Nastřihnutí hráze a následná zašití

 • Toto téma obsahuje celkem 33 odpovědí. Do diskuze (9 účastníků) se naposledy zapojil uživatel Anonym a poslední změna proběhla 11 let, 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (z celkem 33)
 • Autor
  Příspěvky
 • #843732
  Anonym
  Neaktivní

  Někde jsem už četla, že nastřižení hráze provádějí doktoři automaticky a%t to je nebo není potřeba a potom sešití se dělá bez umrtvení. Je to pravda? Zatím teda nejsem ani těhotná, ale mám z toho docela hrůzu:-(

  #843733
  r rybycka
  Registrovaný uživatel

  Ahoj, v některých porodnicích se nástřihy dělají automaticky u prvorodiček-je dobré se informovat o tom, jak v jaké porodnici to je. Také je dnes možnost vzít si snad už do všech porodnic porodní plán a ten by měl zabránit rutinním rutinním výkonům, máš právo odmítnout-cokoli. Je to ale tak, že ten nástřih se dělá bez umrtvení, není to ale ani cítit (na mou duši) a na šití lokálně umrtvujou (to šití jsem vnímala dost nepříjemně, ale hrozně se bojím pustit někoho k tak citlivým místům, takže u mě je to hodně o strachu). Já při prvním porodu byla rutinně nastřižena, při druhém porodu v jiné porodnici jsem měla v porodním pláně, že bych se ráda nástřihu vyhnula, takže mě nechali spontálně trhnout (po 1. porodu jsem nemohla dlouho normálně sedět, po natržení jsem seděla v pohodě okamžitě po porodu, ale někdo to má zas opačně, tak nevím, v čem je zakopaný pes) a 3. porod byl bez poranění (podle mě je to hlavně tím, že jsem si mohla zvolit polohu jinou, než na zádech).
  Až budeš čekat miminko, budeš mít strach úplně z jiných věcí-halvně se budeš strachovat o to, aby bylo miminko v pořádku a zdravé, to pak asi už celý život a čím budeš starší, tím to bude horší:)

  #843734
  b brooke
  Registrovaný uživatel

  No je mi jasné, že se budu zajímat hlavně o to jestli má všechny prstíčky a vůbec všechno jak má být, ale vzhledem k tomu, že se porodu fakt bojím, tak nevím jak to ustojím. Navíc s přítelem moc počítat nemůžu že by byl u porodu a nějak mě podporoval nebo „kontroloval“ (to je blbě nazvané, ale prostě sledoval) co doktoři dělají. Četla jsem, že doktoři na to lokální umrtvení nepočkají až to začne působit a rovnou šijou. No ale asi jak kde a jak kdo. No třeba nakonec svý děti mít ani nebudeme neb to nějak nejde:-( Nevěšíme ještě ale hlavu. Třeba se stane zázrak:-) Tak díky za vysvětlení:-)

  #843735
  g gabriema
  Registrovaný uživatel

  ahoj
  myslim, ze nastrihnuti je lepsi nez pripadne roztrhnuti. prezit se to da. hojeni neni prijemne, ale za to miminko to stoji :)8-| :'(

  #843736
  s sil.pat
  Registrovaný uživatel

  Ahoj. Přidám se svojí troškou do mlýna 🙂 . Já jsem při prvním porodu nastřižená nebyla. Ale u durhého mě nenasříhli,ale dcerka mě roztrhla a to poměrně dost. Sešívali mě s lokálním umrtvením.Je fakt, že jsem asi první dva vpichy cítila, ale pak již ne. Přežít se to dá. Hlavně když Vám potom položí prcka do náruče tak to šití ani nevnímáš. 🙂 🙂

  #843737
  t Hawy
  Registrovaný uživatel

  Já bych řekla, že zubař je horší:-) Myslím, že ani nastřižení, ani natržení hráze zprvu nebolí. Já jsem u obou porodů byla jak trhanec, vůbec jsem to nevnímala, šití bylo sice trochu nepříjemné, sem tam to štíplo, ale věřte mi, že po těch bolestech je to spíše úleva, člověk odpočívá, užívá si mimčo a těch pár stehů se dá vydržet. Jste v takové euforii, že nějaký strach nebo napětí kvůli šití je pryč. A hlavně se opravdu dává lokálka, takže žádné strachy holky, jsou fakt horší bolesti…:)

  #843738
  Anonym
  Host

  Dobrý den,
  dovolím si tvrdit, že rozhodující je to, jak je maminka k porodu připravená a jak je porod veden. Já sama jsem před rokem porodila své první, čtyřkilové dítě v porodnici ve Vrchlabí, kde se žena setká se zcela jiným, velice citlivým přístupem. V naprostém soukromí a intimitě, kdy samostatný pokoj pro celou dobu porodu, ticho, klid a jedna porodní asistentka, pečující o maminku od příjmu až po opuštění porodnice je samozřejmostí. Porodní asistentka radila nespěchat,ponořit se do sebe, do poslední chvíle netlačit, dát tělu čas, aby se pomalu zcela otevřelo, aby změklo, trpělivě čekat, až se nutkání zatlačit stane neovladatelným. To Vám pak nikdo nemusí diktovat, kdy tlačit a jak dýchat. Absolutní svoboda pohybu po celou dobu porodu byla samozřejmostí. Dceru se mi podařilo přivézt na svět v kleku na žíněnce, bez jakýchkoliv léků, bez potlačování porodních bolestí, bez rutinního nástřihuhráze a šití. Poranění žádné, okamžitě po porodu jsem seděla, chodila.

  Porod dítěte je naprosto přirozeným a krásným momentem v životě ženy, žena je k rození dětí prostě stavěná, není se čeho bát. Nastudujte si v těhotenství literaturu, cvičte, masírujte si hráz, aby změkla, přemýšlejte, jestli se chcete nechat zmrzačit a jaký vstup do života chcete svému děťátku připravit, pozorně vybírejte vhodnou porodnici a věřte si. Své dítě přivedete na svět stejně tak samozřejmě, jako celé generace žen před Vámi. Přeji všem zdravé a spokojené děti a zdravím, Lucie.

  #843739
  t Hawy
  Registrovaný uživatel

  Já s tebou Lucko ve většině souhlasím, ale každá žena je jiná, hráz máme každá jinak elastickou, hráz jsem masírovala, dcerku jsem měla tříkilovou, do poslední chvíle jsem netlačila (narodila se na tři zatlačení) a přesto mě natrhla na třech místech. A při porodu si nemůžu stěžovat vůbec na nic, měla jsem klid a skvělou porodní asistentku, bez léků…prostě je to o tom, jak jsme stavěné….A myslím, že nastřižení hráze není mrzačení, jen pomoc miminku na svět…pořád je to lepší než být natrhlá ke konečníku nebo císařský řez a za tu malou jizvičku to stojí. Ona většina lékařů nenastřihne jen tak z nudy, ale proto, že je to nutné…

  #843740
  Anonym
  Host

  V různých českých porodnicích se počet epiziotomií (nástřihu hráze) při porodu volně pohybuje v rozmezí 3% ze všech porodů až po téměř 70%. Nemyslím si, že by to bylo způsobeno různou elasticitou žen v regionech. Zejména u prvorodiček seve většině porodnic k nástřihu hráze přistupuje zcela automaticky, ne snad z nudy, jak tady Hawy píše, ale spíše z rutiny, ve smyslu uvažování „děláme to tak vždycky“ a „vždyť ono to nic není“. Jsem zvědavá, jak by se páni doktoři tvářili, kdyby jim chtěl někdo podobným způsobem zasahovat do integrity těla.

  Proto tvrdím, že jedině důrazným předestřením svých přání a představ o průběhu porodu se lze vyhnout necitlivému zacházení. Důkladný výběr porodnice, kdy nevidím problém vybrat si v okruhu až 200km od domova je samozřejmě základ. Poté se nestydět a mluvit, i kdyby se personál netvářil nadšeně. Já se rozhodla jet 130 km (necelé dvě hodinky v autě) do Vrchlabí poté, co mi mladý doktor v pražské porodnici při předporodní informativní schůzce zdělil, že „bez nástřihu to ještě nedělal“. Je docela dobré zeptat se předem, uvidíte, jak se budou tvářit.

  Pomáhá v těhotenství plavat, pohybovat se, cvičit, uvolňovat si v podřepu kyčle, 8 týdnů před porodem začít masírovat hráz a pít čaj z maliníku (na uvolnění svalstva), u porodu mít klid, v průběhu tlačení použít olej či lubrikant. A hlavně se vyvarovat porodu vleže či sedě, kdy je riziko zranění až 300 násobné. Hodně štěstí všem, Lucie.

  #843741
  Anonym
  Host

  Tak já tedy nevím, asi se trochu vymykám, ale z názorů, že nastřižení ani šití tolik nebolí, mi naskakuje husí kůže.Prostě mi to nedalo, abych se taky nepodělila o svou zkušenost.
  Celý můj porod byl docela očistec, kontrakce od sebe nebyly snad nijak časově odděleny, nemohla jsem pochopit, když mi radili ,až přijde kontrakce, zatlačte… ehm…a kdy, když ty kontrakce snad vůbec ani neměly konce ani začátku. Byla jsem z toho zmatená a totálně vyčerpaná…nakonec rady jakmile vás to bude nutit tlačit, tak tlačte… opět zmatek…nic mě nenutilo, jen ta příšerná nesnesitelná a totálně vyčerpávající bolest. Až později jsem si uvědomila, že to mohlo mít souvislost s dávkou oxytocinu zřejmě… že zkrátka z normálně se střídajících stahů se stalo něco jednolitého obrovského a nekonečného.
  Na závěr přišel zmíňovaný nástřih, pravda, dopředu jsem se nezmínila, zda s ním souhlasím, či si ho nepřeji a pak už jsem byla tak vyřízená, že jsem nestačila zareagovat. Dr. nastřihla, pak už jen vytřeštila oči, polohlasem řekla „a sakra“ , a já přidala další auuuu, cítila jsem to setsakramentsky dobře, on ten nástřih pokračoval hlubokým nátrhem. A následné šití? Každičký jednotlivý steh bylo jen další a další bolestivé týrání. Jsem tedy zásadní ateista, ale tehdy jsem se fakt začla modlit, ať už mě proboha nechají napokoji. A přirovnání k zubaři? No to teda raděj půjdu desetkrát si nechat vrtat zub.
  Taky následné hojení byl mazec, po celé šestinedělí se jizva nebyla sto přes veškerou péči zhojit a zacelit, i gynekolog se tehdy vyjádřil dost nelichotivě o hloubce nástřihu, nicméně poradil ještě další prostředek k urychlení hojení, o kterém jsem nevěděla, že existuje. No a sex po porodu? Byť mi to bylo líto kvůli manželovi, ale to prostě možné nebylo více než půl roků. A pak další asi 2 měsíce skutečné trpělivosti, pochopení a citlivosti ze strany manžel. Díky za to, že je tak skvělý 😀
  Takže po této zkušenosti se teda při dalším porodu budu setsakramentsky jistit, aby k nástřihu došlo jen v opravdu nezbytném případě.
  Závěrem chci ještě podotknout, že jsem byla naprosto smířená s tím, že porod bolí a že bolí hodně. Myslím, že jsem se do poslední chvíle udržovala v dost dobré fyzické kondici, protože jsem byla aktivní do poslední chvíle. Jako aktivní sportovec (přes 20 let ježdění na koni) jsem si bolesti z různých úrazů užila dost a dost, zlomenin, potrhaných vazů, hlubokých tržných ran i střetu s náklaďákem. Nic z toho se ale bolestem porodním ani jen nepřiblížilo.
  Takže skutečně můžu říci, že jsme každá úplně jiná a těch aspektů ovlivňujících míru a intenzitu bolestí, a schopnosti ji snášet, bude asi víc než je běžně zmiňováno.
  Všem nastávajícím maminkám přeji co nejideálnější porod, zdravá miminka a hodně radosti a štěstíčka s malými klubíčky 🙂

  #843742
  t Hawy
  Registrovaný uživatel

  Tedy Haloli, horší zážitek z porodu snad ani neexistuje. Asi jste si to vybrala se vším všudy. Musím uznat, že porod je co se týče bolestí horor, neznám nic horšího…i když ještě ledvinová kolika je taky pocuc…ale ani při jednom porodu mě nenastřihávali, miminko mě vždycky natrhlo, při posledním kdybych si měla vybrat, radši bych nástřih, neměla bych pak tolik šití. Myslím, že vás doktorka nastřihla špatně, mimo kontrakci a asi dříve než měla…a následný opich na umrtvení asi taky odflákla. To je odstrašující případ toho jak by se to dělat nemělo a jak to dokáže ženu poznamenat na hodně dlouho. Já naštěstí neměla žádnou takovou zkušenost, první mimčo mi rodil můj gynekolog a druhé skvělá porodní asistentka sl.Piwowarská v Kadaňské nemocnici. Jí vděčím za to, že to šlo relativně v klidu a po těch strašných bolestech na tři zatlačení byla dcera venku. Celou dobu mě chválila, dodávala odvahu a já to tak moc potřebovala. Mrzí mě, že nejsou všichni v porodnicích takoví. Je to smutné…

  #843743
  t Hawy
  Registrovaný uživatel

  Pro Lucii:
  Nepsala jsem že by nastřihávali z nudy, ale ani to nevidím jako rutinu. Tady všechny známé a příbuzné co rodily, nastřižené nebyly, já osobně také ne. Je to o přístupu doktorů, ale určitě se to nedělá plošně. Každopádně existuje porodní plán, i prvorodička má dnes možnost si prostě říct co chce a najít si porodnici, která nejlépe vyhovuje jejím nárokům. Já jsem druhé dítě rodila po 12 letech a byla jsem také vlastně na tom stejně jako prvorodička, ani kontrakce jsem pořádně nepoznala. Ale vyšli mi vstříc se vším co jsem chtěla, měli citlivý přístup od začátku až do konce. Měla jsem indukovaný porod, ten bolí jak čert, přesto mám na něj i hezké vzpomínky, i když jsem opravdu dole zaštupovaná jako ponožky:-) A myslím si, že je někdy nástřih opravdu lepší než natržení někam, kde by to mělo dlouhodobější následky. Pokud samozřejmě miminko má problém protlačit se na svět, jinak je nástřih zbytečný…

  #843744
  Anonym
  Host

  Mno, takový dodatek k tomu co jsem psala..
  Já to sice tušila, ale až teď když tak pátrám a čtu, tak jsem zjistila, že ten největší problém, který jsem u porodu měla, byl patrně způsoben tím, že mi podali oxytocin…ani jsem nevěděla proč, kontrakce jsem měla, pěkně v intervalech… já tehdy o tom moc nevěděla (pravda, taky moje chyba, že jsem věřila jim, tedy drům), takže když mi řekli „tohle vám to urychlí a budete to mít dřív za sebou“ tak jsem to brala jako pomoc. Po této dávce se právě ty oddělené kontrakce sesunuly do jediné stálé a vytrvalé, proto asi ten můj zmatek a vyčerpání. Marně jsem vzpomínala jak to v těch článcích psali o prodýchávání, a jak kdy vlastně dýchat, když mi nic nesouhlasilo. No a ten nástřih, to už bylo jen vyvrcholení toho všeho. Takže včil podruhé si dám na vše lepší pozor…tedy ason doufám, že budu dostatečně při smyslech, a nepohltí mě zcela panika, která ve mě pomalu ale jistě nahlodává.

  #843745
  t Hawy
  Registrovaný uživatel

  Každopádně si vyber jinou porodnici…to bude základ…udělej si porodní plán, trvej si na něm a buď v pohodě. Tím, že se budeš stresovat tím co jsi už prožila si nepomůžeš…bude to v pohodě, neboj…je to na tobě…:)

  #843746
  h hanika
  Registrovaný uživatel

  Ja jsem musela mit nastrih, jelikoz miminko bylo ve stresu a sla ji dolu srdecni akce. Nejdriv mi misto umrtvili a pak nastrih, nemyslim si ze by to bylo bolestivi, ale asi jak kazdy vi tak po 23 hodin rozeni, kdyby do mne nekdo cvrnknul tak snad budu brecet bolesti. Krasne me to sesili a do 6 tydnu zhojeni. Radu kterou muzu dat je ledovat, ledovat a jeste jednou ledovat, a nechat to na vzduchu tak casto jak budete moc.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (z celkem 33)
 • Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist