Hormonální antikoncepce nemá na plodnost žádný vliv

„Přestat brát na měsíc v roce hormonální antikoncepci, aby se tělo pročistilo? To je totální nesmysl,“ upozorňuje MUDr. Michael Fanta, PhD., z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

Odkdy je dobré dávat mladým dívkám antikoncepci? Některé ji požadují ve velmi raném věku třeba jen proto, že ji má kamarádka.

Velmi jednoduše řečeno od doby, kdy ji potřebuje. V adolescentním věku je nechtěné těhotenství po všech stránkách situace velmi stresující. Dalším důvodem jejího nasazení je stav, kdy antikoncepce může být ze zdravotního důvodu prospěšná – nepravidelné cykly, nadměrně silná menstruace apod.

Nezjednodušují si tím lékaři trochu práci? Menstruační problémy měly dívky vždy.

Záleží samozřejmě na intenzitě či manifestaci obtíží. Pokud se např. menstruace občas u mladé dívky o něco opozdí či je v prvních cyklech silnější, bývá to zpočátku častý stav, kdy ještě dozrává systém podílející se na regulaci cyklu, tak není třeba nijak terapeuticky zasahovat. Časem se to většinou spontánně upraví. Samozřejmě je něco jiného, jde-li o silné krvácení, které vede k významnějším krevním ztrátám, tam je třeba léčebného zásahu. Na druhou stranu máte pravdu – v mnohém nám hormonální antikoncepce svými příznivými vlastnostmi práci usnadňuje, protože ji lze využít z léčebných důvodů.

Když dívka užívá antikoncepci od patnácti let a vysadí ji až za dalších patnáct let, může mnohdy podle některých odborníků mít veliké problémy s otěhotněním. Třeba i proto, že jí menstruace zcela vymizela. Je to v přímém spojení?

S tímto názorem se občas setkáváme, ale je třeba říct, že nikdy nebylo prokázáno, že by dlouholeté uživatelky měly častěji problémy s otěhotněním než ženy, které antikoncepci neužívají. Stává se, že po dlouhodobém užívání antikoncepce se neobnoví pravidelný, spontánní cyklus (označuje se jako tzv. „post-pill“ absence menstruace), ale je v populaci stejně častý, jako vynechání menstruace u žen, které antikoncepci neužívaly. Bývá to většinou přechodný stav.

Někteří gynekologové doporučují u hormonální antikoncepce jeden měsíc v roce vynechat, aby se tělo takzvaně pročistilo.

To je totální nesmysl, není pro to jediný racionální důvod. Naopak – např. riziko žilních tromboembolických komplikací je nejvyšší v prvním roce užívání a dále se snižuje. Když se užívání antikoncepce přeruší na jeden dva cykly, je toto riziko opět obdobné, jako kdyby s antikoncepcí uživatelka začínala. Jakému procentu žen předepisujete jako antikoncepci právě tu hormonální? Jinými slovy, do jaké míry ji preferujete?

Já jsem v jiné pozici, než ambulantní gynekologové, kteří pomáhají zdravým ženám s volbou antikoncepční metody. Pracuji ve fakultní nemocnici, nezajišťuji tedy preventivní péči o ženy, ale ke mně se dostávají pacientky s endokrinologickými problémy, u nichž má třeba užívání hormonální antikoncepce léčebnou indikaci – například snížení hladiny mužských hormonů.
Obecně je v současnosti užívání hormonální antikoncepce velmi rozšířená metoda – v České republice ji v současné době užívá asi polovina žen v plodném věku. Toto číslo nás řadí k zemím, kde je reprodukční medicína a plánované rodičovství tradičně na vysoké úrovni, jako jsou skandinávské země, Velká Británie, Německo.

11.10.2010 9:47 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist