Epidurál – ano či ne?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (z celkem 18)
 • Autor
  Příspěvky
 • #843770
  Anonym
  Neaktivní

  Stále více maminek vidí v epidurálu jedinečnou spásu od porodních bolestí. Stále častěji se však ozývají hlasy, že epidurál už nikdy, že maminka přišla o kontakt s dítětem, že po něm měla zdravotní potíže. Je to i vaše zkušenost?

  #843771
  Anonym
  Host

  Jednoznačně epidurál ano, porodní bolesti mizí a Vy se soustředíte jen na sebe a miminko, z porodu mám opravdu jen pozitivní zážitky. Aplikace epidurálu mě nebolela, o hodně horší bylo zavádění kanyly do žíly. Komplikace naprosto žádné, doporučuji všem, výborná zkušenost.

  #843772
  Anonym
  Host

  🙂 Epidurál rozhodně ano!vůbec nestratíte kontakt s miminkem.Pouze vám to uleví v těch nejhorších bolestech a nebudete tak vyčerpaná jak se teprve porod pořádně rozjede.Určitě bych si ho zase nechala dát.Když jsem měla ty největší bolesti byl to právě epidurál který mi hodně ulevil a za hodinku jak přestal působit se naplno rozjel porod a malý byl do 10 minut na světě.kdybych si ho nenechala píchnout tak bych už potom neměla sílu na to tlačení, které je hodně důležité.Výborná zkušenost.

  #843773
  k kateřina piskačová
  Registrovaný uživatel

  Při druhém porodu (před 2měsíci) jsem měla epidurál a byla to velká úleva. Doporučuji, a myslím že pokud je nález v hodný na aplikaci, osobně bych ho dávala standartně všem:) A byla jsem plně při smyslech tak nevím jak by se dal ztratit kontakt s miminkem?? Od té doby říkám:“ jestli 3dítě??? tak jen pod podmínkou,že mi píchnou epidurál už na vrátnici:D 😀 😀

  #843774
  Anonym
  Host

  Epidural bych po svých zkušenostech rozhodně nevolila. Rodila jsem císřem, miminko bylo koncem pánevním a ještě nožičkami napřed, také jsem měla problémy s tlakem byla jsem v hospitalizaci. Porod byl plánovaný, žádný stres. Kvůli miminku jsem se rozhodla pro epidurální anestezii, což mi všichni neustále doporučovali a měla jsem vlastně pocit, že pokud se nechám uspat, budu za krkavčí matku. Každopádně jsem chtěla chlapečka hned vidět a tak jsem překonala strach a šla do toho. Jenže ouha. Nikdo mi jaksi nesdělil, že u štíhlých maminek je epidurál riziko. Takže ačkoliv anesteziolog byl přímo pan primař, tak se bohužel netrefil do toho správného kanálku. Tudíž jsem dostala jednu dávku anestezie někam k míše a okamžitě následně ještě celkovou anestezii. Takže nejen, že jsem miminko neviděla hned ale musela jsem po porodu na jipce ještě ležet a nehýbat hlavou. Lékaři se báli, zda mi neuniká mozkomíšní mok a hrozili, migrénami a případným dalším zákrokem. původně jsem měla ležet celé tři dny. Nakonec jsme to riskli a naštěstí se nic vážného nedělo. Akorát mi bylo strašně zle, hrozně jsem se bála, že se nebudu moct věnovat miminku a bohužel tenhle velký stres který trval po celý můj pobyt v nemocnici měl nejspíš vliv i na kojení. Takže můj závěr je, že pokud to jen trošku jde, tak už bych si nikoho do zad dloubat nenechala.

  #843775

  při porodu jsem neměla žádné utišující prostředky a to se bolesti bojím. Rodila jsem 9hodin (od poledne do 21hod) a víc než porodní stahy mě bolela záda, jak se rozestupovala pánev. Díky tomu, že jsem neměla nic píchnutého, žádné hadičky atd, jsem mohla být 1. dobu porodní na svém pokoji, chodit si, koukat se na Tv, ve sprše skákat na míči…jednou za 2hod mě přišla zkontrolovat porodní asistentka, po 8hod jsem teprve přišla (po svých) na sál a poprvé musela ležet, do té doby jsem stále byla v pohybu. I když 2.doba porodní trvala 60min a Helen měla šňůru kolem krku, vydržela jsem až do konce a po šití odešla ze sálu po svých(23:00) a Helen mohla dostat už v 5ráno na pokoj. Nevím, zda by tohle vše bylo možné i s epidurálem…víc než porod mě bolela zlomená noha a ledvinová kolika.

  #843776
  v vcelka_13265
  Registrovaný uživatel

  Já jsem taky rodila cisařem a uspat jsem se nenechala a rozhodně nelituji. Samotný vpich vůbec nebolel, účinek přišel téměř hned, nic sem necítila, to je zvláštní pocit, necít své nohy, ale byla sem ráda za tu možnost vidět malou hned po „vyndání“ s manželem sme se celou dobu mohli držet za ruku a prožít si to narození naší dcery alespoň trochu, když už sme nemohli rodit přirozeně. Na JIPku pak přivezli paní která byla uspaná, když se budila tak měla velmi živý sny a pořád něco vykřikovala, takže klid sem tam neměla a ve finále zvracela, zatímco já se cítila jen trochu jako opilá a to nevím zda bylo anestezií nebo něčím proti bolesti

  #843777
  b Batole LIVE! Eva + maminka Silvie
  Registrovaný uživatel

  Myslím, že na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý reaguje na léky jinak, někomu uleví, někdo má špatnou reakci. Já mám zkušenost jak s porodem s epidurálem, tak s porodem bez. Svou první dceru jsem rodila 23 hodin. Po 13 hodinách jsem si nechala epidurál píchnout. Vzhledem k tomu, že jsem byla už hodně rozbolavělá a unavená, tak se mi úleva nezdála moc velká. Toužila jsem, aby už bylo po všem. Bohužel to trvalo dalších 10 hodin. Ale ze svého okolí vím, že většímu procentu žen epidurál opravdu pomůže.
  Při porodu druhé dcery jsem neměla žádné utišující prostředky. Doufala jsem, že tak porod urychlím. Byl rychlejší, trval „jenom“ 14 hodin. Jsem moc ráda, že už mám odrozeno. Ale všem maminkám, které porod teprve čeká, přeji porod co nejrychlejší a bezproblémový, ať už s epid. či bez. 😀

  #843778
  Anonym
  Host

  mého syna, který šel koncem pánevním s nožičkami složenými na bříšku a pravou ručičkou za hlavou jsem rodila 56 hodin. Bohužel se takto přetočil na poslední chvíli a nešel již udělat císařský řez. V době, kdy jsem již ztrácela vědomí i sílu, byl lékařem povolán můj manžel. Věřte mi, kdybych dnes šla rodit, jedině s epidurálem. Vůbec bych se nerozmýšlela, protože jsem zkusila jak pes a můj syn byl po porodu oživován a na přístrojích, protože jsem byla tak vyčerpaná, že jsem už neměla sílu tlačit. Dnes je mu 24 let a hrůza z porodních bolestí mě neopustila doslova ani ve snu.

  #843779
  Anonym
  Host

  Pokud je bolest nesnesitelna Epidural ano,aj jsem ale posera a prave bych se bala,ze to spatne napichnou!!
  Pokud je mozno rodit do bazenu,rozhodne rodit v bazene,kde epidural neni mozny,po v pichu se musi s bazenku ven!!Ja mela na porod stesti,nejhorsi byla posledni hodina,ale to uz byl prcek skoro venku.Od prijezdu do nemocnice v 19.00se maly narodil do bazenku 22.48 nase water baby!!!!
  Slysela sem,ze v Cesku se rodit v bazene neda,coz je velka chyba!!Ale treba to nekde uz zavedli???

  #843780
  Anonym
  Host

  Dobrý den, osobní zkušenosti nemám, ale přidám informace WHO z:
  http://www.porodniplan.cz/doc/cesty_k_porodu.pdf

  „Mnozí lékaři a lékařky jsou
  přesvědčeni, že rodička porodními
  bolestmi zbytečně trpí a považují
  epidurální analgezii za vhodnou
  úlevu.
  Provádění epidurálů vydělává
  porodnicím poměrně hodně peněz.
  O rizicích se příliš nehovoří, proto
  se jim zde budeme věnovat šířeji.
  Epidurální analgezie (EA) zpomaluje
  porod, vede k častějšímu používání
  oxytocinu, zvyšuje počet epiziotomií,
  klešťových porodů, vakuových
  extrakcí, pravděpodobnost
  vaginálního instrumentálního porodu
  a ukončení porodu císařským řezem.
  EA může výjimečně vyvolat i život
  ohrožující komplikace (ztráta vědomí,
  křeče, srdeční zástava, prudký pokles
  krevního tlaku, nausea, zvracení,
  potíže s dýcháním, poškození mozku,
  alergický šok, poranění nervů, vznik
  abscesu, prudké bolesti zad či
  hlavy, problémy s močením, zimnice,
  svědění, senzorické potíže, funkční
  svalové poruchy a úmrtí u matky,
  tíseň plodu) u matky i dítěte, zvýšit
  jejich tělesnou teplotu (způsobit
  horečku) a riziko infekce.
  Matce může způsobovat dlouhodobé
  nebo chronické problémy, jako
  jsou dočasná urinární inkontinence,
  vznik hematomů, poranění nebo
  poškození nervů a ovlivňuje její (i partnerovo)
  vnímání porodu.
  Možnými, i když dosud
  nepotvrzenými komplikacemi jsou
  neurologické následky, dysfunkce
  močového měchýře, chronická bolest
  hlavy, dlouhodobá bolest zad, hučení
  v uších, nedoslýchavost a senzorické
  potíže.
  Epidurálně podávaná analgetika
  a anestetika pronikají do organismu
  dítěte, negativně ovlivňují jeho
  okysličování, mohou způsobit
  závažné poruchy srdečního rytmu,
  vyvolávat dýchací potíže při porodu
  a komplikovat začátek kojení.
  Můžou mít nežádoucí vliv na fyzické
  i psychické zdraví novorozence.
  Neexistuje ani náznak vědeckého
  důkazu pro hypotézu, že EA chrání
  dítě před vznikem plodové tísně.
  EA narušuje fyziologický proces
  porodu a negativně ovlivňuje první
  kontakty a vytváření citového pouta
  mezi matkou a dítětem.
  Porodní bolesti jsou normálním
  fyziologickým jevem, mají svůj
  smysl a existuje mnoho přirozených
  a bezpečných možností a technik, jak
  utlumit vnímání bolesti při porodu:
  – svobodná volba polohy v 1. i 2.
  době porodní
  – teplá koupel nebo sprcha
  – masáže, doteky, hypnóza, hudba
  – užívání technik na odvádění
  pozornosti (určitý rytmus dýchání,
  vizualizace aj.

  #843781
  k Kamik
  Registrovaný uživatel

  ahoj všem,
  ja mám zkušenost s obojím, s epiduralem i bez. První porod byl vyvolávaný – preeklampie 😐 . Provázen hroznými bolestmi, od kterých mi nakonec ulevila právě EA. Hrozná úleva a navíc mi konečně po EA klesnul i tlak, což bylo v mém stavu další žádoucí účinek, protože mých 150/110 nebylo úpůně ideálních. Byla jsem maximálně spokojená a plánovala jsem EA i u druhého porodu.
  Situace byla však jiná. Druhý porod se rozběhl takovou rychlostí, že na nějaké tišící prostředky jsem si ani nevzpomněla. Za 4,5 hodiny od prvních kontrakcí byl malý na světě. a to ještě 2 hodiny před koncem porodu jsem byla otevřená jen na 2 cm a doktor říkal, že do rána neporodím. Větší bolesti jsem měla asi hodinu a to i tak menší než u prvního porodu, než mi píchli epidural.
  Takže potřeba epiduralu je individuální nejen žena od ženy, ale porod od porodu.

  #843782
  Anonym
  Host

  Ano ano ano 😀 bolesti byly dost nepříjemné, byla jsem strašně vyčerpaná a navíc mám lehké astma, kdy mně lékaři strašili, abych nerodila císařem. Z těchto důvodů jsem si EA nechala píschnout a bylo to úřžasné. Porod proběhl podle mých představ, pocit tlaku ale bez bolestí byl v pohodě, porod se dokonce po vpíchnutí urychlil, takže několik zatlačení a malý byl venku. Na chvíli jsem i usnula, jinak jsem byla už nevyspaná a hodně unavená. Negativa – trošku mně mravenčila noha, ale to bylo i přeležení během kontrakcí v poslední době. Po porodu odeznělo a já normálně fungovala. Dokonce jsem ani nevypadala, že bych rodila, děsně mně to pozitivně „nakoplo“ a já byla plná elánu.

  #843783
  T TerezaK.
  Registrovaný uživatel

  Tak stále váhám jestli ano nebo ne, zajímavý článek jsem našla na stránkách Ordinace.cz http://www.ordinace.cz/clanek/rodicky-chteji-stale-vice-ulevovat-od-bolesti/.

  #1103239
  Anetka Prášilová
  Účastník

  Ahoj holky prosím nemáte za sebou některá porod císařem? řeknete mi prosím, jak se to potom řeší s kojením? když budu brát analgetika?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (z celkem 18)
 • Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist