Co vše musíte vědět o vitaminu D

Nejpozději týden po tom, co jste si přinesli domů miminko, odcházíte z návštěvy pediatrické ordinace s receptem na Vigantol, který má vašemu dítěti dodat potřebný vitamin D. Proč ho máte dávat svému jinak zdravému miminku?

Vitamin D je důležitá živina. Tělo jej potřebuje, aby umělo správně zpracovat vápník a fosfor. Minerály, které jsou důležité nejen pro stavbu kostí. Dále je Déčko důležité i pro správné fungování imunity.

Zajistit dostatek účinné formy vitaminu D přirozeně je v našich zeměpisných šířkách poměrně složitý proces a jen samotné sluneční záření na pokrytí celé denní potřeby „déčka“ ani v letních měsících nestačí, natož v zimních. Musí se tedy doplnit jinak.

Kde se bere vitamin D?

Vitamin D vzniká z provitaminu, který je přítomný v kůži, díky působení UVB záření. Tímto způsobem dokážeme získat asi 90 % denní potřeby vitaminu D.

Aby sluneční záření pokrylo doporučenou denní dávku vitaminu D dítěte, musel by být jeho obličej a paže vystaveny přímému záření alespoň 20 minut denně v závislosti na fototypu kůže (čím tmavší kůže, tím delší doba na sluníčku) a tady právě nastává ten problém, protože kvůli riziku vzniku nádorů na kůži se chráníme oblečením a krémy, takže vitaminu D tvoříme bariéru.

Vitamín D najdeme také v potravě, v tučných rybách a mořských plodech (makrela, losos tuňák, sardinky, kaviár, krevety, ústřice), vaječném žloutku, tresčím oleji, kvalitním vepřovém sádle, slanině a plnotučném mléce. Ale příjem vitaminu z potravy je velmi nízký.

Proč tělo déčko potřebuje?

Aby vitamin D mohl správně fungovat, musí se ještě aktivovat v játrech a následně v ledvinách na účinný metabolit. Krví je pak přenášen k hlavním cílovým tkáním – kosti a střeva.

V dětském věku nedostatek vitaminu D může způsobit křivici a v dospělosti zase osteomalacií – narušení mineralizace kostí a to má za následek různé deformace kostí (např. nohy do O, špatné zakřivení páteře). „Nejdůležitějším činitelem pro vznik křivice je intenzita růstu,“ vysvětlila dětská lékařka Šárka Marešová z Jablonce nad Nisou. Nedostatkem vitaminu D jsou ohroženy především nedonošené a rychle rostoucí dobře vypadající děti. „Křivice začíná kolem třetího měsíce, nejčastěji se zjistí kolem 8. měsíce a po 2. roce života její výskyt klesá,“ upozornila Marešová, s tím, že nejnápadnějším projevem křivice v kojeneckém věku je změknutí záhlaví.

Navíc nedostatek vitaminu D se odrazí i třeba na nervové soustavě, ochabnutím svalů, sníženou obranyschopností organismu vůči různým infekcím a má příznivé důsledky pro další onemocnění. „Kanadská studie prokázala, že dodatečné podávání vitaminu D kojencům alespoň do jednoho roku významně snižuje u dětí riziko vzniku diabetu 1. typu,“ uvedla ve své přednášce pro nutriční terapeuty doktorka Endokrinologického ústavu v Praze Božena Kalvachová.

Jak dlouho a jak podávat vitamin D?

Z výše uvedeného je jasné, že vitamin D je nenahraditelný a velmi důležitý. Dostávat by ho měly všechny děti v jakékoliv formě. O vitamin D jsou obohaceny i kojenecké formule a batolecí mléka. Doba podávání déčka se řídí podle měsíce, kdy se dítě narodilo. Pokud se narodilo v letních měsících, podává se vitamin D celý jeden rok. Pokud v zimních měsících, podává se do roka a půl. Pediatr může doporučit i delší dobu.

V následujících letech byste měli vitamin D dětem, ale klidně i sobě, podávat alespoň v zimních měsících. Preventivně by jej také měli brát senioři.

Vitamin D:patří společně s vitaminy A, E a K mezi vitaminy rozpustné v tucích. Nejvýznamnější jsou dvě jeho formy. D2 (ergokalciferol) – ten lze najít třeba v houbách a D3 (cholekalciferol), který je živočišného původu.

Jak déčko doplnit?

Jediným lékem, který je schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv je Vigantol. Tento lék má garantovaný obsah účinných látek (vitaminu D) v množství odpovídajícím denní doporučené dávce. A ze zákona musí mít uvedeny všechny nahlášené vedlejší účinky (najdete tam i bolesti břicha) a je proplácen všemi zdravotními pojišťovnami.

V poslední době se však tento přípravek dostal u maminek na černou listinu. Internetové diskuse jsou plné zoufalých maminek, které si stěžují, že jejich miminko po podání léku trpí bolestmi bříška a ptají se na zkušenosti ostatních maminek s tímto přípravkem.

Lékaři mají pro tyto problémy vysvětlení. „Domnívám se, že 1–2 kapky, které se obvykle dávkují kojencům, nemohou způsobit takové problémy, nehledě na to, že později jsou děti zcela bez problémů. Spíše si myslím, že začátek podávání vigantolu se víceméně kryje s obvyklým nástupem novorozeneckých kolik a maminky jsou brekem miminek zaskočeni a snaží se najít viníka,“ nastínila možnou souvislost pediatrička.

V maminkovských diskuzích jsou nabízeny různé alternativy k výše zmiňovanému léku. Můžete je zkusit, ale mějte na paměti, že potravinové doplňky nemusí svým obsahem účinné látky pokrýt denní doporučenou dávku a nemusí na obalech zmiňovat ani nežádoucí účinky.

Čtěte také:

Všeho moc škodí

Tím, že se vitamin D rozpouští v tucích, je tělo jej schopné ukládat (např. v játrech), takže u dobře živené osoby je tělo schopné potřebu vitaminu D dlouho saturovat ze svých zásob. Ale také se lze jím, na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě (tělo je schopné je vyloučit ledvinami), předávkovat.

Nadmíru vitaminu D dává tělo najevo zácpou a nechutenství, zvracením, změnou nálady, bledostí, zhubnutím a vysokým krevním tlakem. Následkem nadbytku vitaminu D je pak zvýšená hladina vápníku v těle, který se pak ukládá v srdci a ledvinách, kde kupříkladu způsobuje vznik močových kamenů a následně i jejich poškození. Nadměrný přísun vitaminu D může také paradoxně způsobit narušení správného růstu kostí.

Déčko jako prevence rakoviny?

Nejnovější výzkumy ukázaly, že vitamin D je i významným činitelem v prevenci nádorových onemocnění. Například studie zveřejněná v British Journal of Cancer prokázala, že vitamin D zvyšuje šanci přežít rakovinu tlustého střeva.

„Tato studie není jediná! Bylo to testováno a potvrzeno více než 200 studiemi,“ napsal ve svém textu pro nejenleky.cz výživový poradce Petr Fořt. „Je tedy „nad slunce jasnější“, že vitamin D není jen látkou, která brání vzniku křivice, nýbrž jeho efekty jsou mnohem širší.

Jedním z těch nejdůležitějších jsou příznivé účinky v prevenci nádorových onemocnění, jimiž jsou kromě již zmíněné rakoviny tlustého střeva také rakovina prsu, slinivky, plic, vaječníků, prostaty a kůže,“ upozornil Fořt.

9.5.2017 12:27 | autor: Ivana Endrychová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist