protože to jsou lůžka nenahraditelná na jiných odděleních.
I když je tato situace v protikladu k tomu nejzdravějšímu postupu, kdy má být maminka po porodu s dítětem v intenzivním kontaktu a na jednom pokoji (tzv. rooming-in), samy maminky s touto variantou často souhlasí, protože své dítě přivedou na svět raději ve známém prostředí, než aby dále cestovaly a rodily tam, kde se psychicky necítí dobře.

Jak jsou na tom jednotlivé porodnice?

1/ Apolinář (Všeobecná fakultní nemocnice)
Porodnice U Apolináře má výhodu dvou porodních (operačních) sálů. Díky tomu je tato porodnice v provozu vždy, nebývá zavřená. Avšak kapacita 64 lůžek na poporodním oddělení ani zde někdy nestačí. Řešením tohoto přetlaku může být brzké propouštění maminek domů, nejdříve je to však 72 hodin po porodu, kdy má miminko již za sebou všechna nutná vyšetření a očkování.

Aktuální informace o registraci v této porodnici naleznete zde.

Registrovat se mohou těhotné po vystavení Průkazky pro těhotné /Těhotenský průkaz/, obv.gynekologem,
od ukončeného 14. týdne těhotenství /tj. 14+0/, a nejsou registrované v jiné porodnici.

Vždy jen do naplnění kapacity na termín porodu.
Registrace je do 11. 12. 2010 včetně obsazena.

2/ Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
V porodnici na Královských Vinohradech mají nastavitelnou kapacitu v oddělení malých zákroků, takže také umějí najít řešení v případě kriticky velkého množství porodů. Kapacita oddělení je 13 lůžek, polovina oddělení je prvotřídně zrenovovaná. Když nastane situace, že opravdu maminku nemohou přijmout, celou její situaci řeší důsledně ve spolupráci s ostatními porodnicemi. Tato porodnice nepraktikuje tzv. registraci, protože z jejich zkušenosti rodičkám nic nezaručí a spíše jim může situaci komplikovat.

Aktuální informace k registraci v porodnici na Královských Vinohradech naleznete zde.

Od počátku roku 2009 je gynekologicko-porodnická klinika FNKV a 3.LF UK nucena zavést registrování rodiček k porodu (stejně jako ostatní pražské porodnice), abychom měli dostatek informací pro organizování a medicínské zvládnutí současného nárůstu porodů v pražských porodnicích.

Registrace probíhá v recepci ambulantního traktu kliniky v pavilónu D (přízemí) každý pracovní den od 8 do 14 hodin. Těhotné se mohou registrovat kdykoli po ukončeném 14. týdnu těhotenství.

Podrobné informace naleznete zde.
Odstávka kvůli malování přibližně 5. – 15. 7. 2010

3/ ÚPMD v Praze Podolí
I když má podolská porodnice ÚPMD k dispozici 8 porodních pokojů, i zde se může stát, že to nestačí. V takovém případě se vám pokusí domluvit umístění v jiné porodnici, kde zrovna prostor na příjem mají, a pokud je to nutné, konzultují situaci i se záchrannou službou. V opačném případě, kdy k nim volá o pomoc jiná plná porodnice, jsou ochotni tuto maminku přijmout, pokud jim to místo dovolí.

Registrace těhotných probíhá nejdříve od 14. týdne (14+0) těhotenství.
Způsob registrace je možný pouze osobně v kartotéce, kde vám bude registrační číslo zapsáno do těhotenského průkazu.
Více informací naleznete zde.
Odstávka kvůli malování proběhla: 14. – 18. 6. 2010

4/ Thomayerova nemocnice v Krči (FTNsP)
Registrace těhotných k porodu na Gynekologicko porodnickém oddělení Fakultní Thomayerově nemocnice probíhají každé pondělín až pátek 8 – 13 hod., informace na tel. č. 261082390.
Bližší informace naleznete zde.
Odstávka: zatím nevíme

5/ FN Motol
Těhotné se mohou registrovat pouze osobně a nejdříve po ukončeném 14. týdnu těhotenství, tzn. 14+0 t.t..
Po naplnění limitu již nemůžeme dalším žadatelkám o registraci vyhovět.
Odstávka kvůli malování: 16. – 23. 10. 2010
Více informací o registraci v Motole naleznete zde.

6/ FNB Bulovka
Zde je registrace možná již od 12. týdne těhotenství. Registrace je možná výhradně osobně.
Od 1.5.2010 se mění časy registrace na úterý a čtvrtek mezi 13:00 a 15:00.
Více informací k registraci na Bulovce naleznete zde..

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist