Vše o porodu jako fyziologickém ději aneb Porod do detailu

Otázek o porodu máte určitě hodně. Zvlášť pokud budete rodit poprvé. Zjistili jsme pro vás odpovědi na to, co ženy před porodem nejčastěji zajímá.

shutterstock_707974444-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Máte poslíčky? Je už čas vyrazit do porodnice?

Některé ženy pociťují na konci těhotenství (2 až 3 týdny před termínem porodu) tzv. předzvěstné stahy, lidově nazývané poslíčky, které jsou ale nepravidelné (mohou trvat několik hodin, ale i několik dnů), slabé a po určité době ustávají. Můžete se setkat také s názvem Braxton-Hicksovy kontrakce či označením tréninkové kontrakce. Tělo tak upozorňuje, že se začíná připravovat na porod.

Většina žen tyto kontrakce nepociťuje jako bolestivé, některé však poslíčky přivedou předčasně do porodnice. Pokud si nejste jistá, zda jde o kontrakce tréninkové či začátek porodu, zkuste se odreagovat: pusťte se do nějaké nenáročné činnosti, dejte si něco malého k jídlu, povídejte si s partnerem…

Uvidíte, zda kontrakce zmizí, nebo se začnou prodlužovat a interval mezi nimi zkracovat.

Jaké jsou další příznaky blížícího se porodu?

  • mírné opuchnutí a pocit nafouknutí jako následek zvýšení celkového objemu cirkulující krve – organismus se tak připravuje na ztrátu krve při porodu
  • z prsů vám vytéká kolostrum, tedy hustá žlutá tekutina, první výživa pro vaše miminko
  • odchod hlenové zátky – ženy často ani nevědí, že k odchodu zátky došlo její barva bývá průhledná, nažloutlá, bílá, růžová nebo s příměsí krve, konzistence je lepkavá, hrudkovitá nebo tekutá. Odchází buď po kouskách, nebo jako jeden velký kus najednou, mnohdy je její odloučení doprovázeno i malým množstvím krve.
    I kdybyste její odchod zaznamenala, stále to ještě nemusí být důvod k cestě do porodnice – jde pouze o signál, že se začíná otevírat krček dělohy a do samotného porodu stále ještě může zbývat několik dnů.

Jak dlouhý může být porod?

Jednoznačně se to nedá určit, odvíjí se to od mnoha faktorů. První doba porodní (otevírací) by neměla přesáhnout 12 hodin, druhá doba porodní (vypuzovací) by měla trvat hodinu a porod placenty by měl proběhnout také do jedné hodiny.

První doba porodní

Doba otevírací

V této době se tělo všemožně připravuje k samotnému porodu dítěte: dochází k pravidelným děložním stahům, děložní hrdlo se postupně prodlužuje a zkracuje, dokud není roztažené na 10 cm. Pak je dost prostorné na to, aby jím prošla hlavička miminka.

Kontrakce (stahy) jsou většinou vnímány jako tlaky nebo bolesti v podbřišku anebo v kříži a intervaly mezi nimi se zkracují. Tento proces bývá také přirovnáván k horolezeckému výstupu – každým centimetrem jste blíž k cíli. Od třícentimetrové branky probíhá porod obvykle rychleji.

Pokud jsou kontrakce pravidelné po deseti či pěti minutách nebo odtéká plodová voda, je vhodné vydat se do porodnice. Čas k přijetí do porodnice nastává také poté, kdy ženě odteče plodová voda, tedy ještě před začátkem děložních stahů.

Označení „otevírací doba“ vyjadřuje podstatu probíhajícího děje – otevírání, rozvíjení porodních cest – a je nejdelším úsekem porodu. Začíná zahájením pravidelné děložní činnosti, kdy stahy jsou mimovolné, na vůli nezávislé, dostavující se zpočátku v intervalech po 15 a dále po 10 či 5 minutách. Trvají obyčejně kolem 20 vteřin, v průběhu porodu se jejich délka postupně prodlužuje, takže ke konci první doby porodní trvají až 45 sekund.

„Na kontrakcích se sleduje jejich frekvence, intenzita, trvání a pravidelnost. Za kontrakce se děloha zvedá vzhůru a vyklenuje přední stěnu břišní, zadní stěna pak tlačí proti páteři. Děložní činnost je možné sledovat i prostým pohledem – stahující se děloha se napřímí a vyklene břišní stěnu, pohmatem dlaní položenou na břišní stěnu se dá odhadnout intenzita a trvání kontrakce.

Přesněji lze kontrakce registrovat přístrojem (tokograf), jehož snímací část se upíná na břišní stěnu,“ vysvětluje MUDr. Alena Měchurová.

Porodní bolesti

Žena za porodu pociťuje bolesti, neboť popsaný děj – ztenčování svalstva dolní části dělohy, které se přesouvá v první době porodní přes hlavičku plodu, probíhá za jeho současného maximálního napínání. Přitom jsou stlačovány cévy, které probíhají v napínající se svalovině. Tyto skutečnosti mohou způsobit pocity silné bolesti při kontrakcích.

Proto jsou rodící ženě nabízeny v porodnici podle potřeby léky s protibolestivým účinkem včetně tzv. epidurální analgezie.

Jak už jsme uvedli, první doba porodní by neměla přesáhnout dobu 12 hodin. Porod, který by trval více než 12 hodin, je pokládán za prodloužený.

Probíhá-li porod nekomplikovaně, není žena během první doby porodní nijak omezována v pohybu.

„Pokud je hlavička již vstoupená do pánve, může se rodička zcela volně pohybovat po porodním pokoji, výhodou je pobyt vsedě ve sprše, ve vodní lázni s teplou vodou, užívání velkých gymnastických balonů apod. Je chyba, jestliže je rodička v první porodní době trvale na lůžku. Bolest snáší mnohem lépe, může-li při kontrakci měnit svou polohu,“ napovídá MUDr. Alena Měchurová.

Při kontrakcích je vhodné pravidelně a povrchně dýchat, přičemž výdech by měl být dvakrát delší než nádech, neboť při tomto typu dýchání se uvolňují křeče (tím je celé tělo zásobováno kyslíkem a zároveň je dodáván nezbytný kyslík i děťátku), při bolestivých kontrakcích také může ženě její doprovod u porodu krouživými pohyby masírovat křížovou krajinu. Mezi kontrakcemi je dobré snažit se maximálně uvolnit a pravidelně dýchat.

V porodnicích se nedoporučuje během porodu jíst – kvůli případným komplikacím porodních procesů. Pokud by musel být porod ukončen císařským řezem, hrozí riziko vdechnutí případných zvratků. Mějte ale po ruce třeba malý kousek čokolády, dodá energii.

Předčasný odtok plodové vody

Pokud ženě odteče plodová voda ještě před začátkem děložní činnosti (tzv. předčasný odtok plodové vody), volí se obvykle vyčkávací postup, který trvá přibližně 24 hodin. Za průběžného sledování stavu plodu se čeká na samovolný nástup děložní činnosti.

Nedojde-li k němu, následuje vyvolání porodu při odtékající plodové vodě, tzv. provokace porodu. Jinak by při déle odtékající plodové vodě hrozilo riziko infekce plodu.

Postup plodu

MUDR. Alena Měchurová vysvětluje: „Při pravidelné děložní činnosti má postup plodu porodními cestami tři charakteristické fáze: vstup do pánevního vchodu, sestup porodním kanálem a výstup z porodních cest. Porodní mechanismus je způsob, jakým plod a jeho části procházejí porodními cestami. Je dán nutností, aby se plod přizpůsobil prostorovým poměrům zejména tvrdých porodních cest.“

Úplným otevřením porodních cest (zánikem branky) končí první doba porodní a začíná druhá doba porodní, která skončí porodem plodu. Rozvinutí branky se ohlásí někdy nevolností, sestup hlavičky na pánevní dno potom vyvolá tlakem na konečník pocit nucení na stolici a nutkání k tlačení.

Čtěte také:

Druhá doba porodní

Doba vypuzovací

Bylo by skvělé, kdyby si i v této fázi porodu mohla žena vybrat polohu, která je pro ni nejpříjemnější, a měnit ji podle sebe, v porodnici vás však obvykle navigují do polohy na zádech s pokrčenýma a široce rozevřenýma nohama – navzdory výzkumům potvrzujícím nepatřičnost této polohy.

Děložní stahy jsou ve druhé době porodní častější, silnější a trvají déle. Plod je porodními cestami skutečně vypuzován z děložní dutiny pochvou ven v důsledku nutivých – vypuzovacích – kontrakcí.

Když hlavička sestoupí na pánevní dno, je rodičkou vnímána jako cizí těleso, které tlakem na konečník dráždí k tlačení a k použití břišního lisu, který, je-li správně použit při maximu děložní kontrakce, zvýší její efekt. Po každé kontrakci jsou v porodnici kontrolovány plodové ozvy.

I v této fázi hraje důležitou roli dýchání. Je třeba nabrat dostatek kyslíku pro sebe i miminko. Žena dýchá povrchně (tzv. psí dýchání) až do té doby, než nastane chvíle tlačení.

Tlačení

Při samotném tlačení je potřeba se na začátku kontrakce vždy zhluboka (tedy nejvíc, jak to jde) nadechnout, zadržet dech, zavřít oči a ústa a vší silou tlačit do konečníku jako při stolici. Mezi kontrakcemi žena dýchá zhluboka a pomalu. Střídání různých typů dýchání je žádoucí, ačkoli intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi jsou krátké. Většinou pomůže „nápovědou“ porodní asistentka či jiný lékařský personál přítomný u porodu.

Uvádí se, že zřejmě nejbolestivější a nejtěžší momenty při vypuzování miminka jsou dva: když se tlačí hlavička a když se rodí ramínka dítěte. Dochází k obrovskému tlaku na oblast mezi pochvou a konečníkem (hráz), proto z obav před roztržením přistupují často porodníci k nástřihu hráze. Samotné nastřižení při porodu sice cítit není, může ale přinést ženě potíže později.

Zbytek tělíčka novorozeného miminka už vyklouzne ven většinou bez problémů.

Třetí doba porodní

Porod placenty

Krátce po porodu dítěte, kdy se děloha trochu zregeneruje, začnou znovu kontrakce, které nebývají už tak silné. Díky nim se začíná odlučovat placenta, která zůstala po porodu dítěte v děloze. Po jejím úplném odloučení dojde k jejímu vypuzení ven z těla ženy, kontrakce ovšem ještě nějakou dobu pokračují, děloha se začíná stahovat a uzavírají se cévy v místě odloučení placenty.

Porod placenty je bezbolestný. Porozená placenta musí být pečlivě prohlédnuta, aby se zjistilo, zda je celá, zda v děloze nezůstaly její zbytky. V takovém případě by totiž mohlo dojít k ohrožení života ženy. Následně porodník zkontroluje porodní cesty (zda není poraněno děložní hrdlo, poševní stěny a vchod poševní), případně porodní poranění ošetří.

Poté je rodička ponechána na porodním sále po dobu jedné až dvou hodin, je zde pod neustálým dohledem porodní asistentky pro případ, že by došlo k porodním komplikacím. Po celou dobu ideálně tráví první minuty a hodiny se svým novorozeným děťátkem již na porodním sále.

Jak probíhá porod v praxi? Podívejte se na video

Na unikátním videu uvidíte přirozeně vedený porod komentovaný porodní asistentkou.

23.5.2023 5:11 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovoru s lékařkou MUDr. Alenou Měchurovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist