Jak zpříjemnit dětem návrat do školy?

Vánoční prázdniny se kvapem blíží ke konci, což pro školáky znamená návrat do lavic. Je pochopitelné, že děti z toho příliš nadšené nebudou, ale vy jim návrat do školy můžete zkusit zpříjemnit.

prvni-skolni-den-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Deka, horká čokoláda a pohádky. Přesně na to byla většina dětí v posledních dnech zvyklá. Vánoční pohoda jim je příjemná a návrat do školy je pro ne nepředstavitelně bolestivý.

Nechtějí, aby svátky skončily. Stejně jako většina dospělých má volno v práci, i školáci by si své volno nejraději prodloužili. To ale bohužel nejde a je potřeba se svým povinnostem postavit čelem.

Návrat do školních lavic pro vaše děti ale nemusí být tak traumatizující. Každá situace se dá přeci pojmout také optimisticky a každý zádrhel může mít také svou stinnou stránku. Vašim ratolestem je stačí jen ukázat.

Uvidí staré kamarády

Zkuste vaše děti naladit na dobrou notu. Začnete se jich pomalu tázat, jak se mají jejich kamarádi ze školy. Pravděpodobně se s nimi o vánočních svátcích neviděli, a tak si toho musí říct spoustu nového.

Musí si povyprávět, co dostali k Vánocům, jakého měli kapra nebo třeba také v jakých barvách byl ozdobený jejich stromeček.

Pokud si s vašimi ratolestmi popovídáte v tomto duchu, mohli byste je navnadit na to, aby se do školy naopak těšili. Je možné, že přes Vánoce na některé své třídní kamarády zapomněli, a když jim je připomenete, budete za hvězdu.

Vyrazte si na nákupy

Dopřejte vašim dětem návrat do školy ve velkém stylu. Vyrazte do obchodního centra a nakupte jim dokonalý outfit, aby se po prázdninách ve škole mohli blýsknout.

Děti budou mít najednou pocit, že návrat do školy je jakási prestižní událost. Budou si proto nadšeně vybírat to nejhezčí oblečení, a vy sama nebudete věřit, jak rychle se jejich názor na školu změní.

Nakupovat se pochopitelně nemusí jen oblečení, ale také nějaké školní pomůcky, které vašim dětem třeba chybí. Navíc je tu možnost, že pár dní po Vánocích už budou v některých obchodech probíhat povánoční slevy, takže byste ještě mohla ušetřit.

Opakování hrou 

Vaši pilní školáci bezpochyby našli pod stromečkem nějaké ty znalostní hry. Místo sledování pohádek si je můžete zkusit s vašimi dětmi zahrát.

Pomalu ale jistě začnou znovu přemýšlet a i to jejich návrat do školy usnadní. Přeci jen o vánočních prázdninách zřejmě nad učebnicemi neseděli, a proto je tato forma hrou vhodným opakováním jejich znalostí.

Matematika, prvouka, čeština a také mnoho dalších předmětů se dá skrze hry procvičit. Jestli doma žádné takové vychytávky nemáte, doporučujeme si je co nejdříve pořídit. Nejenže si ti nejmenší zopakují školní výuku, ale společenské hry vaši rodinu dokážou i pořádně stmelit a pobavit.

Není všem prázdninám konec

Pokud vaše děti ale neustále škemrají, jestli by nemohly zůstat ještě pár dní doma, je potřeba zasáhnout trochu jiným způsobem. Zkuste jim vysvětlit, že škola přeci není tak špatná a že mnohdy se tam dokonce i těšily. Nebudou přeci jen celé dny sedět v lavici, s paní učitelkou budou chodit na výlety, budou pořádat soutěže a spoustu dalších zábavných věcí.

A přeci jen není všem prázdninám konec. Před nimi jsou ještě jarní prázdniny a také dlouho očekávané letní prázdniny, o kterých nejspíš vyrazíte někam na dovolenou. I na to je možné děti navnadit. Školní rok uteče jak voda a za pár měsíců už budou děti dovádět u moře nebo u bazénu.

A navíc, pokud budou do školy chodit řádně a budou se hezky učit, můžete jim přislíbit nějakou tu malou odměnu. Budou tak mít motivaci k tomu do školy s radostí vstávat a také je můžete navnadit k lepším výsledkům. Školáci si na školní režim určitě za pár dní znovu zvyknou a budou ho brát zase jako každodenní rutinu.

2.1.2020 4:06 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist