Fotonávod: Stříhání nehtů, čistění oušek a nosu

Už od narození se rodiče nestarají jen o to, zda má jejich miminko plné bříško, spinká se mu pohodlně a má zkrátka vše, co potřebuje, ale pečují i o hygienu svého děťátka. Do té patří také stříhání nehtíků.

Nehty novorozence po porodu většinou naši péči nevyžadují. Jsou velmi měkké a odlomí se při tření ruček o oděv samy. Miminku můžeme ostříhat nehty, když spí nebo si ho „posadíme“ na klín, přidržíme vždy jeden prst a ostříháme nehet podle tvaru špiček prstů. Nehty na nožičce zastřihneme rovně, aby postranní konce nezarůstaly do kůže. Pozor na kůži pod nehtem. Hranice kůže a volného nehtu není zprvu zřetelná, a tak lze snadno stříhnout do kůže. Při střihání proto ponecháme kousek bílé nehtové ploténky.

Při zkracování nehtíků je vhodné i použití jemného pilníku, zvláště v případě, pokud se rodiče obávají, že by mohli děťátku nůžkami ublížit. Praktické jsou kromě speciálních nůžek na dětské nehty (jejich použití nemusí každému vyhovovat) nůžky na odstranění kůžičky kolem nehtového lůžka – vypadají jako klasické nůžky na manikúru, ale mají tupější hrot než nůžky na stříhání nehtů.

Ouška po koupání stačí vysušit opatrně osuškou, abychom dítěti neporanili zevní zvukovod.

Nos čistíme, jen když je to opravdu potřeba, tedy zdaleka ne vždy. Vata se k tomu nehodí. Zůstane z ní totiž v nose plno chloupků. Vhodná je buničina nebo gáza nebo i vatové tyčinky.

FOTONÁVOD: Jak ostříhat nehty miminka

1. Pokud vaše dítě patří mezi klidnější miminka, položte si ho na klín a začnete opatrně stříhat nehtíky.

strihani_nehtu_miminka_navod_1.jpg

2. Můžete tak učinit buď speciálními nůžkami pro děti, které jsou na koncích zakulacené,…

strihani_nehtu_miminka_navod_2.jpg

3. … nebo speciálními kleštičkami na stříhání nehtů. Vhodné jsou také speciální nůžky.

strihani_nehtu_miminka_navod_3.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist