Rodíte? Bez vyšetření neodcházejte

Minulý týden proběhla médii zpráva o porodu v sanitce kousek od porodnice v nemocnici Na Bulovce. Proč porod proběhl mimo porodnici? Byla chyba na straně lékařů, záchranky nebo snad rodící maminky? Kdy se z porodnice nevzdalovat se právě teď dočtete. O okolnostech, které provázely tento zvláštní případ, při němž se seběhlo více nešťastných náhod najednou, jsme si povídali s MUDr. Radkou Gregorovou z porodnice ve Strakonicích.

Maminka prý při příjezdu do porodnice pospávala a proto ji lékařka poslala se záchranáři do jiné porodnice. Bulovka měla přeplněno a navíc tam probíhal porod s ohrožením života.

Co znamená, když žena při porodu pospává?

Pospávání může být projevem únavy při dlouhotrvajícím porodu, kdy žena mezi kontrakcemi klimbá, aby nabrala sílu. Dalším důvodem mohou být tlumící léky proti bolesti.

Práh bolesti má každý člověk jinde, vnímání bolesti je velice individuální.

Narkomanky jsou během těhotenství většinou na substituci, takže se nestává, že by žena rodila pod vlivem ilegálních drog.

Je možné odhadnout, v jaké fázi je porod, tak říkajíc „ode dveří“?

Možná velice zhruba, ale v žádném případě by se nemělo stát, že přijede-li žena v domnění, že rodí, aby ji lékař poslal jinam bez důkladného vyšetření, tedy prohlídky a natočení monitoru. To je základ, bez toho by žena z porodnice odejít neměla. V menších porodnicích se nestane, že by ženu odmítli, natož bez vyšetření a natočení monitoru. Nález skutečně nelze udělat od pohledu.

A je možné, že to byl překotný porod?

To nemohu posoudit, nebyla jsem u toho. Je pravda, že v případě překotného porodu stačí několik minut a je vše jinak. Na druhou stranu rychlé porody bývají v zásadě bez komplikací.

Kdy dochází k překotnému porodu?

Bývá to po operaci děložního čípku. Jizva na čípku je dlouho pevná, nepružná, žena se neotevírá, pak ale praskne a „jede to“. Mladé holčiny také rodí dobře, rychle. Vícerodičky vcelku také. Čísla jsou však zkreslena indukovanými porody, ty jsou často také překotné.

Jakou máte nejdůležitější radu ohledně příjezdu do porodnice?

  • Po příjezdu do porodnice se v každém případě nechte pořádně vyšetřit.
  • Bez vaginálního vyšetření a natočení monitoru se nenechte poslat jinam.
  • Převoz do jiné porodnice zvažte až podle výsledku lékařské prohlídky.
  • Převoz soukromě (autem, s partnerem) si troufněte jen při nezralém nálezu. Jestliže má porodnice plno a váš porod již opravdu začíná, připadá odvoz jinam pouze sanitkou, na auto nebo taxik zapomeňte.
5.5.2010 7:22 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist