10 míst v domácnosti, která jsou hrozbou pro dítě!

Děti od batolecího věku zkoumají, testují a hledají hranice. Stačí chvilka nepozornosti a může dojít k úrazu, který zanechá ošklivou vzpomínku na celý život.

20-shutterstock_1329334055-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dětské pojistky jsou v tomto období téměř nutností, pokud nechcete být 24 hodin denně v pozoru. Nástrahy číhají na zvědavé děti i tam, kde byste je možná nečekali. Následující desatero je noční můrou rodičů, o to je ale důležitější na tato rizika nezapomínat. Dětská pojistka může zachránit dítě před úrazem, jehož následky si může nést celý život. Za pár korun budete mít v domácnosti pomocníka k nezaplacení.

1. Elektrické zásuvky vyzývají k akci

Otvory v elektrických zásuvkách jsou jako dělané pro nenechavé dětské prstíky, ale také pro různé předměty, které jsou zrovna po ruce. Kryt na elektrickou zásuvku zajistí její dostupnost pro použití, ale zabrání dětem v nebezpečných hrách.

2. Tajemství trouby, hrnců a pánví

Horká trouba, zapomenutý hrnec na kraji sporáku nebo madlo pánve trčící ven z linky, to vše může být potenciální nebezpečí pro zvědavé dítko. V kuchyni se skrývá snad nejvíce pastí na děti z celého bytu, proto je třeba zvýšená opatrnost, a při vaření obzvlášť.

3. Co se skrývá na konci šňůry?

Obvykle nic, co by pádem na hlavu způsobilo dítěti příjemné pocity. Pozor si dejte na zapomenutou žehličku, malé kuchyňské spotřebiče (konvice, toustovač, robot,…), stolní elektrický větrák, kabely od monitoru a počítače, a také šňůrky od žaluzií, do kterých se dítě může lehce zamotat.

4. Šuplíky lákají na ukryté poklady

Dětské pojistky na šuplíky a skříně seženete za pár korun, ale pocit, že se děti nedostanou k ostrým předmětům, sklu, chemikáliím a jiným nebezpečným „hračkám“, je k nezaplacení. Nezapomeňte však na to, že dětská pojistka na šuplík nezabrání dítěti převrhnout na sebe celou skříňku. Ideální je všechen nábytek přišroubovat na zeď.

Čtěte dále:

5. Svět za balkonovými příčkami

Nejen kočky se umí protáhnout zdánlivě menším prostorem, než na jaký vypadají. Malé děti oplývají podobným uměním a i když si dáváte pozor, aby přístup na balkon byl vždy pod dohledem, stačí okamžik nepozornosti a může dojít k fatální nehodě. Přestože si myslíte, že balkonové příčky mají malé rozestupy, dítě jimi může protáhnout hlavu, což jde relativně dobře směrem tam, ale zpět už o poznání bolestivěji. Nebezpečí předejdete instalováním pevného zátarasu alespoň do tří čtvrtin výšky zábradlí.

6. Ostré hrany číhají všude

Není nic jednoduššího než na rohy a hrany připevnit dětské pojistky, které každý náraz utlumí. Dají se sehnat v plastovém nebo pěnovém provedení, např. v e-shopu FunBaby.

7. Kouzelnický trik s ubrusem

Cípy ubrusu delšího, než je pro batole bezpečné se dříve či později stanou záchytným bodem, po kterém lze jistě vyšplhat. Spolu s ním pak dítě na sebe strhne talíře s večeří, těžkou vázu, horký čaj nebo mísu s ovocem.

8. Drobné předměty jako doplňky stravy

Hračky pro batolata sice malé součástky neobsahují, ale ty, s kterými si hraje starší sourozenec, už mohou. Stejně tak se může dítě zajímat například o magnetky na lednici nebo různé dekorace. Drobné předměty si malé děti s oblibou strkají do pusy, nosu i uší. Riziko vzpříčení hračky nebo jiného „objevu“ v krku nebo nosní dutině je vysoké.

9. Igelitové sáčky

Myslíte si, že vaši ratolest nenapadne přetáhnout si igelitový sáček přes hlavu, nebo ho strčit do pusy? Naopak. Napadne ho to pravděpodobně jako první věc, která se dá se sáčkem udělat. Jak může vdechnutí igelitového sáčku skončit, si žádný rodič raději ani nepředstavuje.

10. Pády všeho druhu

Nezabezpečené schodiště, postýlka bez ohrádky, neopatrně postavený žebřík nebo stoličky vyzývající ke zkoumání výše položených ploch, to všechno může vést k bolestivým pádům. Při instalování bezpečnostního zábradlí na schody myslete nejen na to, že dítě může spadnout z patra, ale také na to, že po schodech může vylézt zespodu. Je tedy třeba zajistit oba konce schodiště.

Kde nestačí ostříží zrak, pomůže dětská pojistka

Dětské pojistky vám mohou ušetřit spoustu obav už od samého počátku batolecího věku. Nebudete se muset soustředit na zabezpečená místa a můžete se věnovat i jiným činnostem, které jsou každý den zapotřebí pro správnou péči o spokojené a šťastné děťátko.

 

26.10.2023 5:17 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist