Adoptivní neboli hlídací babičky: Možnost, jak najít pomoc, když prarodiče nejsou nebo nemohou

V zahraničí běžná věc, u nás stále ne moc rozšířená. Adoptivní neboli hlídací babičky jsou přitom pákou na absenci prarodičů. Hlavně pro mladé rodiny, kde se některý z rodičů na mateřské vrací do práce.

adoptivni_babicka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V našich luzích a hájích se adoptivní babičky uchytily, až když se pojem a služba samotná adaptovaly na naše české poměry. Je to tudíž služba jako každá jiná, prováděná za úplatu. Aktuálně ji nabízejí jak různé agentury a centra, tak nejrůznější sdružení a především sami živnostníci (hlídací babičky).

Činnost je zastřešena zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání a adoptivní neboli hlídací babička se stává díky němu osobou, která především mladým rodinám poskytuje služby v domácnosti. Náplní činnosti je péče o děti.

Abychom byli konkrétní, vezmeme si k tomu zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, který činnost definuje jako hlídání dětí do tří let věku a nad tři roky věku nerodičovskou osobou, která může pomoci i s vedením domácnosti.

Zákon rovněž říká, že když je tato činnost dlouhodobá, tedy denní či vícedenní a týká se dětí mladších tří let, je to vázaná živnost s názvem „Péče o dítě do tří let věku v denním režimu“. Pokud je to však krátkodobá, jen třeba nárazová a jednorázová činnost, pak je živností volnou pojmenovaná jako „Poskytování služeb pro rodinu a domácnost“. Nemusí to však být vždy placená služba.

Opravdu adoptivní babička: neplacená pomoc

Hlídací babičky de facto suplují nejen vás rodiče, ale i prarodiče, kteří již třeba nežijí, nejsou, bydlí daleko, jsou nemocní, anebo ještě sami pracují. Pokud natrefíte na babičku, s níž si vytvoříte prima rodinný vztah a je schopna zvládnout pomoc, kterou potřebujete, nemusí se vždy jednat o placenou činnost.

Některé hlídací babičky si nechají za hlídání platit, jiné ale jsou třeba ochotny hlídat zadarmo, protože jsou osamělé, nemají blízko svoji rodinu a děti či vnuky. Tímto způsobem pak mají v důchodu smysluplnou činnost, která navíc pomáhá, těší je kontakt s dětmi a mladými rodiči.

Pro babičku je to rozptýlení v šedi dnů i způsob, jak mít stále aktivní mysl, svoji roli hraje i rozšíření obzorů a získání zázemí nové rodiny. Ony samy pak mohou vašim dětem dát čas, péči, lásku i pomoc. Předat a naučit je něco ze svých zkušeností.

Jak konkrétně vám může hlídací či adoptivní babička pomoci?

 • Může vaše dítko vodit do a ze školky.
 • Školáčky pak třeba vodit a vyzvedávat ze školy na počátku školního roku.
 • Vodit vašeho potomka a následně jej vyzvedávat ze zájmových kroužků.
 • Vyzvednout ho může i z družiny.
 • Může pečovat o vaše dítě doma, když onemocní.
 • Nebo s ním dojít k lékaři a na vyšetření.
 • Může vaše dítě u vás doma hlídat, když jste v práci.
 • Také v případě, že potřebujete odejít a něco si zařídit.
 • Anebo když si chcete udělat jako pár volný večer.
 • Hlídat může adoptivní babička vaše dítko nejen v týdnu, ale i o víkendu.
 • A v mnoha dalších případech.

Je jasné, že občas potřebuje pohlídat dítě nebo děti každá rodina. V dopoledních hodinách pokryje dozor školka či škola a někdy pak družina, odpoledne si občas něco zařídíte během doby, kdy je vaše dítě v zájmovém kroužku. Ale přesto je těžké mít někoho ku pomoci v pozdních odpoledních a večerních hodinách, především pro rodiče, co pracují z různých důvodů nejen na jednu, ale na dvě směny.

A pro ty rodiče, kteří pracují navíc na tři směny, je tato pomoc nezbytná i v nočních hodinách. Obzvláště když se jim směny překrývají, to je pak velký problém. Dnes se mnoho mladých rodičů vrací z finančních a ekonomických důvodů dříve, než by si přáli. To vše může adoptivní neboli hlídací babička vyřešit a péči rodičů o děti pokrýt.

23.1.2020 6:16 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist