Oxytocin – hormon, který řídí obchod, emoce i porod

Hormon Oxytocin se tvoří v hypotalamu a následně je uvolňován do krve. Vžil se pro něj výraz hormon lásky, ale můžeme mu přiřknout i další přívlastky – věrnosti, důvěry…

19-shutterstock_1063350893-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Strukturu oxytocinu popsal již v roce 1953 americký biochemik Vincent du Vigneaudn. Několik let poté připravil jeho syntetickou formu, za což mu byla přiznána Nobelova cena.

Syntetický oxytocin je často využíván v porodnictví, a to hlavně v případech, kdy je třeba urychlit porod nebo při zvýšeném krvácení. Ale používají ho obchodní cestující, aby zvýšili důvěru zákazníků. Jak je to možné?

Oxytocin stojí za důvěrou

Nejen v partnerství, ale v mezilidských vztazích vůbec hraje vzájemná důvěra klíčovou roli. Bez ní se nedá navázat žádný vztah, nedají se uzavírat obchody či vést jednání. V roce 2005 proběhl výzkum, který zkoumal souvislost mezi oxytocinem a důvěrou.

Skupina studentů měla investovat prostřednictvím bankéřů určité množství peněz. Bankéř mohl peníze zúročit, nebo naopak prodělat. Polovině účastníků – investorů byl do nosu vstříknut roztok s oxytocinem, druhé voda. Ukázalo se, že investoři, kteří užili oxytocin a během hry přišli o své peníze, byly ochotnější bankéři znovu svěřit další investici v podobné výši. U investorů, kteří oxytocin nedostali, se důvěra dramaticky snížila a jejich ochota riskovat další částky prudce klesla.

Na základě výše popsaných poznatků se není co divit, že na internetu již lze koupit spreje s komerčně vyráběným syntetickým oxytocinem.

Role oxytocinu v těhotenství, při porodu i během mateřství

Oxytocin hraje důležitou roli už při samotném početí. Jeho zvýšená produkce stimulovaná drážděním bradavek, klitorisu a pochvy způsobuje stahy dělohy, která doslova nasává spermie do sebe, a také zvyšuje funkci vaječníků. Obojí má zjevný důvod – dostat spermii k vajíčku.

Během těhotenství je jeho funkce nezastupitelná. Právě oxytocin má na svědomí, že stahy dělohy vedou dovnitř a drží plod bezpečně v děloze. Před porodem dochází vlivem dalších hormonů k opačnému efektu – děložní hrdlo se začne otevírat a stahy směřují směrem ven. Oxytocin určuje sílu a rytmus kontrakcí, a je-li dítě ve správné poloze, jsou velmi účinné.

Naopak nachází-li se dítě v postavení koncem pánevním, jsou kontrakce slabší. Když hlavička dítěte sestoupí, otevírá pánevní dno a rozšiřuje vaginu, nastává podobný stav, jako když na stěny vaginy tlačí penis. Zvyšuje se hladina oxytocinu, a protože je hlavička větší, je i produkce hormonu vyšší a kontrakce o to silnější. Nezanedbatelný je jeho vliv na vypuzení placenty a následné zavinutí dělohy.

Další gejzír oxytocinu vytryskne ve chvíli, kdy si matka položí novorozené miminko na hrudník. V této chvíli je hladina hormonu ještě vyšší než při samotném porodu. Při sbližování matky a dítěte dochází k úplné erupci lásky a počátku silného pouta – možná nejsilnějšího.

Oxytocin a bonding

Studie dokazují přímou souvislost mezi oxytocinem a bondingem. Ruth Feldmanová z Bar-Ilan University změřila hladinu oxytocinu u 62 matek v prvním, druhém a třetím trimestru, také sledovala interakci mezi matkami a jejich dětmi. Výsledky byly fascinující.

Počáteční hladina oxytocinu v prvním trimestru určovala pozdější vztah matky dítěti. Matky s vysokým podílem hormonu v počátcích těhotenství měly po porodu o poznání bližší vztah k dítěti.

Navíc matky, které vykazovaly vyšší hladinu oxytocinu během celého těhotenství a v následujících měsících, projevovaly v péči o dítě větší zájem a láskyplnější chování. Například mu zpívaly písně nebo projevovaly větší trpělivost při krmení. Tyto matky mnohem častěji kontrolovaly své dítě, zajišťovaly mu větší bezpečí a lépe ho připravovaly na budoucnost.

O roli oxytocinu na bonding si více přečtěte v článku Šestinedělí? Buďte co nejvíc s miminkem.

Vliv oxytocinu na lásku a věrnost

Výzkumy také ukázaly, že ženy, které žijí ve spokojeném partnerském vztahu, vykazují vyšší hladinu oxytocinu než ženy v problémovém partnerství nebo ženy žijící single. Vliv na produkci oxytocinu mají dotyky a mazlení, naproti tomu nebezpečí a stress jeho množství v těle snižuje. Jde o čistě praktickou záležitost v otázce přežití, tvor je chráněn před navazováním přátelství s predátorem.

Některé výzkumy z poslední doby také ukazují na to, že by mohl existovat vliv mezi oxytocinem a autismem. Například se zjistilo, že autistické děti mají nižší hladinu oxytocinu než jejich zdraví vrstevníci.

Jiné studie se soustřeďují na možnosti terapie, v USA proběhla klinická studie, která zkoumala vliv podávání oxytocinu autistům a odhalila okamžitou aktivaci těch částí mozku, které kontrolují a řídí komunikaci. Zatím jde ale jen o první krok v naději na léčbu těchto lidí.

Čtěte také:

Temná stránka oxytocinu

Z předchozích řádků se zdá, že kdyby se oxytocinem začala práškovat země, ustaly by všechny konflikty a zavládl světový mír. Jenže jako vše i oxytocin má své stinné stránky.

„Mnoho studií ukazuje, že vše není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá,“ říká Andrew Kemp z University of Sydney.

Jedna ze studií zkoumala chování hazardního hráče po podání oxytocinu v interakci s jiným hráčem. Sledovaný vykazoval známky závisti a škodolibé radosti. To jsou také sociální emoce, jenže negativní. Tento a podobné důkazy vedou k závěrům, že oxytocin produkuje sociální emoce jako celek – pozitivní a negativní.

Kemp šel dokonce ještě dál a předpokládá, že hormon ovlivňuje emoce, které souvisejí s touhou něco mít, něco udělat.

Než se tedy pustíme do rozšířeného užívání syntetického oxytocinu, čeká nás ještě dlouhá řada výzkumů a studií, na jejímž konci se může ukázat, že rizika jsou příliš vysoká. Příroda to ve své genialitě zařídila jednoduše a účelně. Nesnažme se být chytřejší za každou cenu. Ale hodně se můžeme mazlit a milovat, to je zaručeně neškodné, příjemné a pozitivní.

6.11.2023 5:40 | autor: Jana Truksová | zdroj: celostnimedicina.cz/oxytocin-hormon-lasky-vernosti-a-duvery.htm, huffingtonpost.co.uk/2012/05/21/health-oxytocin-improves-autism-brain-function_n_1532390.html, porody.net/2012/04/20/hormon-lasky-oxytocin-2/, psychologicalscience.org/index.php/news/releases/the-dark-side-of-oxytocin.html, psychologicalscience.org/index.php/publications/observer/2007/november-07/level-of-oxytocin-in-pregnant-women-predicts-mother-child-bond-2.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist