Antikoncepce, přes kterou spermie neprojdou!

V poslední době se otevřeně diskutuje o možných rizicích spojených s užíváním hormonální antikoncepce. Mnoho žen, které tuto formu ochrany proti početí nechtějí nebo nemohou používat, hledají jiné, k tělu šetrné a přitom uživatelsky pohodlné metody antikoncepce. Různé formy ženské bariérové antikoncepce představují možné řešení pro ty ženy, které se chtějí vyhnout otěhotnění, a zároveň se nebojí trochu experimentovat.

Mužská bariérová antikoncepce, tedy kondom, je dobře známá. Ženská bariérová antikoncepce už o něco méně, přitom má přinejmenším stejně dlouhou a zajímavou historii jako její pánská obdoba. Pesary vyrobené z krokodýlího trusu a medu se používaly už ve starém Egyptě. V Číně a Japonsku si ženy přikládaly na děložní čípek hedvábný papír a středověké Francouzky zase používaly smotek látky namočený ve víně.

Nehledě na použitý materiál zůstává základní myšlenka bariérové antikoncepce stále stejná (a to jak mužské, tak ženské). Cílem je mechanicky zabránit splynutí spermie a vajíčka.

Následující přehled zahrnuje nejčastější metody ženské bariérové antikoncepce, které jsou dostupné i na českém trhu.

Ženský kondom

Vypadá podobně jako kondom mužský, je ale delší a vyrobený z pevnějšího materiálu (polyuretanová umělá hmota). Na obou koncích má ohebné kroužky. Jeden z nich se zavádí hluboko do pochvy k děložnímu čípku, druhý zůstává u poševního vchodu. Celá pochva je tedy kondomem pokryta a tak ženský kondom chrání nejen před otěhotněním, ale také proti přenosu pohlavních chorob.

Výhodou je, že může být zaveden až osm hodin před stykem a že ho mohou používat i alergici na latex (z něhož jsou obvykle vyráběny pánské kondomy).

Méně příjemná už je cena, která je mnohonásobně vyšší než u kondomů pro muže. Některé uživatelky a jejich protějšky si také stěžují na určitou neestetičnost, obtížné zavádění, šustění a nekomfortní pocity při styku.

I přes tyto výhrady zůstává ženský kondom jedinou ochranou před pohlavně přenosnými chorobami, nad kterou má plnou kontrolu právě žena.

Účinnost se pohybuje přibližně mezi 79 – 95%.

Diafragma, poševní pesar

Gumový klobouček, jehož lem je vyztužen kovovou spirálou, byl objeven údajně již v roce 1881. V pochvě drží tak, že jeho zadní okraj leží v zadní poševní klenbě a přední okraj směřuje ke stydké sponě. Tím je pochva přepažena (diafragma vlastně znamená přepážka) na dvě části a sperma je zadrženo před pesarem.

Diafragma se vyrábí nejčastěji z latexu a v několika velikostech – od 55 do 110mm v průměru. Vhodnou velikost musí ženě pomoci vybrat gynekolog pomocí sady měřících kroužků, protože rozměry pochvy se u každé ženy mění v závislosti na věku, počtech porodů a dalších faktorech. Je velmi důležité, aby pesar opravdu dobře přiléhal ke stěnám pochvy a plnil tak svůj antikoncepční účel. Zároveň by diafragma neměla být ani příliš velká, protože pak by utlačovala močové cesty.

Ani dokonale zavedená diafragma však neposkytuje dokonalou ochranu proti početí. Účinnost diafragmy samotné je 84 %, dramaticky se ale zvyšuje přidáním spermicidu, a to na cca 97 %.

Důležité rovněž je, že pesar musí v pochvě zůstat přinejmenším šest hodin po souloži. Tato doba by měla být dostatečná k tomu, aby spermie, které v poševním prostředí nemají tak dlouhou životnost, jako když se dostanou až k děložnímu hrdlu, ztratily na své schopnosti doputovat k vajíčku.

Poševní pesar není možné používat při zakloněné děloze ani při prvním pohlavním styku. Výhodou je, že je to pomůcka pro opakované užití, při dobré péči vydrží zhruba rok až dva.

Cervikální klobouček

Cervikální klobouček známý též jako FemCap (podle názvu firmy, jež ho vyrábí) je vlastně vylepšený druh pesaru. Zatímco klasický poševní pesar pokrývá spolu s čípkem také část poševní stěny, cervikální klobouček se přisává pouze na děložní čípek, kde mechanicky brání kontaktu spermie s vajíčkem. Vyrábí se z lékařského nealergického silikonu (podobně jako třeba menstruační kalíšek, jenom je mnohem tenčí a menší) a to ve třech velikostech.

S výběrem té správné velikosti si žena poradí i bez konzultace s lékařem. Nejmenší velikost je určená pro ženy, které nerodily, střední pro ty, které rodily císařským řezem, a největší pro ženy porodivší vaginálně.

Nasazení na děložní čípek vyžaduje určitý cvik (opět se tu vybaví podobnost s užíváním menstruačního kalíšku). FemCap má naštěstí tu výhodu, že může být zaveden celkem až po dobu 48 hodin, takže není nezbytně nutné s jeho aplikací vyčkat až na romantickou chvilku před aktem, ale je možné si ho v klidu zavést už o pár hodin dříve. To může být zároveň vnímáno jako nevýhoda. Používání cervikálního kloboučku (stejně jako ostatních forem ženské bariérové antikoncepce) úplně nepřeje spontánním akcím.

V ostatních ohledech však FemCap přináší takřka samá pozitiva. Opakovaně ho lze používat rok až dva. Je vyrobený z materiálu, který nevyvolává alergické reakce. Při styku ho necítí žena ani partner. Není škodlivý zdraví a nenarušuje přirozený ženský hormonální cyklus. Je vhodný i pro kojící ženy.

Jeho spolehlivost je zhruba 96%. Účinnost lze ještě navýšit použitím spermicidu nebo kombinací s dalšími metody ochrany proti početí jako je sledování plodných dnů nebo přerušovaná soulož.

Více informací a možnost koupě:

Pesar.unas.cz
Forlady.cz
Pesarfemcap.cz

14.3.2014 12:55 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist