Výhody kojení

Nejzdravější výživa, blízkost mezi matkou a dítětem, pohodlí. Ano, to všechno jsou výhody kojení pro dítě i matku. Existuje však i spousta dalších:

Výhody pro dítě:

  • Kojení po dobu nejméně 1 rok souvisí s lepším vývojem ústní dutiny. Kojení splňuje požadavek dětí na nenutritivní sání. Kojené děti mají širší dentální oblouk, protože pohyby úst a jazyka jsou u kojení jiné než u pití z flašky (Labboch, 1987). Kojené děti mají méně problémů s řečí a kojení chlapci dříve čtou (Broad, 1976).
  •  Výzkum naznačuje, že kojená batolata jsou zdravější. Goldman (1983) uvádí, že ve druhém roce života jsou v mateřském mléce obsaženy stejné koncentrace imunologických látek jako v prvním roce. Gulich (1986) potvrdil tyto zdravotní výhody, když zjistil, že kojená batolata mezi 16 a 30 měsícem věku mají méně nemocí a kratší dobu nemoci vyžadující zdravotnickou péči než jejich nekojení vrstevníci.
  • Kojení dítě uklidňuje, když je unavené, protivné, nemocné či zraněné.
  • Mateřské mléko je snadno stravitelné a je přijatelným zdrojem výživy nemocného dítěte. Starší dítě či batole se vždy může vrátit k úplnému kojení, když je nemocné nebo když nesnáší nějaké jídlo.
  • Mateřské mléko je vhodným základem výživy alergického dítěte, které bude potřebovat delší dobu ochranu, aby si vytvořilo toleranci k ostatním potravinám.
  • Intimita kojení zlepšuje vztah dítěte s matkou a poskytuje mu emocionální stabilitu během období rychlého růstu a vývoje. Tím, že dítě necháme, aby se odstavovalo svým vlastním tempem, projevíme mu důvěru. Přispívá to k jeho sebeúctě, jelikož se odstaví samo v době, kdy je na to připraveno.

Výhody pro matku:

  • Antikoncepční účinky kojení mohou přetrvávat i do druhého roku. Pokud je výlučné kojení následováno postupným zaváděním pevné stravy může kojení potlačovat ovulaci matky i v druhém roce života dítěte. Délka potlačení plodnosti se u jednotlivých žen liší a záleží na několika faktorech včetně toho, kolikrát denně kojí.
  • Hormony, které se při kojení uvolňují, mají uklidňující účinek na matku. Uklidňující účinky kojení činí každodenní život matek s batolaty snesitelnější.
  • Při kojení jsou matka a dítě fyzicky spolu. Jakmile začne dítě chodit, stane se každodenní život hektičtějším pro matku i batole. Pokud matka ještě kojí, je zajištěno, že stráví každý den více času spolu.
  • Kojení je zdrojem příjemných pocitů. Jelikož kojení batole uklidňuje, když je unavené, protivné, nemocné či zraněné, tak může delší doba kojení péči o batole v tomto období usnadnit. Kojení také usnadňuje uspávání dítěte. Navíc matka, která dítě odstavuje přirozeným způsobem, nemusí bojovat s nešťastným dítětem, které se brání jejím pokusům o odstavení.

MUDr. Anna Mydlilová, předsedkyně Laktační ligy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist