Rodičovský příspěvek v roce 2020: aktuální informace

Rodičovský příspěvek bude vyšší v roce 2020 zcela určitě, jen se do poslední chvíle nevědělo, pro koho, respektive kdo vše na navýšení dosáhne.

rodicovsky-prispevek-v-roce-2020-aktualni-informace-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Návrh prošel v poslanecké sněmovně i třetím čtením a zamířil do Senátu. Ten věc vrátil poslancům s návrhem, aby doplatek rodičovského příspěvku 80 000 Kč dostali i ti rodiče, kteří již příspěvek vyčerpali. Jinak je to dle nich vůči rodičům těchto dětí krajně nespravedlivé.

A tak nyní jsou na řadě opět poslanci v poslanecké sněmovně. Jak to dopadlo? Už to víme, i když se hlasovalo o všech pozměňovacích návrzích těsně před vánočními svátky, konkrétně 17. 12. 2019 odpoledne. Poslanci ANO a ČSSD se senátní návrh chystali přehlasovat. Dle nich není toto navýšení reálné a realizovatelné.

Byl to boj do poslední chvíle, přičemž (ač ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chtěla vyhovět všem rodičům), nakonec se jí nepodařilo ani přesvědčit část spolustraníků, a tak následně couvla s tím, že ČSSD ustoupí a bude hlasovat pro původní sněmovní verzi, jelikož musí dodržovat dohody v rámci vlády.

Hlasování tedy proběhlo a zelenou dostal původní návrh poslanecké sněmovny v tom znění, v jakém byl již dříve schválen.

Shrneme si, jak to tedy bude

 • Celková výše rodičovského příspěvku se zvýší od 1. ledna 2020 na 300 000 Kč
 • Navýšení platí pro rodiče, kteří čerpají rodičovský příspěvek na dítě mladší 4 let k 1. lednu 2020 a pro rodiče, kteří začnou čerpat rodičovský příspěvek kdykoli po 1. lednu 2020
 • Pro nárok na čerpání rodičovského příspěvku je věk dítěte stále čtyři roky, tedy do jeho čtvrtých narozenin.
 • Nárok na vyšší příspěvek zaniká, pokud byly dítěti 4 roky, nebo v případě, kdy mu je méně, ale rodič již vyčerpal celkovou částku 300 000 Kč.
 • Maximální měsíční částka, kterou jako rodič můžete čerpat se odvíjí od předchozích příjmů a denního vyměřovacího základu.
 • Výši rodičovské si určujete sami dle svých potřeb v rámci výdělku a denního vyměřovacího základu.
 • Výši rodičovského příspěvku lze totiž flexibilně měnit, a to každé 3 měsíce.
 • Jak? Je možné požádat na úřadu práce o změnu výše měsíční částky rodičovského příspěvku. Částka nesmí být vyšší než maximální měsíční částka, kterou můžete dle příjmů a vyměřovacího základu čerpat.
 • Během pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat, tudíž pobírání rodičovského příspěvku se nevylučuje s návratem do práce.
 • Navýšení celkové sumy rodičovského příspěvku pro všechny, kteří na ni mají nárok a budou jej pobírat i po 1. 1. 2020 se zvyšuje automaticky.
 • O navýšení rodičovského příspěvku není nutno žádat. Všichni příjemci, kterých se tato úprava dotkne, budou o změnách informování dopisem.
 • Žádost podává ten rodič, který čerpá od ledna 2020 rodičovského příspěvku nově. A také rodič, který chce změnit měsíční částku čerpání rodičovského příspěvku.
 • Žádat lze nejenom osobně, ale také elektronickým formulářem či zaslat žádost poštou.

Z toho vyplývá, že i po přijetí novely bude v lednu 2020 rodičovský příspěvek vyplácen ve stejné výši, jaká rodiči náležela za prosinec 2019, pokud si rodič nezažádá o úpravu měsíční výše rodičovské.

Podpora úřadů pro vás

Jako rodiče se můžete obrátit a poradit se na zaměstnance ÚP ČR jak správně postupovat. Na kontaktních pracovištích ÚP ČR se můžete obracet na informátory, kteří vás nasměrují na příslušnou kancelář specializovanou na oblast rodičovského příspěvku. Také je vám k dispozici e-mailová adresa rodicak@uradprace.cz, kam se mohou se svými dotazy obracet.

Využijte týdenní besedy

Aby ÚP ČR ještě více zjednodušil rodičům přístup k informacím a novinkám, budou až do konce letošního roku probíhat na vybraných pracovištích ÚP ČR pravidelné týdenní besedy. A to vždy ve čtvrtek, po skončení úředních hodin.

Besedy proběhnou mezi 11.00–14.00 hodinou. Konkrétní časy vám sdělí zástupci příslušných kontaktních pracovišť ÚP ČR. Zhruba hodinové akce jsou určené pro 10–15 zájemců, kteří by se na ně měli dopředu zaregistrovat.

 

18.12.2019 7:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist