Atopický ekzém, noční můra maminek

O atopickém ekzému kolují mezi maminkami rozličné informace. Je pravda, že každé dítě a zejména pokožka je jiná a tak i projevy atopického ekzému nejsou u všech stejné. Stejně tak je tomu i s jeho léčbou. Z tohoto důvodu zde nenajdete univerzální recept, jak se atopického ekzému zbavit. MUDr. Lucie Růžičková Jarešová působící v Praze v rámci Dermatovenerologického oddělení FN Motol a Ambulance všeobecné a korektivní dermatologie na Rehabilitační klinice Malvazinky se pokusí vás nejprve s tímto onemocněním seznámit a postupně předat užitečné tipy a rady.

Kdy atopický ekzém přichází

Atopický ekzém je silně svědivé zánětlivé chronické kožní onemocnění, přičemž první projevy mohou vzniknout kdykoliv. Nicméně všeobecně se u 2/3 pacientů vyskytnou do dvou let věku života. Každým rokem se počet lidí s tímto onemocněním zvyšuje, v České republice je prevalence přibližně 5 – 10%. Obraz choroby je výsledkem kombinace genetické zátěže dítěte a vlivu životního prostředí.

Projevy atopického ekzému

Projevy vznikají na základě nepřiměřené obranné reakce organismu na zevní vlivy (alergická reakce). Je porušena bariérová funkce kůže, která umožňuje průnik alergenů do hlubších vrstev kůže. Klinicky se atopický ekzém projevuje suchou, drsnou kůží, zčervenáním s doprovodným svěděním. Jeho následkem jsou viditelné projevy na kůži – škrábance, strupy a jizvičky.

Ve kterých místech se s ekzémem můžeme setkat nejčastěji

V kojeneckém období se projevy lokalizují nejčastěji v oblasti hlavy, okolo uší, na krku a končetinách. Výraznější fáze projevů s maximem výskytu v loketních a podkoleních jamkách nastává kolem druhého roku života. Ekzémové projevy bývají výraznější v oblasti krku, šíje, zápěstí a na prstech. Kůže je hrubá, drsná, objevuje se ztluštění kůže. Oční víčka jsou tmavší, zhrubělá, typicky chybí zevní třetina obočí, někdy i řas, pokožka obličeje je bledá. V tomto období se 75% dětí zhojí. Po pubertě mohou být projevy diskrétnější a lokalizace se mění.

Atopický ekzém patří mezi nejčastější kožní onemocnění dětského věku. Předpokladem správné funkce kůže je její pravidelné ošetření, včasná léčba kožního onemocnění, dodržování správné životosprávy včetně pitného režimu, stejně jako výběr vhodných přípravků, ať už kosmetických či pracích. V první řadě je třeba vyhnout se všem výrobkům, které obsahují parfémy. Vsaďte pouze na prostředky, které jsou dermatologicky testované. Nic nezkazíte, pokud zvolíte Persil Sensitive Expert Aloe Vera Pearls. Jde o dermatologicky testovaný prací prostředek vhodný pro jemnou a citlivou pokožku dokonce i těch nejmenších miminek. Zároveň využitá receptura je velmi účinná a poradí si i s těmi nejodolnějšími skvrnami. Kromě pracího prostředku je třeba sáhnout také po aviváži pro citlivou pokožku. Zapomeňte na ty silně parfémované a opět se zaměřte na dermatologicky testované.. Hledejte obrázek miminka nebo například označení sensitive.

V rámci terapie atopického ekzému hovoříme o léčbě lokální, kam spadá použití krémů, mastí a obkladů a celkové v případě užívání léků. V příštím článku se podíváme na obě tyto kategorie detailněji.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist