Sex kontra děti

Máte vytoužené miminko, stali jste se rodiči a tím skončil váš intimní život? Nezoufejte. Těhotenství, porod a šestinedělí představují v životě ženy významný mezník. V průběhu šestinedělí se většinou všechny orgány a životní pochody dostávají zpět do svých původních kolejí, mnohé změny však mohou dlouhodobě přetrvávat. A to se týká zejména intimního života. Člověk je jediným živočišným druhem, který pěstuje sexuální aktivitu i v obdobích, kdy nečeká otěhotnění, ba dokonce i tehdy, kdy je možnost otěhotnění zcela vyloučena. Tato trvalá sexuální aktivita spojená se skrytou ovulací přispívá k soudržnosti páru. Říkáme, že lidská sexualita má charakter prokreační (rozmnožovací) a rekreační (potěšení a radost). Není sporu o tom, že bezprostředně po porodu a nejméně ještě v průběhu dalšího roku partneři většinou o další těhotenství neusilují. To ještě zdaleka neznamená, že by měli rezignovat na svůj párový intimní život.

Mnohé ženy naopak využívají antikoncepčního vlivu kojení. Tvorbu mateřského mléka zprostředkuje hormon prolaktin, který současně tlumí činnost vaječníků a zamezuje ovulaci. Tento účinek je však možný pouze tehdy, když přestávky mezi kojeními nejsou delší než 4 hodiny (v noci 6 hodin). Delší přestávka může způsobit pokles prolaktinu a případné otěhotnění pak není možno vyloučit.

Účinek prolaktinu má však také rub a líc. Kromě tvorby mléka může také způsobit pokles chuti k sexuálnímu životu – snížení libida. Je obecně známo, že u kojící ženy jsou sexuální tužby utlumeny. A to je vlastně příčinou častého poklesufrekvence pohlavních styků trvající často dlouhé měsíce po porodu. Jistě svou troškou do mlýna přispívá také změna životního rytmu, starost o novorozence, noční bdění a všechny ostatní starosti, které nový člen rodiny přináší.

Jako vejce vejci se podobají zejména stížnosti novopečených tatínků, kteří přicházejí do sexuologických a partnerských poraden a žehrají na náhlé ochladnutí sexuální aktivity mladé maminky. Rada je tu jednoduchá. V prvé řadě povzbudíme tatínka k většímu úsilí v péči o novorozence a domácnost. Tyto práce je nutno spravedlivě rozdělit i v průběhu mateřské dovolené. A taky mamince poradíme, aby pokud možno vycházela svému partnerovi v sexuální aktivitě vstříc a snažila se o obnovení intimního života, i když na to třeba dvakrát chuť nemá.

Za tento názor jsem byl nedávno napaden jednou militantní feministkou. Tato žena dosud nepochopila, že i v sexu platí rovnoprávnost a oba partneři by si měli vycházet přesně na půl cesty vstříc. 

 

18.2.2009 5:17 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist