Jak přežít silvestrovské radovánky s mrňouskem?

Jak připravit silvestrovský večer, abychom si ho užili, a naši nejmenší přitom nestrádali? „Je to velice jednoduché,“ tvrdí dětská lékařka MUDr. Helena Kadlecová. „Silvestr je třeba řídit podle potřeb dítěte. Zní to možná banálně, ale není to tak samozřejmé. Dítě by mělo zůstat v centru zájmu rodičů i v tento výjimečný den,“ zdůrazňuje. Záleží jen na rodičích, zda jejích děti prožijí poslední den v roce v bezpečí a pohodě.

silvestr-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Malá miminka musíme především ochránit před hlukem z petard či hlasité hudby, a to i z televize. Blikající reklamy v televizi a laserové efekty mohou pro dítě znamenat nejen zátěž, ale i nebezpečí. Nervová soustava malých kojenců se teprve vyvíjí a u některých dětí, například u předčasně narozených, se může televize stát spouštědlem křečí, a dokonce i epileptického záchvatu.

Čísla mluví jasně: 85 % dětských úrazů vzniká právě v domácnosti!

U batolat a předškoláků je třeba dbát na to, aby se dítě nedostalo do kontaktu s vybuchlou petardou. Její pestrý obal může podnítit dětskou zvědavost. Pokud lezoucí batole začne zbytky petardy „zkoumat“ ocucáváním, mohou se mu do těla dostat nebezpečné chemikálie.

Pozor je třeba dávat i na střepy, zbytky alkoholu, jídla apod., proto je třeba zajistit odpadkové koše a všechny pozůstatky bujarého mejdanu.

Ze stejného důvodu je třeba hlídat horkou vodu a vroucí nápoje, například při přípravě pozdní černé kávy. Úrazy opařením mívají tragické následky a patří k nejčastějším, proto mějte na paměti, že se malí zvědavci dostanou všude.

Pohoda

Velikým nešvarem domácích večírků je neustále puštěná televize. Děti, a to až do předškolního věku, by se měly dívat maximálně na jednu pohádku, nikoli u televize prosedět třeba čtyři hodiny v celku. Útočí na ně totiž zvukově posílené reklamy, navíc klipovité, takže dítě ani není schopno analyzovat, co se na obrazovce děje.  A že se pro jednou tolik nestane? Odpovězme si sami…

Přečtěte si:

Pozor na pasivní kuřáky

Za jeden z největších hříchů lze označit, když jsou malé děti vystavovány zakouřenému prostředí. Nedávný výzkum ukázal, že v Itálii, kde je od roku 2005 zakázáno kouření v restauracích a veřejných prostorách, klesl výskyt rakoviny (u nekuřáků, tedy pasivních kuřáků) zhruba o jednu pětinu.

Režim

Chceme-li půlnoc oslavit s celou rodinou, podřiďme to zase potřebám těch nejmenších. Když je naše batole dostatečně odpočaté po odpoledním spánku a vzbudí se třeba kolem desáté, nechme je vzhůru jen tak dlouho, dokud je v pohodě. Vždyť oslavíme-li příchod nového roku o hodinu či dvě dříve, není to jistě žádný hřích.

Nový rok je rok nových předsevzetí, tak začněme třeba o den dřív naším malým novoročním odhodláním – aby se právě to naše děťátko s námi cítilo dobře.

31.12.2020 3:21 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist