Zažila jsem výjimečný porod

Chtěla bych se s vámi podělit o radost z porodu, u kterého jsem byla jako dula jedné lednové noci 2010 v pražské podolské porodnici.
Šlo o krásný, poměrně rychlý porod. Asistovala skvělá porodní asistentka, která radila jak (ne)tlačit, aby se žena nenatrhla atd. Ze zkušenosti vím, že v této porodnici je takových výborných, ochotných a znalých porodních asistentek víc.

Miminko se narodilo v neporušeném vaku blan (tedy nepředcházel žádný rutinní zásah v podobě „propíchnutí vody“) a samo si vak při vstupu na svět ručičkou protrhlo. Mladá lékařka byla přítomna při konci druhé doby porodní, stála v pozadí, „neviditelná“, jen vše tiše a ohleduplně sledovala a na závěr trpělivě sešila vnitřní poranění.

Tělo na tělo

Co bylo naprosto výjimečné a v porodnici jsem zažila poprvé: paní dali děťátko hned na hrudník, (což je celkem běžné), osušili plenou a po více minutách ho pediatrička vyšetřila PŘÍMO NA MATČINĚ TĚLE (aniž by muselo dojít k přerušení důležitého kontaktu s maminkou, což už je ovšem bohužel v českých porodnicích zcela ojedinělé). Miminko dál zůstalo nahé jen v čepičce na matčině nahém těle, oba přikrytí dekami, prostě tak, jak to má být.

Po necelých dvou hodinách chlapečka zvážili, neměřili, provedli obvyklá ošetření, zabalili ho a zůstal s maminkou na pokoji.

Příprava na porod se vyplatila

Tento v Praze naprosto nestandardní postup byl možný díky tomu, že rodiče předem nějakou dobu před porodem vyhledali neonatoložku a mluvili s ní o svých představách. Nesetkali se s nadšenou podporou, spíš s odrazováním, ale zároveň také s příslibem, že by se snad dalo jejich představám o nepřerušeném kontaktu „skin to skin“ (kůží na kůži) vyhovět, pokud bude vše v pořádku. Rodiče znalí doporučení založených na vědeckých výzkumech˛ vytrvali a své přání ohledně postupu s dítětem napsali také do porodního přání – plánu, který při příchodu do porodnice odevzdali.

Na začátku porodu také znovu požádali, zda by za nimi mohl na porodní pokoj přijít neonatolog. Přišla lékařka, která nepůsobila nadšeně z přání rodičů, nicméně souhlasila, pokud nebude nějaký problém. Po krásném porodu s rodiči spolupracovala a umožnila matce i dítěti úžasný společný začátek tak, jak by ho měly mít možnost prožít všechny maminky a jejich novorozené děti (pokud není nezbytné řešit nějakou urgentní zdravotní záležitost).

Měla jsem z toho porodu opravdu velmi dobrý pocit a taky radost, že to, co bylo ještě před nedávnou dobou v našich porodnicích nemyslitelné, se stává skutečností.

Dobrou zprávou je, že i v české porodnici JE MOŽNÉ zažít ukázkový NORMÁLNÍ POROD. Určitě hodně záleží na předporodní přípravě, aktivitě rodičů a také na jejich odhodlání jít za svými představami. A neméně také na znalostech, přesvědčení, vůli a ochotě všech profesionálů, se kterými se při porodu setkají.

Doufám a těším se, že pozitivních zkušeností bude čím dál víc!

Děkuji zmiňované rodině, že jsem mohla být přítomna u narození jejich synáčka.

Mgr. Vlasta Jirásková, dula a lektorka předporodní přípravy

Přínos souvislého kontaktu matky s dítětem kůží na kůži po porodu:

 • napomáhá vytvořit vzájemnou pevnou vazbu
 • bezproblémové odloučení placenty u matky přirozeným způsobem
 • přispívá k zavinutí dělohy matky, předchází krvácení
 • matčin hrudník je ideálním výhřevným místem pro dítě
 • ideální začátek úspěšného, dlouhodobého kojení
 • tělo dítěte je přednostně osídleno bakteriemi matky, a ne nemocnice
 • umožňuje ideální vývoj mozku dítěte
 • přispívá k ideálnímu okysličení dítěte
 • reguluje dýchání a srdeční rytmus dítěte
 • přispívá k dobré pohodě matky i dítěte
 • přispívá k zotavení matky i dítěte po porodu
 • přispívá k sebevědomí a pocitu kompetence u matky

Zdroj: www.porody.net (24. 1. 2010)

K článku byla použita ilustrační fotografie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist