Jak se rodí v Thajsku: Podle lunárního kalendáře

Jiný kraj, jiný mrav. V Thajsku si ženy pečlivě vybírají datum svého porodu, měl by to být „šťastný den“. Proto také se většina dětí rodí císařským řezem.

profimedia-0169269167-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Jeho Veličenstvo dítě – v Thajsku se všechno točí kolem něj. Až do sedmi let spí s rodiči v posteli. Ostatně hned po narození si bere maminka miminko do postele a tatínek je odkázaný třeba na matraci na zemi. Neexistuje, že by rodiče nechali dítě plakat. Neustále je chovají, dělají vše pro to, aby jejich malé bylo šťastné.

Astrolog je pravou rukou rodičů

Do plánování rodiny má v Thajsku co mluvit astrolog, případně budhistický mnich. K němu jdou budoucí rodiče na konzultaci, aby vybral podle lunárního kalendáře nejpříhodnější datum, kdy se má dítě narodit. Pak teprve se odeberou k lékaři, aby mu řekli, kdy si přejí, aby jejich dítě přišlo na svět, kdy je jeho šťastný den. Není proto divu, že v Thajsku se rodí převážně „císařem“. A to nejen kvůli astrologickým předpovědím. Thajky mají strach z bolesti, ale taky si přejí, aby ihned po porodu vypadaly hezky, mohly být nalíčené a načesané. V zemi je totiž zvykem, že sotva je dítě na světě, už se pořádá velké focení maminky a miminka. A ony chtějí na fotkách vypadat co nejlíp. Daří se jim to. Některé jsou nalíčené a upravené skoro jako na nějakou slavnost. Po přirozeném porodu tuhle šanci nemají.

K šťastnému jménu se dopočítají

Jméno dítěte se také nevybírá jen tak podle toho, co se rodičům líbí. Při výběru jména hraje roli den v týdnu, kdy se narodilo. Pokud to bylo například v pondělí, tak by se ve jméně neměly vyskytovat žádné samohlásky, v úterý je třeba se vyhnout určitým písmenům atd. To ale není všechno. Každé písmenko jména koresponduje s určitou číslicí a je nutné, aby jejich součet představoval šťastné číslo. Numerologie zkrátka vládne všemu.

Očistné voňavé lože

Po přirozeném porodu následuje tradiční ceremoniál „yu fai“, tedy jakési odevzdání se ohni. Jde o očistnou proceduru, při níž by se měl rozproudit krevní oběh a tělo ženy se po porodu zbavit všeho nežádoucího. V praxi to vypadá tak, že žena leží na bambusovém lehátku umístěném nad zdrojem tepla, někdy je to i oheň, do něhož jsou vsypané byliny s pročišťujícími účinky. Jejich vůně spolu s teplem prostupují tělem. Tradičně tento rituál trvá jedenáct dní. Thajky žijící v cizině to řeší zpravidla tím, že si zajdou do sauny.

Čtěte také:

Čarování s bylinkami

Už po generace se v Thajsku traduje, že kojící matka by měla jíst hodně zázvoru, aby měla dost mléka. Přidává se k masu, do zeleniny nebo se z něj připravuje čaj. Stejně tak poslouží i místní bazalka nebo mletý zelený pepř, jímž se ochutí jídlo. Rostliny či byliny pomáhají i dětem. Miminkům starým asi měsíc se oholí vlásky a pak se jim hlava a obočí potře barvivem z modrých květů rostliny zvané klitorie ternatská. Traduje se, že vlasy potom rostou rychleji a jsou hustší. Při rýmě přinese miminku úlevu šalotka. Rozdrcená a zalitá vodou se má postavit k hlavičce dítěte. Na pročištění nosu má stejný vliv jako eukalyptus.

Kojení se příliš nenosí

Jen asi 12 procent dětí tu jejich matky kojí, zpravidla do šesti měsíců. Z celé Asie má Thajsko v tomhle nejhorší bilanci. Pokud se ale maminky rozhodnou kojit, činí tak ve dne i v noci. Zatímco jiné matky se radují z toho, že od tří měsíců jejich miminko prospí celou noc, Thajky si obětavě ukrajují spánku. Po šesti měsících dostává dítě pevnou stravu. Napřed rozmačkaný místní banán, později rýži připravovanou ve vývaru z vepřových jater a zeleniny.

Na jednu thajskou ženu připadá statisticky 1,5 dítěte, tedy žádné početné potomstvo. O to víc se maminky kolem svých dětí točí, potomci jsou středobodem rodinného vesmíru.

27.6.2017 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist