Drobné kožní problémy u dětí

Drobné kožní problémy sužují malé děti velmi často. Dětská kůže je citlivá a reaguje na nejrůznější podněty, se kterými se setkává.

profimedia-0375334703-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Infekční koutky

Na jejich vzniku se podílejí bakterie a kvasinky. Prasklý bolestivý koutek může být způsoben oparem. Dříve bývaly známkou nedostatku vitamínů. Prasklinky jsou pro dítě nepříjemné a bolí.

Léčba:

Koutky ošetříme zvláčňujícím krémem, případně s antiseptickou složkou.

Opary

Nevyhýbají se ani malým dětem. Jejich původcem je virus. Většinou každá maminka opar na rtu bezpečně pozná. Opar může být v koutku, který praská. Často výsev oparů provází horečnaté onemocnění dítěte.

Léčba:

Virostatickou mastí, krémem nebo gelem. V lékárně je široký výběr těchto léků.

Prevence:

Chráníme rty před prudkým slunečním zářením pomádou s ochrannými faktory.

Impetigo

Původcem tohoto onemocnění dětí jsou bakterie. Na kůži se vysévají drobné puchýřky s čirým až zkaleným obsahem. Mohou splývat a vytvářet větší ohraničená ložiska.

V jejich blízkosti můžete nahmatat zvětšené lymfatické uzlinky. Impetigo dítě svědí. Hojí se bez jizev s přechodnou pigmentací kůže.

Léčba:

Pomocí antibiotické masti. Má význam tehdy, když je puchýřků více nebo splývají-li v plošky. Jeden, dva puchýřky není třeba zvlášť léčit. Můžeme je otřít desinfekčním roztokem. Pozor ale na to, aby si dítě puchýřky neškrabalo a nerozneslo si infekci po těle.

Bradavice

Jsou tvrdé výrůstky na kůži, nejvíce na prstech, hřbetu rukou, na dlaních a ploskách. Jedná se o virové onemocnění. Přenáší se přímým kontaktem, zejména ve společných veřejných zařízeních, jako jsou bazény, sprchy apod.

Škrábáním dochází k šíření bradavic do okolí.

Léčba:

V současné době je nejrozšířenější léčba tekutým dusíkem s následným sestřižením vzniklého puchýře. Je účinná, ale často se musí opakovat. Bradavice lze likvidovat také pomocí laseru či různými místně aplikovanými leptavými látkami. Možná je i chirurgická léčba. Existují i homeopatické léky k léčbě bradavic. Jejich účinnost je ale o poznání menší. Někdy zmizí bradavice samy i bez léčby.

Prevence:

Používání vhodné obuvi u veřejných bazénů, saun a podobných zařízení. Hygiena nohou a důkladné osušení i mezi prsty po opuštění bazénu.

Čtěte také:

Moluska

Jsou stejně jako bradavice virovým onemocněním, které se přenáší přímým kontaktem v dětských kolektivech.

Příznaky:

V širokém rozmezí 3 týdnů až 3 měsíců od nákazy se objeví na kůži puchýřky voskově lesklé barvy s centrální vkleslinkou, růžové nebo růžovožluté, velikosti několika milimetrů. Zmáčknutím papulky lze vytlačit bělavou sýrovitou hmotu. Většinou se vyskytují ve větším počtu, nejčastěji na obličeji, končetinách, v tříslech, kolem přirození nebo kolem konečníku.

Léčba:

Moluska lze rychle, šetrně a kupodivu nijak zvlášť bolestivě odstranit „vyštípnutím“ pinzetou.

Rodiče si ale často na takovou proceduru netroufnou. Pak nezbývá než neváhat a objednat se do kožní ambulance, dřív než si dítě škrábáním moluska roznese na další místa po těle. Odstranění molusek lze také provést pomocí tekutého dusíku.

2.8.2019 1:25 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist