Antikoncepce – je to skutečně ta nejlepší cesta?

V dnešní době je hormonální antikoncepce jednou z nejvyužívanějších ochranných metod proti otěhotnění. Jaké jsou však její výhody a nevýhody?

antikoncepce_jeto_skutecne_ta_nej_cesta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Hormonální antikoncepce je v současnosti už celkem běžná záležitost. Jedná se o nejvíce spolehlivou formu ochrany, protože před otěhotněním vás ochrání na 99 %. Jakou reakci však ve vašem těle antikoncepční pilulky vyvolávají a co ve skutečnosti dělají s vašimi hormony?

Po spolknutí pilulky se do vašeho těla dostávají hormony, které vyvolávají podobný pocit jako v těhotenství. Díky tomu se tedy vajíčko z vaječníku neuvolní a spermie nebude mít co oplodnit. Jedná se tedy o takové menší „ošálení“.

Antikoncepce má své jisté výhody, které některé ženy preferují. Nicméně jako každý lék má také své nevýhody a vedlejší účinky. Základní „pro a proti“ se dozvíte v následujícím článku.

VÝHODY

 • Jednoduchost a spolehlivost

To je asi největší výhoda antikoncepčních pilulek. Stačí si je vzít každý den ve stejnou hodinu a nic jiného nemusíte řešit. Navíc se jedná o nejvíce spolehlivou metodu ochrany před otěhotněním.

Ale pozor, pilulky musíte užívat skutečně správně. Pokud jen jednu jedinou tabletku vynecháte, mohla byste narušit celý systém a také je tu velké riziko otěhotnění.

Obezřetná musíte být také ve chvíli, kdy vám lékař předepíše antibiotika. Ty jsou mnohem silnější než antikoncepce a tím pádem snižují její účinnost! Nejlepší by bylo se pohlavního styku na pár dní vzdát, dokud antibiotika nedoberete.

 • Pravidelná menstruace

Díky antikoncepci získáte menstruaci přesnou jako hodinky. To ocení především ženy a dívky, které ji předtím příliš pravidelnou neměly a dělalo jim to problémy.

Menstruace také bývá o dost slabší, takže se netrápíte takovými bolestmi. Navíc je i o něco kratší, což je pro mnoho žen zkrátka výhra.

A pozor, pokud se chystáte třeba na dovolenou a v ten samý termín máte mít měsíčky, můžete lehce zařídit, aby se tomu tak nestalo. Zkrátka načnete další platíčko prášků a začnete jej užívat bez přestávky. Předtím se ale rozhodně poraďte se svým doktorem, aby zhodnotil, zda je to právě ve vašem případě vhodné.

 • Zlepšuje pleť, vlasy, redukuje ochlupení

A poslední základní výhoda antikoncepce je, že dokáže vyvážit některé vzhledové nedostatky. Hormony v antikoncepci mohou být záchranou pro děvčata, které trápí akné. Po pár měsících by se vám měla pleť vyhladit.

Říká se, že vlasy jsou korunou ženy, a my nemůžeme nesouhlasit. Pokud jsou tedy vaše kadeře slabé, řídké či lámavé, po antikoncepci by měly o něco zesílit a zlepšit svou kvalitu.

A rozloučit se také můžete s dennodenním holením, protože díky antikoncepci vám chloupky budou růst o něco pomaleji.

NEVÝHODY

 • Nežádoucí účinky

Antikoncepce u žen také vyvolává nežádoucí vedlejší účinky. Ty se projevují například změnou nálad, bolestí hlavy, nevolností, napětí v prsou, bolest v kříži, zvracení.

Každá žena je jiná a každá na antikoncepci může reagovat jinak. Proto je velmi důležité se pečlivě poradit se svým gynekologem, aby vám předepsal takovou antikoncepci, která vám bude vyhovovat.

Pokud vás při braní hormonální antikoncepce trápí některé z vyjmenovaných nežádoucích účinků, rozhodně se nebojte to gynekologovi sdělit. Může vám předepsat jinou.

 • Některé ženy jí nesmí

I když je antikoncepce v dnešní době velmi pokročilá, některé ženy by se měly jejímu užívání vyvarovat. Konkrétně jde o ty, které si prošly následujícími onemocněními:

 1. prodělaná trombóza
 2. cévní mozková příhoda
 3. srdeční choroba
 4. nádor (stačí podezření na nádor)
 5. prodělané jaterní onemocnění
 6. neléčitelný vysoký krevní tlak

 

Pokud jste prodělala některé z výše zmíněných onemocnění, antikoncepci vám váš lékař pravděpodobně nepředepíše. Mohla by totiž vyvolat další onemocnění nebo zhoršení vašeho stavu.

2.3.2020 3:08 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist