Atopický ekzém si dělá, co chce

Atopický ekzém je svědivé kožní onemocnění s významným podílem dědičnosti. Bývá spojen s rodinným výskytem astmatu nebo senné rýmy. Dědičný sklon k těmto nemocem se nazývá atopie. Konstitučně bývá přítomna suchá, chladná, olupující se kůže, na které po podráždění vzniká bílá stopa – bílý dermografismus. Existují tři formy ekzému, které se během života mohou, ale nemusí projevit a prolínat: kojenecká forma, dětská a dospělá forma.

To je strohé konstatování složitého problému, jakým atopický ekzém pro nemocné dítě a pro celou rodinu bezesporu je. Atopický ekzém je obtížně léčitelné onemocnění, které si tak trochu dělá, co chce. Zhoršuje se na jaře vlivem pylových alergenů, na podzim vlivem chladu a vlhkosti, také kdykoli při stresu, při zpocení, po očkování, při nemoci.

Prevence

Neblahý vliv na ekzém mívá prach a kontakt se zvířaty (hlavně kočičí srst). Ekzém může úplně vymizet celkem nezávisle na tom, jak ho léčíme, a může přejít v jiný projev atopie, jakým je zmiňované astma nebo senná rýma. Na projevy ekzému má značný vliv i složení stravy. Byť jsou preventivní dietní opatření u alergických onemocnění zpochybňována, má v tomto případě pro kojené dítě význam, když jeho matka alergička dodržuje preventivně dietu bez nejčastějších alergenů, jakými jsou kravské mléko, ořechy a vejce atp.

Příznaky ekzému

Prvním projevem je zčervenání a zduření kůže. Podaří-li se v tuto chvíli odstranit příčinu, která zánět vyvolala, kůže se rychle zhojí. V opačném případě se zánět prohloubí, na kůži se vysévají drobné svědivé pupínky a puchýřky. Dítě se škrábe, postižená kůže mokvá a pokrývá se stroupky. Opakovaným drážděním při škrábání kůže zhrubne, rozpraská a olupuje se. Ekzém pak může trvat měsíce i roky.

Kojenecká forma

Kojenecká forma ekzému je nejčastější, začíná mezi 2. a 6. měsícem života na tvářích a čele, odkud se může rozšířit na celou hlavu, tělo i nohy. Vyrážka je provázena úporným svěděním. Děti jsou neklidné, mrzuté. Významný vliv na rozvoj ekzému v tomto věku mají potraviny: kravské mléko, vejce, citrusy. Zhoršení často vyvolají horečnatá onemocnění, ale i prořezávání zoubků. Průběh je nepředvídatelný. Ekzém se může během druhého roku života zhojit, nebo přejde do další vývojové fáze.

Dětská forma

Dětská forma ekzému charakterizuje období předškolního a školního věku. Vyrážka se přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbet rukou. Kůže je hrubá, drsná, s hojícími se oděrkami po častém škrábání.

Většinou je v této době intenzita potíží menší než v kojeneckém věku. V průběhu školního věku se potíží zbaví 2/3 nemocných dětí bez přímé závislosti na dané léčbě. Onemocnění se může znovu objevit nebo zhoršit v pubertě. Malé procento pacientů trápí atopický ekzém i v dospělosti.

Dospělá forma

Ekzém se vyskytuje na podobných místech jako v dětství, ale může postihovat i další oblasti, jako je hrudník, krk, obličeji. Svědění je úporné a jsou zvýrazněné změny na kůži.

Možnosti léčby

Léčba atopického ekzému je složitá, dlouhodobá a s nejistou prognózou. Nelze se tedy divit, že se rodiče často utíkají k nejrůznějším alternativním způsobům léčby, že navštěvují léčitele. Nic proti tomu. Některá mazadla a byliny od léčitele mohou slavit úspěchy. Je ale vždy dobré znát alespoň rámcově, co obsahují. Komplexní léčba se skládá z těchto složek:

  •  dietní opatření,
  •  ochranný režim (chrání dítě před alergizujícími vlivy prostředí),
  •  místně aplikované masti a krémy,
  •  celkově podávané léky proti alergii,
  •  změkčující oleje do koupele,
  •  pravidelná péče o zdravou, ekzémem nepostiženou kůži.

Dietní opatření

Nejlepší výživou v prvních šesti měsících je výlučné kojení.Není-li dítě kojeno, jsou vhodná umělá mléka s upravenou bílkovinou ( hypoalergenní) s obsahem prebiotik a probiotik.

Při prokázané alergii na kravské mléko, která se mimo jiné projevuje ekzémem, se u nekojeného dítěte užívá mléko s vysokým stupněm štěpení bílkoviny. Po zařazení nemléčných příkrmů je třeba pečlivě sledovat reakci na každou novou potravinu a podle toho případně vhodně upravit jídelníček dítěte.

Čtěte také:

Ochranný režim

Snažíme se omezit vliv alergenů vnějšího prostředí. V bytě je nejvhodnější podlaha bez koberců. Pozor na závěsy a čalouněný nábytek. Jsou zdrojem prachu, roztočů a plísní, které mohou zhoršovat ekzém. Lůžkoviny nemají obsahovat peří a matrace, na které dítě spí, má být kryta uzavíratelným povlakem, který lze vyprat v horké vodě. Domácí zvířata a ptáci bývají rovněž zdrojem potíží a do bytu alergika nepatří. Nejrizikovější je kočka. V bytě by se nemělo kouřit. Měla by tam být optimální teplota a vlhkost (nejlépe mezi 19 a 20 °C, vlhkost kolem 40–50 %). Prádlo a oblečení, které se přímo dotýká kůže dítěte, má být z čisté bavlny a prané v nedráždivém pracím prostředku. V době pylové sezony je vhodné po návratu domů opláchnout dítěti obličej a častěji mu mýt vlasy, nespat doma při otevřeném okně, větrat přes druhou místnost, eventuálně použít čističku vzduchu.

Místně aplikované masti a krémy

Místně aplikovatelných mastí a krémů je na trhu celá řada. Lékař vybere ty nejvhodnější pro vaše dítě. Slouží k léčbě akutních projevů ekzémů a promašťování suché kůže.

Ve stadiu, kdy je ekzém zhoršen, se léčba často neobejde bez hormonálních mastí nebo krémů. Aby bylo jejich používání bezpečné, používají se vždy jen několik dnů ke zklidnění projevů ekzému a pak následuje pauza, která je nejméně tak dlouhá, jako byla doba jejich použití, lépe dvojnásobná. Každou novou mast pro riziko nesnášenlivosti zkoušíme nejméně 3 dny na malém místě na těle, například na paži. Teprve pak ji můžeme použít na celé tělo.

U nehormonálních promašťovacích krémů a mastí platí: čím méně, ale častěji promašťujeme kůži, tím lépe. Novější možností léčby ekzému jsou protizánětlivé masti a krémy, které tlumí tvorbu a uvolňování zánětlivých působků z buněk bílé řady. Jsou velmi účinné, zejména u dětí.

Změkčující oleje do koupele

Změkčující oleje do koupele jsou vhodným doplňkem léčby. Ve formě jemných kapiček na povrchu kůže vytvářejí ochranný film a brání jejímu vysušování. Koupel nemá trvat déle než čtvrt hodiny a voda má mít příjemných 34-36 stupňů. Po koupeli dítě nesprchujeme, ale jemně osušíme, aby se olejový film neporušil.Koupel není vhodná, je-li ekzém zhoršen a mokvá.

21.3.2016 1:46 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist