tělesné tresty

Jaký je rozdíl mezi batoletem a psychopatem?

Očividně ne moc velký. Profesor psychologie Robert Hare z britsko-kolumbijské univerzity sestavil seznam několika psychopatických osobnostních rysů. Jeho porovnáním s každodenním chováním mé čtyřleté dcery mohu konstatovat: psychopat je někdo, kdo zůstal navždy batoletem. Nevěříte? Vsadím se, že... Celý článek »

Proč se batolata vztekají?

Dětský vzdor je charakteristický pro děti přibližně od roku a čtvrt nebo roku a půl. Ve většině případů končí ve třech letech. Ale rodič se s ním může v některých případech setkat již od třetího měsíce věku dítěte a také nemusí skončit ve třech... Celý článek »

Neviditelný vrah dětí

Jednou z největších záhad současné moderní medicíny je SIDS, česky Syndrom náhlého úmrtí kojenců. Záhad proto, že ještě nebyla objasněna jeho příčina, přichází náhle, bez příznaků a jakéhokoli předchozího varování a napadá miminka zdravá i nemocná... Celý článek »

Horoskop jako cesta do nitra dítěte

Nedávno mi moje starší dcera po příchodu ze školy líčila, že s paní učitelkou hráli zajímavou hru. Podle data narození zjišťovali, v jakém znamení se kdo narodil, a posléze ke každému znamení přiřazovali různé charakteristiky, co má kdo rád a... Celý článek »

Co vnímá miminko v břiše?

ALTERNATIVNÍ POHLED: Co všechno je dítě schopné vnímat z nitra dělohy? O své poznatky založené na praxi tzv. regresní terapie se podělil terapeut Patrik Bálint v rozhovoru, který zveřejnil na svém blogu. Celý článek »

Jaký má vaše dítě temperament?

Máte doma pytel hadích ocásků nebo naopak by ten váš mrňousek mohl být čipernější? Čím to, že někdy i sourozenci mají tak rozdílný temperament? Temperament dítěte ovlivňuje mnoho okolností. Genetické vlohy, působení okolí a později také sebevýchova. Celý článek »

Usmiřme se ještě dnes

Vztek, trucování, neposlušnost. Asi to všichni u svých dětí dobře známe. Co s tím? Hlavně neodcházet, nemlčet, netrestat. Jak říkávaly naše babičky: „Nad hněvem nemá zacházet slunce.“ Ano, zejména u dětí je velmi důležité urovnat konflikt ještě... Celý článek »

Tělesné tresty – ano, či ne?

Má se dítěti „dát přes zadek“, když zlobí? Otázka do pranice. Někteří rodiče odpoví, že škoda rány, která padne vedle... Ti ostatní mají tělesné tresty za špatný výchovný prostředek a nepoužívají je. Dobře vědí, že bití může dítě poznamenat nejen... Celý článek »

I trest má svá pravidla

Trest i odměna jsou bezesporu součástí výchovy. V poradně rodičům nabízím, aby se naučili – u malých dětí to jde snáze – chování dítěte předvídat. Často se tak vyhnou nepříjemným situacím i nutnosti trestat.  Celý článek »

Jsou zákazy a příkazy nezbytné?

Nechoď tam, nelez tam, nedělej to, nesahej na to… Sedni si, vezmi si … Samé zákazy a příkazy. Někdy je naše výchova jako jízda po silnici plné značek. Přitom děti v batolecím období nejsou ještě schopné našim zákazům a příkazům rozumět, takže... Celý článek »

Trestuhodné trestání

Nečekaný pohlavek, ponižující výprask na holou. Byl to odpovídající trest za váš prohřešek? Chtěli jste se bránit, utekli s pláčem do pokoje nebo jste se bojovně dívali „protivníkovi“ do tváře?  Celý článek »

Nejnovější články

Naposledy navštívené